Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2021-05-28 13:58:26
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Helena Lopes on Unsplash
Karmienie piersią to najpiękniejsza przygoda w życiu, a do tego cenny dar dla dziecka. Dlatego wiele mam już będąc w ciąży stara się dowiedzieć jak najwięcej o tym, jak rozpocząć laktację, jak długo karmić i jakie korzyści daje karmienie piersią mamie i maluchowi.
WHO zaleca, aby karmienie piersią było jedyna formą karmienia dziecka do 6. miesiąca życia, a potem wchodziło w skład mieszanej diety niemowlaka razem z innymi pokarmami. Sporo mam decyduje się na długie karmienie piersią, aby ich dzieci nawet przez kilka lat otrzymywały najcenniejsze składniki pokarmowe.
ZOBACZ: Sprawdź, czy wiesz jak karmienie piersią programuje zdrowie Twojego dziecka? QUIZ z nagrodami>>
Wiele o karmieniu piersią i podejściu do niego mam możemy się dowiedzieć z najnowszego Raportu na temat długiego karmienia piersią, który powstał w ramach kampanii społecznej „Długość ma znaczenie”. Jest to raport z kolejnej już edycji popularnej kampanii społecznej promującej karmienie piersią – „Mleko mamy rządzi”. Badanie zostało przeprowadzone w tym roku, na podstawie ankiet przeprowadzonych u ponad 8 tys. mam.
Wnioski płynące z raportu są z jednej strony bardzo pozytywne, gdyż wiele mam zdaje sobie sprawę z korzyści jakie niesie ze sobą naturalne karmienie piersią przez długi czas.
Jednak spory odsetek mam wskazał podczas badania, że muszą się one mierzyć z negatywnymi opiniami na temat długiego karmienia piersią, wstydem podczas karmienia w miejscach publicznych, a nawet hejtem. W dalszej części możecie poznać najciekawsze szczegóły raportu dotyczącego długiego karmienia piersią w Polsce.
Najwięcej badanych mam stanowiły kobiety w wieku 32–40 lat (51,05%) oraz zaraz po nich kobiety w wieku 27–31 (37,32%). Niemalże połowa mam pochodziła z miast (45,46%), których liczba mieszkańców przekracza 100 tysięcy. Większość kobiet, czyli 53,89% podała, że ma jedno dziecko, natomiast 36,87% mam miało dwoje dzieci.
Z badnia wynika też, że zdecydowana większość ankietowanych mam karmi aktualnie swoje najmłodsze dziecko piersią oraz pokarmem stałym. Widzimy więc, że mamy znają i chętnie stosują przytoczony wcześniej schemat WHO, który zaleca do pół roku karmić niemowlaka wyłącznie piersią, a dopiero później wprowadzić karmienie mieszane.
Ciekawe jest również to, że w badanej grupie tylko 0,22% mam karmiło dzieci wyłącznie mlekiem modyfikowanym.
Mamy zapytane, jakie miały plany odnośnie karmienia piersią będąc jeszcze w ciąży, w ponad 36,56% wskazywały na chęć karmienia od roku do dwóch, a 13,23% zdecydowałoby się na karmienie piersią do 2–3 roku.
Więcej o karmieniu piersią na www.dlugosckarmieniapiersiamaznaczenie.pl
Jak wynika z raportu znaczna liczba mam wytrwała w tym postanowieniu, bo odpowiednio 18,03%, 36,4% i 19,11% z nich, karmi obecnie dziecko w wieku 6–12 m. ż., 12–24 m. ż. i 2–3 r. ż.
Ciekawe również jest to, że mamy które karmiły swoje dzieci piersią, robiły to dość długo, bo ponad trzy czwarte z nich karmiło powyżej 1 roku i aż 1/3 dłużej niż 2 lata.
W trakcie badania okazało się również, że nawet w trakcie pandemii 100 procent badanych mam pozostało przy swoich decyzjach dotyczących karmienia piersią.
To dobrze, bo aktualne zalecenia zarówno WHO2 jak i Centers for Disease Control and Prevention (CDC), mówią o tym, aby mamy zainfekowane wirusem SARS-CoV-2 lub te, które miały kontakt z osobą zainfekowaną, kontynuowały dalsze karmienie piersią przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny.
