Opublikowany przez: Monika C. 2020-06-26 16:52:21
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jelleke Vanooteghem on Unsplash
Dzieci lubią musy owocowe. Ich rozdrobniona forma – bez grudek, pestek i skórki jest dużo łatwiejsza do zjedzenia. Maluch nie musi się wysilać, żeby ugryźć twarde jabłko, a następnie dokładnie je rozdrobnić żując. Poza tym, żeby zjeść np. jabłko trzeba usiąść - bieganie z nim, grozi poważnym w skutkach zachłyśnięciem. Także wiecznie zabiegani rodzice chętnie wybierają dla dzieci tę formę przekąski, pożywną, łatwą do podania i kupienia w każdym sklepie, nawet na stacji benzynowej.
Z punktu widzenia dietetycznego, raz na jakiś czas każde z dzieci może zjeść mus owocowy z tubki. Pamiętajmy jednak, by wybierać te o najkrótszym składzie, bez dodanego cukru i z jak najmniejszą ilością dodatków do żywności. To prawda, że w czasie długiej podróży, lub gdy bardzo się spieszymy z jednych zajęć na drugie, lepiej wybrać mus owocowy z tubki – idealnie, gdyby był z dodatkiem warzyw, niż skusić się na gotowe słodycze lub słone przekąski, które są produktami wysoko przetworzonymi. Musów wyłącznie owocowych nie możemy jednak traktować jako jednej z zalecanych pięciu porcji warzyw i owoców dziennie.
Twarde pokarmy są dziecku potrzebne. Od tego jak maluch je, jak gryzie, zależy m. in. kształtowanie się zgryzu, a w przyszłości, to jak dziecko będzie mówiło. Częste ssanie musów powoduje utrwalanie odruchu ssania, które jest niezbędne niemowlakowi, ale nie kilkulatkowi. Nauka gryzienia jest koniecznym etapem w rozwoju malucha, tak samo jak nauka chodzenia i mówienia.
Rozszerzanie diety po 6. miesiącu życia dziecka najczęściej zaczynamy od podania właśnie musów i rozgniecionego jedzenia, jednak uważnie obserwujmy dziecko i raz na jakiś czas starajmy się podawać mu coś w większych kawałkach. Obserwujmy jego gotowość na nowe umiejętności. Jeśli około ósmego miesiąca maluch będzie nadal stanowczo odmawiał jedzenia większych kawałków udajmy się do specjalisty sprawdzić, dlaczego.
Okazuje się, że musy z tubki dla dzieci są dobre, ale raz na jakiś czas. Jednak ze względów dietetycznych, stomatologicznych i logopedycznych najlepiej podawać je łyżeczką.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.