Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2014-09-19 11:25:18
Metody leczenia
Diagnostyka kamicy pęcherzowej opiera się przede wszystkim na zebraniu dokładnego wywiadu oraz na wykonaniu badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. W niektórych przypadkach wykonuje się również przeglądowe zdjęcie jamy brzusznej bądź cystoskopię, polegającą na wizualnej ocenie pęcherza moczowego. Usunięcie powstałego złogu może odbyć się zarówno metodą endoskopową, jak też z wykorzystaniem tradycyjnej metody operowania.
Metoda endoskopowa polega na rozkruszeniu kamieni pęcherzowych na tak drobne fragmenty, aby możliwe stało się usunięcie ich poprzez cewkę moczową.
- Zabieg endoskopowy polega na wprowadzeniu do pęcherza przyrządu chirurgicznego oraz układu optycznego, z którego obraz jest przekazywany na ekran monitora – umożliwia to precyzyjne manewrowanie narzędziami pod kontrolą wzroku – tłumaczy dr Piotr Kowalski, właściciel gabinetu urologicznego w Łodzi (www.gabineturologicznylodz.com.pl).
W pierwszym etapie zabiegu złóg jest rozkruszany za pomocą specjalnego narzędzia laserowego lub ultradźwiękowego. Następnie powstałe fragmenty kamienia usuwa się poprzez cewkę moczową za pomocą kleszczy lub specjalnego ewakuatora w sposób nienarażający cewkę moczową na uszkodzenia.
Klasyczny zabieg usunięcia kamieni pęcherzowych, zwany również cystolitotomią, wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej. Pacjenta poddaje się znieczuleniu ogólnemu lub miejscowemu, po czym nacina się skórę i pęcherz moczowy w miejscu powyżej spojenia łonowego. Gojenie rany powstałej w wyniku operacji trwa od kilku do kilkunastu dni u osób nieobciążonych, w przypadku pacjentów z cukrzycą lub chorobami kardiologicznymi, czas ten może ulec wydłużeniu.
Co po operacji?
Celem leczenia kamicy pęcherzowej jest nie tylko usunięcie złogów, ale również dokładna ich analiza pod względem składu chemicznego – jest to bardzo pomocne przy określaniu ryzyka nawrotu lub ustalaniu odpowiedniej diety, która pomoże uniknąć powstawania złogów w przyszłości. W tym celu wykonuje się także rozszerzone badanie moczu i krwi.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.