W tym okresie należy zwrócić większą uwagę na dokładne mycie rąk i ich dezynfekcję przed i po karmieniu oraz noszenie maseczki przy każdym kontakcie z dzieckiem. Kontynuacja karmienia piersią jest możliwa nawet wtedy, kiedy mama źle się czuje i sama nie może przystawiać dziecka do piersi. Pokarm można wówczas odciągać, a dziecko może karmić wskazany opiekun.
Jak możemy również przeczytać w Raporcie „Niedawno przeprowadzone badanie próbek mleka od dawczyń, które chorowały na Covid-19 wykazało, że znajdują się w nim przeciwciała przeciwko wirusowi. SARS-CoV-2. Aż u 80% dawczyń, które wyzdrowiały, mleko zawierało dużo wyższe ilości IgA, IgG oraz aktywnych przeciwciał w porównaniu do rezultatów uzyskanych z mleka zdrowych dawczyń. Uważa się, że kontynuacja karmienia piersią kobiet w trakcie zachorowania na COVID-19 oraz mam-ozdrowieńców, stanowi najprawdopodobniej pasywną ochronę dziecka przed infekcją.”
Badanie wskazało również, że mamy, które długo karmią dzieci piersią, są dobrze wyedukowane. Zdecydowana większość mam, bo aż 94,75%, deklaruje, że zna zalety długiego karmienia piersią. Rozczarowujące jest to, że tylko 16,17% mam otrzymało od personelu medycznego informacje na temat korzyści płynących z długiego karmienia piersią. Głównym źródłem informacji w tym temacie dla naszych respondentek stanowi internet.
Wiele mam doskonale potrafiło wskazać na korzyści, jakie niesie ze sobą długie karmienie piersią.
Praktyczne i emocjonalne korzyści, które najczęściej wymieniały mamy:
- bliski kontakt z dzieckiem – 90,73%
- wygoda, praktyczność (możliwość nakarmienia dziecka w każdej sytuacji bez żadnych przygotowań) – 77,47%
- poczucie pełni macierzyństwa – 50,90%
- korzyści finansowe – 36,95%
Okazało się też, że mamy doskonale znały pozytywne aspekty zdrowotne wynikające z karmienia piersią, czyli:
- zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory piersi i jajnika – 69,81%
- zmniejsza ryzyko pojawienia się cukrzycy typu II – 22,59%
- zmniejsza ryzyko osteoporozy – 19,07%
- zmniejsza ryzyko wczesnej menopauzy – 15,76%
- zmniejsz ryzyko chorób układu krążenia – 13,87%
Okazuje się jednak, że mamy podczas badania nie wskazywały wyłącznie na miłe i zdrowe aspekty karmienia.
Wiele z nich musiało się mierzyć z krytyką otoczenia (ponad 66% mam) dotyczącą długiego karmienia piersią. Mamy mówiły również o niezrozumieniu wśród bliskich osób, a nawet wśród personelu medycznego.
Jak wynika z badania w naszym społeczeństwie nadal pokutuje wiele mitów dotyczących karmienia piersią powyżej roku. Respondentkom zdarzało się bowiem słyszeć, że karmienie piersią dzieci starszych powoduje próchnicę, zaburzenia emocjonalne u dziecka, czy tez że po roku z piersi leci już sama woda...
A tymczasem okazuje się, że badania wykonane przez dr Bernatowicz-Łojko wskazują na to, że mleko kobiet karmiących ponad rok ma nadal wartość odżywczą, dużą zawartość białka oraz wyższą wartość energetyczną w porównaniu do mleka mam karmiących poniżej roku lub mam wcześniaków.
Pocieszające jest jednak to, że mamy coraz rzadziej kierują się negatywnymi opiniami na temat karmienia piersią i chętnie się edukują w tym temacie. Bo przecież mleko mamy, to najcenniejsze, co może otrzymać dziecko dla swojego zdrowia i dobrzej odporności.
CAŁY RAPORT ZNAJDZIESZ >> TUTAJ <<
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.