Opublikowany przez: aluna 2010-06-12 10:41:10
Na przestrzeni ostatnich 150 lat średni czas życia kobiet w Polsce uległ, znacznemu wydłużeniu -w 1850 r. było to 40 łat, obecnie 76 lat Natomiast, wiek wystąpienia- menopauzy (około 51 roku życia) nie uległ zmianie. W związku z tym. średnio jedna trzecia, a nierzadko blisko połowa życia kobiety przypada na okres pomeaopauzalny. Przed 150 laty większość kobiet nie dożywała do tej fazy życia.
Co to jest menopauza?
Słowo menopauza oznacza „koniec miesiączkowania jest to ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym występuje co najmniej roczny okres braku miesiączki.
Dlaczego pojawia się menopauza???
Jest ona wynikiem niewystarczającej produkcji hormonów przez jajniki.
Wkrótce po 35 roku życia produkcja estrogenów w jajnikach zaczyna się zmniejszać.
Do estrogenów zalicza de żeńskie hormony płciowe (estradiol, estron i estriol).
Spadek produkcji estrogenów daje rozmaite objawy :
· uderzenia gorąca i nocne poty
· gwałtowne wahania temperatury ciała, często z intensywnym zaczerwienieniem skóry
· zawroty głowy
· bezsenność
· wprosi „złego cholesterolu” we krwi
· przyspiesza się także utrata wapnia ( kości kobiety tracą w tym okresie rocznie do 5%)
· niedobór kolagenu
· bóle w stawach
Czy menopauza jest chorobą?
Menopauza nie jest chorobą ale niskie poziomy hormonów występujące w okresie okołomenopauzalnym mogą być powodem kłopotów ze zdrowiem oraz pogarszania się jakości życia.
Jak walczyć z objawami menopauzy i zapobiegać ich pojawianiu się?
Każda kobieta chcąca uniknąć przykrych dolegliwych objawów klimakterium po ukończeniu 35r.życia musi aktywnie dbać o siebie, zapewniając sobie dostateczną ilość ruchu, wystarczającą ilość i jakość odpoczynku, odpowiednią, zróżnicowaną dietę z dużą zawartością potraw zawierających wapń i z ograniczeniem słodyczy, soli oraz dostosowaną do swojej grupy krwi.
Wśród preparatów uzupełniających codzienną dietę kobiet w okresie okałomenopauzalnym jest preparat o narwie Menopausal Formula, będący specjalną mieszanką witamin, chelatowanych minerałów i ziół o sprawdzonym, dobroczynnym działaniu na dolegliwości okresu przekwitania. Stosowanie preparatu zapobiega przykrym dolegliwościom oraz braniu hormonów.
Zmniejsz kaloryczność dań
Kiedy spada poziom estrogenów, spowalnia się przemiana materii. Przybywa więc tkanki tłuszczowej, głównie na brzuchu. Przy niewielkich wyrzeczeniach możesz jednak zachować smukłą sylwetkę. Unikaj tłustych potraw (tłuszcz ma dwa razy więcej kalorii od białka i węglowodanów). Jadaj produkty bogate w błonnik, np. grube kasze, razowe pieczywo, bo są sycące. Do posiłków dodawaj produkty bogate w białko (chude sery, wędliny), bo „podkręca” ono przemianę materii.
Nie żałuj sobie warzyw
Kalorii potrzebujesz mniej, ale witamin i minerałów więcej niż kiedyś, bo z wiekiem są gorzej przyswajane. Poza tym, niektóre z nich (np. witaminy E, C, beta-karoten) to silne przeciwutleniacze, które przedłużają młodość. Dlatego jadaj jak najwięcej warzyw. Zapewnią ci wigor i ładny wygląd. No i są niskokaloryczne.
Kontroluj stan zdrowia
Chociaż czujesz się świetnie, rób profilaktyczne badania zalecane dla kobiet po pięćdziesiątce. Dbaj zwłaszcza o serce, bo gdy przestają go chronić estrogeny, może zacząć chorować. Sprawdzaj też stan swoich kości. W okresie menopauzy zagraża im osteoporoza.
Unikaj alkoholu
Wypicie drinka sprawia dużą przyjemność. Korzystaj z niej jednak ze świadomością, że nasila uderzenia gorąca.
Skorzystaj z wsparcia roślin
Objawy związane z klimakterium, (np. nocne poty, bezsenność, uderzenia gorąca) zmniejszają fitoestrogeny, czyli hormony roślinne. Znajdziesz je w tabletkach zawierających ekstrakty z soi, cimcifugi, koniczyny. Nie tylko łagodzą dolegliwości związane z klimakterium, ale i zapobiegają osteoporozie, chronią serce przed chorobami.
Pokochaj gimnastykę i sport
Jeśli dotychczas stroniłaś od aktywnego wypoczynku, niełatwo będzie ci się do niego zmusić, ale naprawdę warto. Regularny ruch wzmacnia serce, mięśnie i kości. Obniża też ciśnienie oraz odchudza.
Nie ulegaj złym nastrojom
Spadek poziomu estrogenów powoduje zmniejszenie się ilości serotoniny, hormonu szczęścia. Nic więc dziwnego, że czasami nie masz humoru, dopada cię chandra. Postaraj się przeciwstawiać takim spadkom nastroju, żeby nie przeobraziły się w depresję. Gdy ogarnie cię smutek, porozmawiaj z przyjaciółką. Zwierzenie się z kłopotów osobie, która cię rozumie, podnosi na duchu, łagodzi napięcie nerwowe. Możesz również sięgnąć po leki roślinne zawierające wyciągi z ziół, które poprawiają nastrój (dziurawiec), wyciszają psychikę (melisa).
Podsumowując - menopauza wcale nie musi oznaczac końca , jest raczej początkiem nowej drogi zycia każdej kobiety :)
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
194.9.*.* 2012.08.30 23:08
Jakie są dostępne w Polsce preparaty oparte na czerwonej koniczynie? Znalazłam femiflavon i niewiele więcej. Chciałabym mieć wybór. PS Nie jestem przekonana do soi, a poważnie rozważam przyjmowanie fitoestrogenów.
Krystyna83 2010.06.12 17:31
Babcia Ali napisał 2010-06-12 17:14:54Początek bezpiecznego seksu!!!!!! aluna napisał 2010-06-12 17:15:40Babcia Ali napisał 2010-06-12 17:14:54Początek bezpiecznego seksu!!!!!!I to jak bezpiecznego :)))...upssssss...jest również trochę mniej przyjemnych sytuacji, ale....co tam...zadbamy i o to....!!!!
aluna 2010.06.12 17:15
Babcia Ali napisał 2010-06-12 17:14:54Początek bezpiecznego seksu!!!!!!I to jak bezpiecznego :)))Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.