Artykuł promocyjny Opublikowany przez: IwonaSza 2013-06-02 11:41:17
Autor zdjęcia/źródło: Muszynianka
Będąc w ciąży, staramy się zmienić nasz tryb życia na taki, który najbardziej sprzyjać będzie naszemu zdrowiu oraz zdrowiu rozwijającego się w nas dziecka. Zwalniamy tempo, odrzucamy używki, zmieniamy nawyki żywieniowe na takie, które zapewnią nam i maleństwu niezbędne dla zdrowia substancje. Niestety, nie zawsze udaje się idealnie zbilansować posiłki i dostarczyć wystarczającą ilość witamin i składników mineralnych. Sięgamy wtedy najczęściej po preparaty w tabletkach, zapominając, że swoją dietę można wzbogacić w jeszcze inny sposób – pijąc odpowiednią wodę mineralną.
Nasze ciało składa się w niemal jednej trzeciej z wody. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest spożywanie ok. 1,5 l wody dziennie. W ciąży zapotrzebowanie na wodę wzrasta jeszcze bardziej. Dlaczego woda jest tak potrzebna? Bo dla utrzymania naszego ciała w zdrowiu, konieczne jest utrzymania równowagi wodnej w organizmie.
Woda transportuje składniki odżywcze do komórek, wspomaga absorpcję substancji pokarmowych, usuwa z organizmu szkodliwe składniki przemiany materii oraz odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji temperatury ciała. Choćby dlatego. Co więcej – pamiętajmy, że nasze dziecko rozwija się w warunkach wodnych. Prawidłowe nawilżanie organizmu ma wpływ na odpowiednią ilość płynu owodniowego (wód płodowych). Dostarczając swojemu organizmowi wodę, zapewniamy też naszemu dziecku prawidłowe warunki do jego rozwoju.
Tylko woda mineralna, a zwłaszcza woda wysokozmineralizowana, może dostarczać wiele łatwo przyswajalnych składników odżywczych, na które w ciąży szczególnie wzrasta zapotrzebowanie. Należą do nich między innymi wapń i magnez.
Wapń jest jednym ze składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. Jest podstawowym budulcem kości i zębów (zawiązki zębów), mięśni, serca i układu nerwowego. Uczestniczy w krzepnięciu krwi oraz zapobiega reakcjom alergicznym. Jego niedobór w ciąży może powodować wiele schorzeń u dziecka (krzywica, wady wrodzone), a także u matki (bóle głowy, skurcze mięśni, próchnica, osteoporoza).
Wapń obniża ciśnienie krwi matki i zmniejsza ryzyko zatrucia ciążowego oraz zapobiega krwawieniu w ciąży (reguluje krzepliwość krwi). Jego największe zapotrzebowanie przypada na III trymestr ciąży – zwłaszcza w tym okresie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na uzupełnianie tego makroelementu w naszej diecie.
Magnez, to życiodajny pierwiastek, który pełni w organizmie wiele bardzo ważnych funkcji. Chroni przed przedwczesnymi skurczami macicy oraz wspomaga prawidłowy rozwój płodu. Bierze udział w prawidłowym tworzeniu się kory mózgowej i tkanek dziecka. Przewlekłe niedobory tego pierwiastka mogą w konsekwencji doprowadzić do stanu przedrzucawkowego i zatrucia ciążowego, a także spowodować zbyt powolny przyrost masy ciała dziecka, czy przedwczesny poród. Magnez się bardzo łatwo wytrąca. Dlatego ważne jest jego regularne uzupełnianie, szczególnie, jeśli w ciąży nie potrafimy zrezygnować z kawy.
Uzupełnianie niedoborów w ich zjonizowanej formie, czyli pod postacią wysokozmineralizowanej naturalnej wody mineralnej, jest najkorzystniejsze dla naszego organizmu. Taką wodą jest np. „Muszynianka”, która cechuje się nie tylko bardzo wysoką zawartością magnezu i wapnia ale i alkaicznością, która pomaga przy nadkwasocie i zgadze – dolegliwościach często nękających kobiety w ciąży.
Dobra woda mineralna łagodzi też inne dokuczliwe przypadłości ciążowe, takie jak nudności czy zaparcia. Chroni przed odwodnieniem przy wymiotach, a obrzęki, które mogą się pojawić, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, są dzięki jej spożywaniu mniej dokuczliwe. Woda z dużą zawartością magnezu zapobiega też nocnym kurczom łydek. Częste spożywanie wody eliminuje możliwość wystąpienia odwodnienia, które w ciąży może być bardzo niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie wody butelkowane, które w swojej nazwie mają „naturalna woda mineralna”, mają w swoim składzie rzeczywiście znaczącą, dla zdrowia, ilość pierwiastków mineralnych.
Pijmy więc wodę wysoko zmineralizowaną, jak wspomniana wcześniej „Muszynianka”. Takie wody zawierają odpowiednią ilość dobroczynnych składników, którą uznać można za sprzyjającą naszemu zdrowiu. Najzdrowsze wody, to te, które mają więcej niż 1500mg pierwiastków/l i te polecamy wszystkim – zwłaszcza kobietom w ciąży.
jagomala 2017.12.06 14:52
W ogóle picie wody w ciąży jest bardzo ważne. Właściwie to nie tylko w ciąży, bo ogólnie, zdrowy człowiek powinien wypić nawet 3 litry dziennie. Ale nawet pijąc tyle wody nie dostarczy się do organizmu aż takiej ilości magnezu, jakiej potrzebuje. Wiadomo, dieta jest ważna, ale ja jeszcze łykałam mama dha premium, bo tam oprócz kwasu foliowego jest magnez.
89.69.*.* 2014.02.03 18:26
zawsze pilam duzo wody, a w ciazy ta woda ktora do tej pory pilam zupelnie mi nie smakowala ( naleczowianka). A po muszyniance czuje sie duzo lepiej, wydaje mi sie ze lagodzi nudnosci i wymioty.
178.43.*.* 2014.01.12 16:06
daj spokój, jak czujesz taką potrzebę- pij, tylko nie litrami, a np mala butelke dziennie;p, uzupełniajac reszte woda niskosodową
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.