Opublikowany przez: Kasia P. Źródło artykułu: http://www.strefapsyche.swps.pl/ 2014-02-03 09:50:12
Wraz z przyjściem na świat potomka pojawią się nowe obowiązki, a doba ma tylko 24 godziny. Kobiety muszą ją sobie odpowiednio podzielić, by zdążyć ze wszystkim. Ich zdolności organizacyjne i umiejętność planowania niewątpliwie w tym okresie bardzo mocno zyskują na wadze.
Rozmawiałam kiedyś z przedstawicielką jednej z firm działającej w branży usług związanych m.in. z rozwojem talentów w organizacjach, która opowiedziała mi, że na własne potrzeby zrobili badanie swoich pracowniczek przed pójściem na urlop macierzyński i po powrocie. Okazało się, że kiedy matki powracały do firmy wzrastały ich wyniki na skali ekstrawersji i otwartości na nowe doświadczenia. Co to oznacza w praktyce? Oznacza tyle, że panie zdecydowanie lepiej reagowały na pojawiające się wyzwania, elastyczniej podchodziły do zadań i wyznaczanych celów. Chętniej również brały udział w towarzyskich spotkaniach biznesowych i angażowały się w działania dodatkowe. Fakt, że kobiety rodzą dzieci i poświęcaj się ich wychowaniu jest niezaprzeczalny, a firmy które dostrzegają potencjał w świeżo upieczonych mamusiach zyskują lojalnych, multi-zadaniowych, tryskających energią pracowników.
Rozwój kompetencji na urlopie macierzyńskim
Wiele kobiet jednak nie pracuje przed urodzeniem dziecka albo na urlopie macierzyńskim traci pracę. Jak zapisać w CV luki i przerwy spowodowane okresem narodzin dziecka? Panie, które nie wróciły do firmy po urodzeniu dziecka lub straciły posadę powinny pamiętać, że pojawienie się malucha na świecie, nie oznacza końca rozwoju osobistego. Oczywiście wszystko zależy również od sytuacji ekonomiczno-społecznej. Warto jednak zadbać o to, by nasze portfolio było atrakcje na rynku pracy, poprzez np. dbanie o takie szczegóły jak uczestnictwo w kursach czy szkoleniach, także tych dostępnych on-line, ćwiczenie języka obcego, bycie na bieżąco z informacjami gospodarczymi, branżowymi etc.
Bycie rodzicami to moim zdaniem najfajniejszy, choć wcale nie najłatwiejszy, okres w życiu. Ale to także czas, aby tak przeorganizować swoje działania by wystarczyło go dla nas samych w kontekście budowania zasobów osobistych. Czy bycie mamą i tatą nie wymaga ćwiczenia asertywności, umiejętności komunikacyjnych, w tym sztuki argumentowania? Skąd znamy te kompetencje? Gdzie je wykorzystujemy? Oprócz życia prywatnego, również w pracy.
Szybki powrót do pracy
Mama, która wraca na rynek pracy po długim czasie przebywania w domu, powinna skorzystać z porady specjalistów: doradcy zawodowego czy psychologa. Podczas konsultacji zostaną określone cele zawodowe, zaproponowane szkolenia, przygotowane dokumenty aplikacyjne. Doradca opowie o tajnikach rozmów kwalifikacyjnych i efektywnych sposobach szukania pracy, a psycholog wesprze w chwilach spadku motywacji do działania, podniesie samoocenę i przygotuje do radzenia sobie z napotkanymi trudnościami.
Na rynku jest coraz więcej dostępnych programów dedykowanych kobietom powracającym z urlopów wychowawczych, gdzie oprócz poradnictwa zawodowego i psychologicznego, uczestniczki mają możliwość odbycia stażu w firmie, również płatnego np. finansowego ze środków Urzędu Pracy. Warto takich rzeczy szukać i z nich korzystać, jeśli zależy nam na powrocie do aktywności zawodowej.
Więcej na: http://www.strefapsyche.swps.pl/
Justyna Bednarczyk-Wilgos, psycholog i doradca zawodowy Biura Karier SWPS
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2014.02.05 14:51
Mama- nie znaczy gorszy pracownik!!!! Często kobiety są nawet bardziej sumienne w tym co robią;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.