Opublikowany przez: Kasia P. 2018-09-05 12:29:47
Autor zdjęcia/źródło: mnemotechniki, tablica @ Designed by Freepik
Aby mały szkrab poczuł, że nauka to coś dla niego musi się zbiec wiele okoliczności. Po pierwsze świetnie będzie, jeśli jako rodzic będziesz go wspierał. Po drugie ważne jest dobre, wyciszone i przemyślane miejsce do nauki. Po trzecie dobrze robią Ci, co zarażają dziecko pasją, ponieważ nie samą nauką uczeń żyje. Wsparcie, warunki i odpoczynek to podstawy o jakie jako rodzice możemy zadbać. A warto, bo takie podejście po prostu działa! Wyróżniamy różne rodzaje technik zapamiętywania, które możesz przekazać dziecku:
To dobra metoda dla przedszkolaków i pierwszaków. Wykorzystuje się w niej mowę ciała i ruch. Dzieci mogą się , np. uczyć zapamiętywania cyfr, czy alfabetu. W jaki sposób? W tej technice chodzi o przedstawianie za pomocą własnego ciała danej rzeczy, np. zginanie się jak liczba 1, czy 2; pokazywanie rękoma liter alfabetu etc.
To technika dobra dla małych wzrokowców. Polega na kojarzeniu wiedzy z danymi przedmiotami, np. 1 wygląda jak świeca, 2 to łabędź, 3 prawie jak serce itd.
Sprawdzają się w każdym wieku, dlatego warto nauczyć ich dziecko. Właściwą rymowankę można stworzyć niemalże do każdego zagadnienia. Zdecydowanie ułatwiają one zapamiętywanie nawet najtrudniejszych rzeczy, np. Kto –uje kreskuje ten dostaje dwóje!
Ta metoda poza tym, że ćwiczy zapamiętywania, jest także cenna dla wyobraźni i pobudzania kreatywności szkraba. Można ją stosować w każdym wieku. Sięgają po nią często także sami dorośli. Chodzi w niej o rysunkowe przedstawianie rzeczy, które chce się zapamiętać, np. dzieci rysują znaki drogowe, by nauczyć się ich znaczenia.
Zwane inaczej mapami mentalnymi. Doskonale sprawdzają się w przypadku dużych materiałów i konieczności uporządkowania wiedzy. Na środku karki wpisuje się słowo klucz, a następnie od niego rysuje się rozgałęzienia do haseł, słów kluczowych, rysunków, czy szczegółów, które trzeba zapamiętać.
Dobra metoda dla starszych dzieci. Polega ona na wymyślaniu ciągu przyczynowo-skutkowego z własnych skojarzeń. Łańcuszek ma przypominać łatwą do zapamiętania historię.
Warto dodać, że wraz z wiekiem dużo wiedzy nam umyka. Dzieci z kolei często traktują nas jako tych, którzy na wszystko znajdą odpowiedź, rozwiązania i w ogóle posiadają najbardziej tajemną pomoc. Nie wstydź się, że nie potrafisz dziecku pomóc i nie bój, że przyznając się do niewiedzy stracisz autorytet. Najważniejsze jest to, że będziesz wspierał szkraba na drodze do poszukiwania odpowiedzi i rozwiązań.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.