Opublikowany przez: Mama Julki 2012-12-27 18:14:15
Blog oznacza po prostu „internetowy dziennik”. Określenie Blog jest skrótem od pierwotnej nazwy Weblog, czyli: web – sieć, log – dziennik. Stąd właśnie taka definicja.
Blog jest więc wirtualnym pamiętnikiem, dziennikiem w formie elektronicznej. Różnica pomiędzy tradycyjnym pamiętnikiem, a blogiem jest jednak duża: przede wszystkim taka, że dawniej pamiętniki/dzienniki chowało się głęboko na dnie szafy, pisało „dla siebie”, „do szuflady”, natomiast bloga publikujemy w sieci i – mimo iż często piszemy na nim o bardzo osobistych sprawach – udostępniamy setkom, a nawet tysiącom internautów.
Dziś nie mówimy już jednak tylko o blogach osobistych, będących zapisem naszej codzienności. W sieci co rusz wyrastają jak grzyby po deszczu blogi tematyczne, czyli np. modowe, kosmetyczne, dotyczące produktów dla dzieci, wnętrzarskie, kulinarne, o książkach, muzyce, filmie... Słowem: każdy może pisać na blogu o tym, co go interesuje i z pewnością znajdzie czytelników o podobnym hobby. Takie blogi to niekiedy wyłącznie wyrażanie własnych zainteresowań, ale coraz częściej też sposób na zarobienie pieniędzy poprzez współpracę z różnymi firmami, prezentowanie i recenzowanie ich produktów.
Blogi pisze także większość gwiazd traktując je jako stosunkowo nowy sposób na wypromowanie się, a ich moc oddziaływania wykorzystują w pozuytywnym celu
Oprócz tematyki, blogi odróżnia od siebie też sposób wyrazu i tu mamy m.in.: blogi tekstowe, fotoblogi, videoblogi, audioblogi, linklogi i wszelakie wariacje łączące różne formy blogowania.
Dlaczego blogujemy? Czy jest to jakiś rodzaj ekshibicjonizmu czy po prostu potrzeba kontaktu, rozmowy z drugim człowiekiem, o którą w realnym życiu coraz trudniej?
Według sondy, jaką przeprowadziłam na forum Familie.pl najczęściej pisanie bloga to dla autora:
rodzaj terapii - pisanie o swoich uczuciach i przeżyciach sprawia mi ulgę, uspokaja mnie
możliwość dzielenie sie swoimi radościami i troskami
przyjemność wynikająca z podsumowania każdego dnia i dostrzeżenia w nim pozytywów
mozliwość dzielenia sie swoimi zaintersowaniami, hobby, pomysłami na życie z innymi
Oto kilka opinii użytkowników Familie.pl:
Czerwona Panienka pisze:” Dla mnie jest to terapia" natomiast Sonia stwierdza: mogę "wykrzyczeć" swoje uczucia i wiem, że zostanę wysłuchana. Poza tym lubię dzielić się troskami i uczuciami...Taka już jestem...Otwarta:)” Moniczka81 uważa podobnie: „Rodzaj terapii i możliwość dzielenia się radościami i troskami. Pisanie bloga bardzo mi pomogło, faktycznie po pewnym czasie spojrzałam na swoje życie z innej perspektywy. Mam nadzieję że w ten sposób nauczę się nie popełniać co niektórych błędów.”
A dlaczego blogi czytamy? Czy to nasza wrodzona skłonność do „wściubiania nosa” w życie innych czy może zwyczajna ciekawość? A może blogi zastępują nam już książki, przyciągają nietypowymi treściami?
Z sondy przeprowadzonej również na forum Familie.pl wynika, iż najczęstsze powody, dla których decydujemy się wejść na bloga (i często zostawić komentarz” to:
Sympatia do autora i regularne śledzenie jego wpisów
Interesujący tytuł.
Spontaniczne wejścia, wyszukiwanie blogów w sieci lub znajdowanie ich przez przypadek.
A oto co nasi użytkownicy sądzą o czytaniu blogów i na jakie zaglądają najchętniej: „Uwielbiam czytać blogi :) Każdy z nich ma w sobie coś i jest jedyny w swoim rodzaju :)” - pisze Ania_29. „Bardzo lubię blogi szafiarek, kosmetyczne, o życiu, ale pisane ciekawym stylem, z humorem, dobrze gdyby było na nich coś o muzyce.” - stwierdza Spititout. Ma_niusia z kolei pisze: „Regularnie czytam kilkanaście "dzieciowych" blogów zaprzyjaźnionych mam :-)”
Blogów w sieci jest całe mnóstwo. Takie serwisy jak blogger.pl, blox.pl czy blogspot.pl są stworzone specjalnie z myślą o blogerach. Jednak swoje wirtualne dzienniki można tworzyć także na serwisach społecznościowych. I u nas, na Familie.pl ciekawych, wzruszających i zabawnych blogów nie brakuje!
Z wątku Najlepsze na Familie 2012 - blogi wynika, że najchętniej zaglądamy na bloga
Alinml: https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b156-1,Ja-Ala-podwojna-mama.html,
Horacego https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b18-1,Horacy-przy-pracy.html
Paulqi https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b607-1,nasz-malutki-swiat.html
oraz dpczajkowscy https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b632-1,Po-prostuo-nas.html
Oprócz tych najpopularniejszych warto jednak zaglądać także na wiele innych. Ja chciałabym tak całkiem subiektywnie polecić Wam kilka familijnych blogów, które sama najbardziej lubię czytać:
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b677-1,Matka-jest-tylko-jedna.html
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b615-1,Powrot.html
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b554-1,Mam-w-ramionach-swiat.html
No i jeszcze trochę prywaty :) - jesli lubicie dobrą książkę zapraszam do mnie: https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b485-1,ZACZYTANA.html (obiecuję wkrótce nadrobić zaległości w recenzowaniu!). A tu o mnie i mojej rodzince https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b634-1,Swiat-Mamy.html - może niezbyt wylewnie, bo to nie w moim stylu, ale możecie nas tutaj troszkę bliżej poznać.
Bez względu na to, jak do blogowania podchodzimy, trudno chyba znaleźć internautę, który z żadnym blogiem by się nie zetknął. Świadczy to o tym, jak silną mają one moc przekazu.
Myślę, że warto czytać blogi, choćby dlatego, że pozwalają nam na chwilę oderwać się od codzienności, często dzięki nim poznajemy ludzi o podobnych zainteresowaniach czy problemach, co nasze, bywa, że nawet zżywamy się i zaprzyjaźniamy z autorami. W gąszczu blogów można znaleźć prawdziwe literackie perełki ( czym świadczą choćby książkowe wydania niektórych blogów).
Pisać też warto, jeśli daje nam to satysfakcję i wyzwala pozytywne uczucia lub przynajmniej pozwala wyzbyć się tych negatywnych.
Tak, dodaję wpis codziennie lub prawie codziennie |
|
9,1% |
Tak, dodaję wpis średnio raz w tygodniu |
|
18,2% |
Tak, dodaję wpis średnio raz w miesiącu |
|
21,2% |
Blogowała/em ale przestała/em |
|
6,1% |
Nie bloguję, ale chciał(a)bym zacząć |
|
12,1% |
Nie, nie posiadam żadnego bloga i nie zamierzam mieć |
|
33,3% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
aguska798 2013.01.14 19:27
I wszystko na ten temat:) od A do Z:-D
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.