Większość lekarzy ginekologów zaleca, by kobiety przyjmowały kwas foliowy już na etapie starań o dziecko. Jego niedobór niesie za sobą poważne konsekwencje. U dziecka może spowodować np. wrodzone wady układu nerwowego. Dlatego, jeśli planujesz zajść w ciążę, powinnaś udać się do apteki i kupić kwas foliowy. Niestety może się jednak okazać, że w Twoim przypadku suplementacja wit. B9 - bo tym jest właśnie kwas foliowy, jest niebezpieczna i przyniesie więcej złego, niż dobrego.
Dlaczego kwas foliowy może być niebezpieczny?
Za właściwe przetwarzanie i wchłanianie witaminy B9 odpowiedzialny jest gen MTHFR. Jednak osoby ze zmutowanym genem, nie są w stanie przyswoić tej witaminy. Kwas foliowy, aby był pożyteczny dla naszego organizmu, powinien zostać przetworzony do formy aktywnej. Jeśli nasz organizm nie jest w stanie tego zrobić, powstaje nadmiar nieprzetworzonej witaminy, która staje się toksyczna, a tym samym w organizmie jest niedobór jej aktywnej formy.
Jak postąpić w takiej sytuacji?
Kobiety, które marzą o zajściu w ciążę, powinny przebadać się pod kątem mutacji genu MTHFR. Nie ma się czego obawiać, ponieważ badanie polega na pobraniu wymazu z policzka, a więc jest szybkie i zupełnie bezbolesne.
Jeżeli okazałoby się, że mutacja MTHFR dotyczy Ciebie, powinnaś od razu udać się do lekarza. Ginekolog najprawdopodobniej zaleci przyjmowanie preparatów z metafoliną. Metafolina jest to przetworzona forma kwasu foliowego, która jest przyswajana przez osoby ze zmutowanym genem MTHFR.
Jak widzicie, jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko należy wykonać kilka badań, które pomogą uniknąć komplikacji w czasie ciąży. Jeżeli jednak okaże się, że wynik badania nie będzie pozytywny, udaj się do lekarza. Nie przyjmuj żadnych leków i suplementów diety bez wiedzy swojego ginekologa.
Objawy niedoboru kwasu foliowego w organizmie
Njabardziej charakteryustycznymi objawami niedoboru kawsu w organizmie są:
- osłabienie
- skłonność do szybkiego męczenia się
- wypadanie włosów
- osłabienie
- duszność
- bóle głowy
- pieczenie jezyka, sucha skóra
Sa to objawy wielu innych niedoborów witamin i pierwiastków oraz chorób. Warto więc pójść do lekarza po skierowanie na więcej dokładnych badań, jeśli planujesz ciążę.
Objawy nadmiaru wit. B9 w ogranizmie
Są również charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na to, że posiadasz mutację genu MTHFR:
- depresja
- rozdrażnienie
- alergie skórne
- bezsenność
- problemy żołądkowe.
Jeśli suplementujesz na własną reke kwas foliowy i zauważasz u siebie takie objawy, skonsultuj sie z lekarzem w celu wykonania dokładnych badań i wyjasnienia przyczyny.