Opublikowany przez: Monika C. 2020-05-29 13:37:49
Autor zdjęcia/źródło: Obraz Erik Karits z Pixabay
Zachodzące na naszych oczach zmiany klimatu powodują, ze czas aktywności kleszczy bardzo się wydłużył. Specjaliści alarmują, że na kleszcze powinniśmy uważać już przez cały rok. Przypominamy, że kleszcze “czekają” na nas nie tylko w lasach, ale na wyższych źdźbłach trawy i na krzewach, na wysokości 20-70cm.
Kleszcze przyciągają osoby z grupą krwi A. Nico mniej chętnie kleszcze “polują” na ludzi z grupą krwi 0, B lub AB – odkryli czescy naukowcy z Uniwersytetu Masaryka. Nie oznacza to oczywiście, że te osoby są bezpieczne. Jeśli kleszcz nie ma wyboru i czeka na swojego żywiciela już rok, zaatakuje osobę, która jest najbliżej.
Ofiarami kleszcze często padają osoby z niedoborem witamin z gruby B. kleszcze, podobnie do komarów, nie lubią zapachu potu osoby, która ma jej odpowiedni poziom.
Strój - powinien dokładnie zakrywać ciało. Odkryte fragmenty ciała są dla kleszczy lepiej “widoczne” poprzez zapach, temperaturę i wilgoć. Pajęczakom łatwiej też dostać się w odpowiednie miejsce na skórze. Dlatego idąc z dzieckiem tam, gdzie prawdopodobieństwo występowania kleszczy jest duże załóż dziecku (i sobie) ubranie zakrywające nie tylko tułów, ale także kończyny, najlepiej ze ściągaczami, a nogawki spodni włóż w skarpetki. Nie zapomnij o nakryciu głowy: czapce lub kapturze.
Zobacz także: Co przyciąga kleszcze? Odkryli to polscy naukowcy!
Psy – jeśli masz w domu czworonoga pewnie zabierasz go na rodzinny spacer z dzieckiem. Ale uwaga psy - są “lubiane” przez kleszcze. Pamiętaj więc o ochronie psa i może nie zabieraj go na spacer razem z dzieckiem?
Zapach potu – a właściwie jego składniki - amoniak i kwasu masłowy, to jest to, co przyciąga kleszcze. Szczególnie powinny wiec uważać osoby cierpiące na nadmierną potliwość, uprawiające sport, kobiety w ciąży.
Perfumy – Kleszcze przyciągają szczególnie zapachy waniliowe i kokosowe (!). Jeśli planujesz wycieczkę do parku lub lasu, lepiej zrezygnuj nie tylko z perfum, ale i z pachnących mydeł, balsamów czy dezodorantów (na rynku jest dużo produktów bezzapachowych, np. dla alergików). Co ciekawe kleszcze nie wyczuwają zapachów poprzez nozdrza, tylko przez zupełnie inne narządy umieszczone na odnóżach.
Smartfony – to już ostrzeżenie dla rodziców. Idąc z dzieckiem na spacer, tam, gdzie mogą być kleszcze zostaw smartfon i podobne urządzenia w domu. Polscy naukowcy odkryli, że promieniowanie emitowane przez te urządzenia przyciąga kleszcze i to te zakażone boreliozą!
Kleszcze, wbrew obiegowej opinii, wcale nie spadają na nas z drzew. Jeśli chcesz sprawdzić czy w Twoim ogrodzie są kleszcze, przeciągnij po zielonych roślinach na wys. ok 20-70 cm białą tkaninę. Jeśli kleszcze są, pewnie kilka z nich zobaczysz na białym tle.
Zobacz także: Czytaj też: Kleszcze a koronawirus – czy mogą go przenosić?
Źródło: radiozet
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.