Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-06-19 14:23:02
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu, adobestock
Warto wiedzieć, że kwas salicylowy jest związkiem chemicznym, który lepiej rozpuszcza się w oleju. W związku z tą właściwością skutecznie przenika warstwy hydrolipidowe skóry i wnika w głąb porów skóry. Dodatkowo ma właściwości złuszczające. Warto wiedzieć, że preparaty z kwasem salicylowym z tego właśnie powodu są polecane dla osób zmagających się z trądzikiem. Jak wiadomo jego przyczyną jest fakt, że skóra nie ulega prawidłowemu złuszczeniu, komórki zlepiają się ze sobą i tworzą cysty, a także zaskórniki. Stosowanie kwasu salicylowego ma temu zapobiegać. Warto wiedzieć, że kwas salicylowy działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie, a także przeciwzapalnie i przeciwbólową, stąd wynika jego szerokie spektrum zastosowania w kosmetykach czy lekach na różnego typu schorzenia skórne.
Poza trądzikiem kwas salicylowy sprawdza się także w leczeniu łupieżu. Dzięki swoim właściwościom może również niwelować widoczność blizn i przebarwień. Polecany jest nawet dla osób, które borykają się z bolesnymi odciskami. Pomoże także na dolegliwości związane z łojotokowym zapaleniem skóry, liszajem czy łuszczycą. Trzeba jednak uważać z dawkowaniem, aby nie doprowadzić do przesuszenia skóry i nasilenia niektórych objawów. Ponadto przesuszenie może pojawić się też przy pierwszym użyciu. W przypadku wrażliwej skóry należy zwrócić uwagę na stężenie kwasu salicylowego. Powinno ono oscylować w granicach od 1 do 2%. Kwas salicylowy najlepiej sprawdza się do cery tłustej z powierzchownymi zmianami trądzikowymi. Hamuje proces nadmiernego wydzielania sebum i wspomaga regenerację skóry. Warto podkreślić, że wspomaga działanie kosmetyków zawierających witaminę C i A.
Generalnie nie ma wielu przeciwwskazań do stosowania preparatów z kwasem salicylowym. W przypadku cery suchej i wrażliwej lepiej zrezygnować z takich kosmetyków. Przeciwwskazaniem jest stosowanie leków rozrzedzających krew, ciąża, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, alergia skórna ze stanami zapalnymi, czy trądzik torbielowaty. W przypadku tego ostatniego należy wdrożyć farmakoterapię doustną. Oczywiście należy sprawdzić, czy przy zastosowaniu kwasu salicylowego nie wystąpi reakcja uczuleniowa. Zatem za pierwszym razem należy zastosować preparat na niewielkiej części skóry. Należy też rozpocząć od niskiego stężenia, a na dodatek stosować razem z preparatem z kwasem salicylowym dobre serum czy krem nawilżający. W ciągu dnia nie można również zapomnieć o zastosowaniu kremu z filtrem UV po użyciu preparatu z kwasem salicylowym. Gdy stosuje się inne leki, w ramach walki z chorobą skóry, to stosowanie preparatów z kwasem salicylowym koniecznie należy skonsultować z lekarzem.
Na problemy trądzikowe pomogą też preparaty zawierające niacynamid. Kwas salicylowy, jeśli nie podrażnia, skutecznie sprawdza się do złuszczania martwego naskórka. Wspomaga procesy odbudowy. Można go znaleźć w składzie kosmetyków pod nazwą Salicylid Acid.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.