Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: asier_relampagoestudio / Freepik
Mikołajki obchodzone są na całym świecie. Ich patronem jest święty Mikołaj, który żył w III wieku naszej ery. Pochodził on z bogatej rodziny, swój majątek rozdał ubogim i wstąpił do klasztoru, a następnie został biskupem Miry. Znany był ze swojej pobożności i hojności. Legenda na jego temat mówi, że w miejscowości, w której żył Mikołaj mieszkała pewna biedna rodzina. Ojciec miał trzy córki, które chciał wydać za mąż, ale nie miał dla nich posagu. Biskup Mikołaj, gdy się o tym dowiedział, pewnej nocy zakradł się do domu biedaka i podrzucił pieniądze przez komin, inna wersja mówi, że zostawił je na oknie. Rano gospodarz odkrył podarunek i zastanawiał się skąd się wziął. W ten sposób właśnie powstała legenda o Świętym Mikołaju ubranym w czerwony płaszcz (początkowo płaszcz biskupi i mitrę) roznoszącym w nocy prezenty biednym ludziom. Mikołajki jak są obchodzone w innych krajach?
Przez lata postać świętego zmieniła nieco wygląd z biskupa stał się on puszystym, starszym panem z długą, białą brodą ubranym w ciepły, zimowy strój. Taki wizerunek Mikołaja powstał dość niedawno, bo w 1932 r. i stworzył go Fred Mizen na potrzeby kampanii reklamowej Coca-Coli. Zabiegi Mizena i kampania koncernu odniosły tak duży światowy sukces, że wizerunek Mikołaja został zmieniony zupełnie i pozostał taki do dnia dzisiejszego.
Jednak charakterystyczny czerwony kolor jego stroju pozostał oraz najważniejsza cecha Mikołaja, czyli zwyczaj obdarowywania prezentami pod osłoną nocy.
Zwyczaj obdarowywania się prezentami obchodzony jest na całym świecie, jednak w każdym kraju na swój charakterystyczny sposób. Mikołaj w zależności od kraju przybiera różne postaci i przychodzi do dzieci w różnym czasie. W nocy 6 grudnia Mikołaj zjawia się u dzieci w Hiszpanii, Czechach i na Słowacji. Jak mikołajki obchodzone są w innych krajach
W Hiszpanii Mikołaj zostawia prezenty w skarpetach zawieszonych przy łóżku lub kominku. Podobnie jest w USA z tą różnicą, że dzieci w skarpetach umieszczają listy do Mikołaja, które on zabiera, a pozostawia podarki, jakie w tych listach dzieci sobie zażyczyły. Takie listy piszą również dzieci w Niemczech, a także polskie dzieci, które zwykle swój list zostawiają na oknie i czekają na swój prezent na Boże Narodzenie.
W Belgii Mikołaj pojawia się już 5 grudnia zostawiając prezenty w butach lub koszykach, które dzieci dla niego wystawiają. Wokół domu trzeba rozłożyć siano, marchew i ziemniaki dla koni świętego, które mają się nimi pożywić na dalszą drogę.
W Niemczech Sankt Nikolaus najbardziej przypomina biskupa z Miry. Podróżuje on na ośle lub w saniach ciągniętych przez renifery. Ma ze sobą księgę, w której odnotowane są złe i dobre uczynki dzieci. Dobrym daje upominki w postaci słodyczy, orzechów i owoców, a złym zostawia w bucie lub skarpecie rózgę albo węgiel.
Holenderski Sinterklass przypływa do dzieci na statku z Hiszpanii już 5 grudnia. Ma on czarny strój, ponieważ jest brudny od sadzy z komina.
Mikołaj w wielu krajach występuje także pod innymi postaciami charakterystycznymi dla danej kultury.
We Włoszech zamiast Mikołaja w domach dzieci pojawia się czarownica Befana. Lata ona na miotle i wlatuje do domów przez komin zostawiając podarki w święto Trzech Króli. Dzieci natomiast powinny zostawiać dla niej mandarynki lub kieliszek wina. Jeśli dzieci są niegrzeczne, Befana wkłada im do skarpet czosnek lub węgiel.
We Francji prezenty rozdaje Pere Noel - dziadek z białą brodą, którego imię oznacza "bożonarodzeniowy ojciec". Jest to postać zupełnie świecka, nie ma nic wspólnego ze świętym. Jeszcze do niedawna dawał on prezenty dzieciom 6 grudnia, jednak teraz przychodzi do dzieci tylko 24 grudnia. Jednak bardziej znaną postacią kojarzącą się wszystkim dzieciom ze świętami Bożego Narodzenia jest święty Marcin. Według legend pomagał on ludziom potrzebującym, biednym.
Za wschodnią granicą postać Mikołaja zastąpiona została Dziadkiem Mrozem, który odwiedza dzieci dopiero w Nowy Rok.
W Azji od niedawna w związku z przejmowaniem kultury zachodniej głównie w sklepach pojawia się Staruszek Bożonarodzeniowy.
W Szwecji nie ma świętego Mikołaja, który został usunięty z tego kraju razem z wszystkimi świętymi w czasach reformacji. W tym kraju prezenty roznosi karłowaty skrzat Jul Tomte.
Święty Mikołaj w zależności od kraju nosi różne imiona. We Francji - Saint Nicolas, w Niemczech Sankt Nikolaus, w Rumunii oraz Słowenii nazywa się Sv. Miklavž, w Luksemburgu Kleeschen, w Austrii i Szwajcarii Samichlaus, w Serbii - Sveti Nikola, w Turcji nosi nazwę Noel Baba, a w Brazylii Papai Noel, w Czechach oraz na Węgrzech - Mikuláš. W Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii nazywa się Santa Claus i Father Christmas.
W Polsce w Mikołajki zwykle obdarowuje się drobnymi prezentami, duże pozostawiając na główne grudniowe święto jakim jest Boże Narodzenie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
88.105.*.* 2018.12.05 23:50
Podobnie jest w USA z tą różnicą, że dzieci w skarpetach umieszczają listy do Mikołaja, które on zabiera, a pozostawia podarki, jakie w tych listach dzieci sobie zażyczyły. Takie listy piszą również dzieci w Niemczech, a także polskie dzieci, które zwykle swój list zostawiają na oknie i czekają na swój prezent na Boże Narodzenie'' author trochę mija się z prawdą albo spisywał artykuł z zagranicznej prasy. Nie spotkałam się w Polsce aby dzieci 6 grudnia zostawiały listy czekając do Božego Narodzenia na prezydentym 6 Mikołaj daje drobiazgi a w Wigilię pod choinką pojawiają sie upominki od gwiazdki, gwiazdora, dzieciątka Jesus, Mikołaja czy dziada mroza w zależności od regionu. W niektórych regionach Włoch nie świętuje się Mikolajek a św. ŁUCJĘ, PODOBNIE W szwecji 13 grudnia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.