Męczący kaszel w nocy – jak sobie z nim radzić - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Męczący kaszel w nocy – jak sobie z nim radzić

Męczący kaszel w nocy – jak sobie z nim radzić

Zatkany nos, utrudniający oddychanie, ogólne osłabienie czy kaszel są częstymi obawami towarzyszącymi infekcjom dróg oddechowych. Szczególnie kłopotliwy dla nas i naszego otoczenia jest kaszel. Ataki kaszlu pojawiają się zwykle nocą uniemożliwiając nam i naszym bliskim przespanie nocy.

Niedobory snu jeszcze bardziej osłabiają nasz organizm przez co nie jest on w stanie skutecznie walczyć z infekcją, przedłużając czas jej trwania. Jak więc złagodzić kaszel i zadbać by nasz organizm był skuteczniejszy w usuwaniu nadmiaru gromadzącej się w drogach oddechowych wydzieliny.

Kaszel suchy, a kaszel mokry

Kaszel towarzyszący infekcjom można podzielić na dwa typy. Pierwszy z nich to kaszel suchy. Zainfekowana śluzówka gardła czy oskrzeli staje się nabrzmiała i podrażniona. Powoduje to trudną do powstrzymania potrzebę kaszlu, który jednak nie przynosi ulgi. W reakcji na to nasz organizm zaczyna produkować śluz – naturalny sposób na radzenie sobie z podrażnieniami układu oddechowego. Gdy nadmiar wydzieliny zaczyna się odrywać i jest usuwany w postaci plwociny mamy do czynienia z kaszlem mokrym.

Co możemy zrobić by złagodzić kaszel?

By zapewnić sobie spokojny sen warto zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze zadbajmy
o likwidację wszelkich czynników podrażniających nasz układ oddechowy. Odpowiednia wilgotność powietrza złagodzi objawy kaszlu – suche powietrze powoduje wysychanie śluzówki gardła ułatwiając rozwój infekcji oraz wzmagając kaszel. Aby utrzymać właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniach w których przebywamy warto zaopatrzyć się
w nawilżacz powietrza. W przypadku osób palących, przynajmniej na czas infekcji dróg oddechowych, konieczne jest zrezygnowanie z nałogu. Dym papierosowy jest czynnikiem silnie drażniącym dla naszego układu oddechowego utrudniając walkę z infekcją.

Gdy męczący nas kaszel jest suchy można na noc stosować leki ograniczające jego ataki. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie stosowanie tego typu preparatów jest niewskazane
i najlepiej skonsultować to wcześniej z lekarzem.

Męczący kaszel mokry

W przypadku kaszlu mokrego nie powinniśmy stosować leków go hamujących. Wręcz przeciwnie powinniśmy stymulować odkrztuszanie. Usuwanie nadmiaru wydzieliny w drogach oddechowych przyspieszy walkę z infekcją - nadmiar śluzu jest nie tylko uciążliwy, ale stanowi idealne środowisko dla namnażania się bakterii. By usprawnić ten proces warto stosować leki rozrzedzające wydzielinę z ambroksolem, związek ten dostępny jest np. pod postacią leku Flavamed®występującego zarówno w postaci syropu jak i tabletek.

Aby spokojnie przespać noc pamiętajmy, żeby nie stosować leków o działaniu wykrztuśnym po godzinie 17. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na spokojny i zdrowy sen.