Maluch, który nie może zasnąć i krzyczy – męczy się wrzaskiem. I choć męczy go własny krzyk – to i tak nie może spać. Jego sen trwa zbyt krótko i budzi się zmęczony. A kiedy dziecko jest zmęczone, robi się marudne, krzyczy i trudno je uspokoić... Tak tworzy się błędne koło.
Jak temu zaradzić, byśmy również sami mogli zaznać trochę snu? Niemowlakom, które mają problemy ze snem, można pomóc stwarzając warunki choć częściowo przypominające ich pierwszy dom, jakim było łono mamy. Dobrze jest również stworzyć plan dnia i redukować bodźce, które docierają do dziecka. Niestety należy także uzbroić się w cierpliwość i mieć realistyczne oczekiwania – dopiero koło 2/3 miesiąca życia dziecko zaczyna żyć rytmem okołodobowym.
Miejsce do spania
By zapewnić niemowlakowi lepszy sen, przygotuj mu wygodne i przytulne miejsce do spania. Jeżeli masz wrażenie, że Twoje dziecko nie czuje się najlepiej w dużym łóżeczku otoczonym ściankami, możesz zastąpić je dostawką dla niemowlaka do swojego łóżka. Takie miejsce będzie przytulniejsze, maluch znajdzie się bliżej mamy i dzięki temu przypomni mu się dziewięciomiesięczny pobyt w matczynym brzuchu.
Wygodna pozycja – zawinięcie w kocyk
Pomaga także zawinięcie dziecka w kocyk – ale należy pamiętać, że nie powinno się tego robić, gdy niemowlak staje się już bardziej aktywny. Niektóre dzieci po zawinięciu w kocyk przestają płakać i uspokajają się, szczególnie kiedy mają kolkę. Inne z kolei nie lubią być skrępowane – warto sprawdzić jakie preferencje, co do pozycji w trakcie snu, ma nasze dziecko. Pozycja, w której niemowlak zawinięty w kocyk i nie przegrzany, śpi na pleckach, jest zdrowa dla dziecka. Badania pokazują, że zawinięte w kocyk niemowlę (śpiące na plecach – nie układamy dziecka na brzuchu) jest mniej narażone na wystąpienie SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt). Tak ułożony do snu maluch śpi spokojniej i jest mniej skory do płaczu.
W promocji Babyono dostępna jest lampka nocna „PUK-PUK” w zestawie z satynowym kocykiem w cenie 65,90 zł. Przesyłka gratis!Więcej informacji znajdziesz tutaj>>
Odpowiednie światło
Jeśli nasz maluszek często krzyczy, pomaga zaciemnienie pokoju. Dziecko należy kłaść w ciemnym pomieszczeniu, ale powinna znajdować się w nim niewielka lampka nocna. Ułatwi ci ona dojście do łóżeczka bez potykania się, robienia niepotrzebnie hałasu i przede wszystkim zapalania ostrego światła. Dobrze jest mieć ją również pod ręką, gdy wstajesz na nocne karmienie. Dzięki delikatnemu światłu lampki nie rozbudzisz swojego dziecka i siebie na kolejną część nocy. Z odpowiednią lampką nocną, dziecko może spokojnie spać, a gdy zaczną się pierwsze wieczorne wędrówki do toalety – zabierać ją ze sobą.
Plan dnia
Ułożenie klarownego planu dnia jest niezwykle istotne dla Twojego dziecka, by zachował rytm dnia i nocy, np.: wstawanie, karmienie, zabawa, spacer, obiad, drzemka poobiednia, kolejny spacer, zabawa, kolacja... Gdy kolejne aktywności są zaplanowane, Twoje dziecko wie, czego oczekiwać i jakie są jego stałe godziny snu.
Ograniczenie bodźców docierających do dziecka
Ważne są również emocje – stres u rodziców, kłótnię wyczuje również dziecko i wzrośnie u niego napięcie. Warto chronić niemowlaka przed nadmiarem wrażeń – w ciągu dnia unikać zakupów w hipermarkecie i tymczasowo (póki nasze dziecko nie wyrówna rytmu dobowego) ograniczyć przyjmowanie gości w domu i czas spędzony wśród obcych ludzi.
Bliskość
Tulenie, noszenie na rękach, kołysanie, kangurowanie... Dzieci uspokaja bliskość mamy i taty. Bicie serca rodzica, nasz głos, a nawet „burczenie” w brzuchu może być sposobem na zaśnięcie naszego maleństwa w pierwszych 3-4 miesiącach.
Rytuały zasypiania:
- Sprawdzonym od lat sposobem jest wykorzystanie białego szumu wytwarzanego m.in. przez domowe urządzenia AGD czy suszarkę do włosów. Dźwięki te przypominają dziecku odgłosy znane z życia płodowego. Bezpieczne dla niemowlaka natężenie dźwięku nie powinno przekraczać 50 dB (głośność przypominająca średniej intensywności deszcz za oknem).
- Możemy puścić dziecku do snu piosenkę, którą lubi lub samemu zaśpiewać (głos rodzica działa na maluszka kojąco).
- Pomaga włożenie do łóżeczka pluszowej zabawki lub kocyka, który towarzyszyłby dziecku tylko podczas snu i kojarzył się z zasypianiem.
By nasz maluszek spokojnie spał, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. Warto korzystać z pomocy najbliższych i zmieniać się przy łóżeczku dziecka, tak aby rodzice wstawali w nocy na zmianę. Dziecko będzie łatwiej zasypiało, gdy zadbamy o odpowiednie środowisko snu – łagodne światło w pokoju, znalezienie odpowiedniej pozycji do spania dla niemowlaka (np. zawinięcie w kocyk) oraz zastosowanie rytuałów, które lubi.