Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-12-07 13:01:34
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Projekty domów, które posiadają wystarczającą ilość pomieszczeń dla licznej rodziny, bardzo często są drogie w realizacji ze względu na sporą powierzchnię. Przyjęło się, że budynek, w którym zamieszkać ma pięć osób, powinien mieć co najmniej 160 m². Z tego powodu wiele osób rezygnuje z realizacji swojego marzenia. Ale czy musi tak być? Niekoniecznie! Warto mieć na uwadze to, że wszystko zależy tak naprawdę od układu i funkcjonalności domu. Przy odpowiednim rozplanowaniu pomieszczeń zdecydowanie wystarczające będzie 100-120 m² powierzchni użytkowej.
Dobrym pomysłem będzie wybór projektu domu, który pokoje prywatne ma mniejsze, a części wspólne, czyli salon, kuchnię i łazienkę, standardowej wielkości. Dzięki temu każdy z domowników będzie miał zapewnioną osobistą przestrzeń. Warto również zdecydować się na dom z otwartą strefą dzienną. Połączone ze sobą salon, jadalnia i kuchnia sprawią, że wnętrze wyda się większe niż jest w rzeczywistości. Oprócz tego takie rozwiązanie sprzyja integracji członków rodziny.
Dom tani w budowie nie powinien mieć zbędnych elementów, jak lukarna, wykusz, balkon czy nawet pokój gościnny. Każde udogodnienie może znacząco podnieść koszt inwestycji, ponieważ wymaga zużycia większej ilości materiałów i dłuższej pracy wykonawców. Brzmi to banalnie, ale wielu inwestorów w Polsce ma tendencję do planowania budowy zbyt dużych i skomplikowanych architektonicznie domów, których nie są w stanie ukończyć ze względów finansowych.
Najlepszym rozwiązaniem będzie budynek o nieskomplikowanej bryle, opartej na rzucie kwadratu lub prostokąta. Taka konstrukcja eliminuje możliwość występowania mostków termicznych i gwarantuje, że dom będzie można zbudować taniej oraz oszczędniej ogrzewać. Dobrym sposobem na obniżenie kosztów inwestycji będzie również wybór dachu płaskiego lub dwuspadowego oraz zbudowanie wiaty zamiast garażu murowanego.
Poniżej opisujemy dwa przykładowe projekty małych domów, które spełnią oczekiwania co najmniej pięcioosobowej rodziny, a do tego nie pochłoną wysokich nakładów finansowych.
Projekt Marsala Mała to propozycja eleganckiego domu z poddaszem użytkowym, który został zaprojektowany z myślą o co najmniej pięcioosobowej rodzinie. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 117,71 m². Dom posiada nieskomplikowaną bryłę przykrytą dwuspadowym dachem, dzięki czemu będzie niedrogi w budowie i utrzymaniu. Wejście główne i taras zostały osłonięte podcieniem, który zapewni skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jasna elewacja została ozdobiona okładziną drewnianą, dzięki czemu dom prezentuje się stylowo i nowocześnie. Projekt uwzględnia również garaż, który został wkomponowany w bryłę budynku.
Architekt zadbał o wyjątkową funkcjonalność pomieszczeń. Parter to przestronna część domu, która służy równocześnie do odpoczynku i wspólnego spędzenia czasu w rodzinnym gronie. W centrum pokoju dziennego znajduje się kominek, który pozwoli domownikom w pełni się zrelaksować podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów. Na tym poziomie zaplanowano również spiżarnię, która ułatwi uporządkowanie domowych zapasów, kotłownię oraz łazienkę.
Poddasze jest bardziej zacisznym miejscem w domu. Zaprojektowano tutaj cztery komfortowe sypialnie oraz rodzinną łazienkę z prysznicem i wanną. Każdy z pokojów jest doskonale doświetlony za sprawą portfenetrów (wysokich okien sięgających od podłogi do sufitu) i okien połaciowych. Naturalne światło wpłynie na lepsze samopoczucie każdego członka rodziny.
Projekt Koncept-45 to idealna propozycja domu parterowego dla pięcioosobowej rodziny. Jego powierzchnia wynosi 108,66 m². Prosta bryła została urozmaicona ozdobnym belkowaniem, które zaplanowano w taki sposób, by mogło pełnić funkcję wiaty na samochód osobowy. Elewację wykończono tynkiem silikonowym i efektownymi drewnianymi deskami.
Wszystkie pomieszczenia zostały zaplanowane na jednym poziomie. Prostą komunikację bez schodów docenią w szczególności rodziny z małymi dziećmi. Po lewej stronie budynku znajdują się salon z jadalnią i wyjściem na taras oraz kuchnia z dostępem do spiżarni. Największą atrakcją pokoju dziennego jest kominek, który ociepli domową atmosferę i nada wnętrzu przytulności. Z kolei po drugiej stronie zaprojektowano rodzinną łazienkę z prysznicem i wanną, toaletę oraz cztery wygodne sypialnie, w tym małżeńską z prywatną garderobą. Ponadto każdy z pokojów posiada wyjście na jeden z tarasów. Dodatkowym udogodnieniem w domu jest kotłownia połączona z pralnią.
Artykuł powstał we współpracy z Tooba.pl – internetową bazą gotowych projektów domów.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.