Opublikowany przez: IwonaSza 2013-09-11 11:46:25
O stanie zdrowia dziecka świadczy jego wygląd, sposób poruszania się, płaczu i reagowania na bodźce. Jakie badania wykonuje się w pierwszej kolejności?
Na początku lekarz ogląda skórę dziecka, rączki, stopy i oczy. Następnie mierzy puls na tętnicy udowej w okolicy pachwin. Jego brak może świadczyć o zwężeniu aorty.
Ze względu, że powłoka jamy brzusznej jest cienka i miękka u tak maleńkiego dziecka, łatwo zbadać narządy w tej okolicy.
Istotne jest także badanie stawów biodrowych. Najczęściej jest ono przeprowadzane na samym końcu wizyty, gdyż większość dzieci reaguje na nie płaczem. Wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych, zwiększa szansę na szybsze wyleczenie.
Pediatra waży i mierzy dziecko oraz pyta jak często i czy chętnie je. Odpowiedni przyrost wagi noworodka świadczy o jego dobrym stanie zdrowia.
Odruchy noworodka
Odruch szukania – Dotknięcie policzka dziecka sprawia, że maluch automatycznie przekręca w tym kierunku główkę. Zaczyna poruszać ustami. Odruch ten pozwala na chwytanie ustami piersi.
Odruch chwytania – Wystarczy delikatnie dotknąć wewnętrznej strony dłoni dziecka, aby zacisnęło na naszym palcu paluszki. Próbując zabrać palec, dziecko chwyta mocniej.
Odruch chodzenia – Do chodzenia noworodek ma jeszcze długą drogę przed sobą. Jednak wystarczy podnieść malucha pod paszki i oprzeć jego nogi o twardą powierzchnię, aby zaczęło nimi przebierać.
Odruch Moro – Kiedy dziecko się przestraszy rozkłada automatycznie rączki na boki i rozczapierza palce. Po chwili noworodek zaciska dłonie w piąstki i przyciąga rączki do tułowia. Niektóre dzieci w ten sam sposób reagują na hałas.
O czym świadczą odruchy?
Każdy z powyższych odruchów świadczy o rozwoju układu nerwowego. Poprzez odruch chodzenia i Moro można sprawdzić pracę kończyn. Wraz z rozwojem dziecko uczy się koordynować własne ciało i ruch, a odruchy z czasem zanikają.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.