Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Artykuł zewnętrzny Partnera 2021-09-08 09:49:14
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Zaburzenia erekcji mogą tymczasem być sygnałem świadczącym o poważniejszych problemach zdrowotnych, a same w sobie są możliwe do wyleczenia. Kiedy należy więc udać się do lekarza?
Z zaburzeniami erekcji mamy do czynienia w przypadku powtarzających się trudności z osiągnięciem wzwodu lub utrzymaniem go, a w związku z tym niezdolnością do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Zaburzenia erekcji występują coraz częściej – mogą one dotyczyć nawet 1,5 miliona mężczyzn po 35. roku życia. Ponad połowę tych przypadków stanowi grupa wiekowa 40-60 lat. Na konsultacje lekarskie dociera jednak jedynie około piętnastu procent wszystkich osób, których dotyczą problemy ze wzwodem.1 Dlaczego tak niewielu mężczyzn zgłasza się do lekarza? Zaburzenia erekcji uznawane są w społeczeństwie za problem wstydliwy, wiążący się z wieloma żartami i nieprawdziwymi, stereotypowymi opiniami na temat rzekomej impotencji. Tymczasem w większości przypadków zaburzenia erekcji są uleczalne, a dzięki odpowiedniej diagnozie i podjętym środkom proces ten może być prostszy, niż się wydaje.
Występowanie zaburzeń erekcji to problem, który pojawić się może zarówno w związku z czynnikami psychogennymi, jak i organicznymi, czyli powiązanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu.2 Zaburzenia wzwodu na tle psychogennym pojawiają się najczęściej z powodu intensywności i tempa codziennego życia, ilości stresu i presji, na jakie codziennie narażeni są mężczyźni w sile wieku, a także z uwagi na problemy emocjonalne w relacji między partnerami, np. nieprzepracowane lęki lub niespełnione potrzeby. Zaburzenia wzwodu często towarzyszą również depresji. Do czynników organicznych wpływających na występowanie zaburzeń erekcji zaliczamy otyłość, cukrzycę, choroby serca oraz zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego i krwionośnego, choroby tarczycy i wątroby. Niezdrowy tryb życia, nałogi oraz brak regularnej aktywności fizycznej również mogą mieć wpływ na pojawienie się problemów z erekcją.
Przed udaniem się do lekarza w celu diagnozy zaburzeń erekcji wielu mężczyzn poszukuje rozwiązania problemu pośród dostępnych bez recepty preparatów. Środki te dzielą się na ziołowe suplementy diety wzmacniające organizm oraz leki zawierające syldenafil, takie jak Mensil. Syldenafil jest substancją czynną dostępną do niedawna tylko na receptę. Dawka 25 mg syldenafilu jest skuteczna w większości przypadków zaburzeń erekcji. Na rynku dostępny jest również Mensil Max zawierający dawkę 50 mg syldenafilu, jednak jeśli mniejsza dawka rozwiąże problem, nie ma potrzeby zwiększania dawki substancji. Mensil zawierający 25 mg syldenafilu to jeden z najpopularniejszych leków na zaburzenia erekcji. Pozwala on na osiągnięcie erekcji już mniej więcej godzinę po przyjęciu wygodnej oraz dyskretnej w zastosowaniu tabletki do rozgryzania i żucia.
Przed przyjęciem leku należy jednak bezwzględnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, aby wykluczyć przeciwwskazania, takie jak między innymi choroby układu krążenia i leki przyjmowane w ich przebiegu. W przypadku dalszych problemów z utrzymaniem wzwodu lub pojawienia się dodatkowych pytań lub reakcji niepożądanych nie należy samodzielnie zwiększać dawki leku ani bagatelizować problemu. W sytuacji, gdy zaburzenia erekcji utrzymują się lub narastają, konsultacja lekarska pozwoli na wykluczenie poważniejszych problemów zdrowotnych lub ustalenie dawki syldenafilu odpowiedniej w danym przypadku.
Konsultacja lekarska w przypadku utrzymujących się zaburzeń erekcji umożliwia prawidłową diagnostykę źródła występowania zaburzeń. Do jakiego lekarza należy się udać? Odpowiednim specjalistą mogącym rozwiązać problem zaburzeń erekcji będzie lekarz pierwszego kontaktu, internista, który po wstępnych badaniach może skierować pacjenta do specjalistów takich jak urolog lub kardiolog. W przypadku zaburzeń erekcji o podłożu psychogennym najczęściej zalecana jest konsultacja z lekarzem psychiatrą lub seksuologiem, który pomoże przepracować czynniki wpływające na występowanie zaburzeń erekcji. Odpowiednia diagnoza pomoże w powrocie do sprawności seksualnej i podniesieniu jakości życia i samopoczucia.
Bibliografia:
Mensil, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. Postać farmaceutyczna: tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Mensil jest wskazany do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktu leczniczego Mensil niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne podawanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (np. azotynem amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu, nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkt leczniczy Mensil jest przeciwwskazany u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie o tego, czy miało to związek z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Artykuł zewnętrzny Partnera
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.