Opublikowany przez: ULA 2013-03-06 15:26:22
Pieluszka idealna
Pieluszka idealna to przede wszystkim wygoda dla naturalnego ruchu nóg dziecka. Pielucha nie może krępować, spowalniać żadnego ruchu nóżek. Powinna być płaska z przodu i z tyłu, aby nic nie uciskało, ani pleców, ani brzuszka malucha, gdy ten leży.
Zakładanie zbyt dużych pieluszek nie jest rozwiązaniem, aby dziecku było miło i wygodnie. Wręcz przeciwnie. Za duża pielucha może się zsunąć lub przepuścić swą zawartość. Wówczas przestaje spełniać swe zadanie, a przecież nie o to nam chodzi. Za mała pieluszka uciska i wbija się w delikatne ciało dziecka. Wybierzmy zatem odpowiednią pieluchę do wagi naszego maluszka.
Materiał i chłonność
Materiał, z którego zrobiona jest pieluszka, powinien przepuszczać powietrze, być miękki w dotyku, mięciutki i wykonany z materiałów naturalnych. Niezwykle ważne jest również, aby pieluszka pomagała utrzymać suchą skórę dziecka do 12 godzin. Tańsze pieluszki mogą nie zapobiegać poceniu się i wręcz powodować odparzenie skóry niemowlęcia. Co więcej, dziecko może być uczulone na jakiś składnik, z którego wykonana jest pieluszka, co przyczynia się do powstawania drobnych krostek w okolicy odbytu, pachwin i zapięcia pieluchy.
Wkład chłonny nie powinien krępować ruchów w stawach biodrowych. Dzięki odpowiedniemu wchłanianiu dziecko nie będzie czuło nieprzyjemnej wilgoci na skórze, która podrażnia i powoduje dyskomfort.
Staw biodrowy pod kontrolą
Kształt pieluchy i sposób jej zmieniania mają ogromny wpływ na kształtowanie stawów biodrowych dziecka. Nie możemy zmieniać pieluchy unosząc dziecko za stópki lub ubierać malucha w coś, co krępuje ruchy jego nóżek, gdyż w znacznym stopniu przyczyniamy się do obniżenia sprawności aparatu ruchu.
Dziecko, u którego ruch nóżek jest ograniczany, ma problemy z przystosowaniem się do obracania na boki, leżenia na brzuszku, siadania z pozycji „na czworaka”, a w późniejszym czasie, może mieć trudności z chodzeniem. Co możemy zrobić, aby zapewnić dziecku dobry, łatwy start i rozwój? Przede wszystkim, nie ograniczajmy jego ruchów i możliwości poznawania.
W wygodnej pieluszce…
W wygodnej pieluszce maluch ma swobodę ruchów. Nic go nie uwiera, nie powstrzymuje przed poznawaniem świata. Z początku zaczyna unosić i wierzgać nóżkami. Później przekręca się z boku na bok, z boku na brzuszek i z brzuszka na plecy. Leżąc w jednej pozycji świat byłby nudny, zatem nie sadzajmy dziecka przez większość czasu w leżaczku lub foteliku. Niech ma czas, aby poznać swoje ciało, wzmocnić je i przygotować się do pionizacji swej postawy. Wystarczy kawałek dywanu, a zanim się obejrzymy nasze dziecko zacznie raczkować i wstawać, a nam będzie trudno za nim nadążyć.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.