Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Artykuł zewnętrzny 2022-04-01 11:50:04
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Kolorowy czy naturalnie drewniany? Połyskujący czy matowy? W związku z tym, że techniki malowania drewna coraz szybciej ewoluują, malowanie domu drewnianego od zewnątrz paradoksalnie może wymagać jeszcze więcej przygotowania. Warto je jednak poczynić, ponieważ pokrycie elewacji drewnianej odpowiednią farbą jest jednym z najlepszych sposobów jej konserwowania. Oprócz tego, oczywiście, zyskuje się unikatowy wygląd całości.
Wybierać można spośród dziesiątek różnego rodzaju farb matowych i połyskowych, kolorowych, jak i przezroczystych. Dostępne są klasyczne farby na bazie lakierów i rozpuszczalników, które jednak obecnie są znacznie mniej polecane.
Zamiast nich warto skorzystać z ekologicznych alternatyw – farb neutralnych dla środowiska naturalnego. Mogą być one wzbogacone specjalnymi woskami, nadającymi powierzchni połysku, jak i wytrzymałości.
Jak wspomina nam polski producent drewnianych domków, firma Sodas - https://domki-sodas.pl/ - "bardzo dużą popularnością cieszą się farby na bazie wody i gliny, które umożliwiają materiałom swobodnie oddychanie. Najtrwalsze produkty są w stanie zapewnić ochronę (i efektowny wygląd) nawet na dwadzieścia lat".
Malowanie domu drewnianego od zewnątrz wymaga przygotowania i rozeznania się co do aktualnego stanu elewacji. Dobór środków musi uwzględniać to, czy dom był już wcześniej malowany. Ważne jest także, czy zastosowano farbę na bazie lakieru lub rozpuszczalnika, gdyż do takiego podłoża konieczne będzie dobranie specjalistycznych farb.
W każdym przypadku elewację trzeba odpowiednio oczyścić. Usuwa się plamy, przebarwienia, zadrapania i ewentualne grzyby lub pleśń. Deski powinny być następnie przetarte papierem ściernym lub bardziej zaawansowanymi narzędziami w celu ich wyrównania i przysposobienia do nałożenia pierwszej warstwy farby.
Najpopularniejsze warianty farb to produkty bezbarwne lub kolorowe. Obecnie w obydwu gatunkach znajdziemy najwyższej jakości preparaty.
Malowanie powinno być co najmniej dwuwarstwowe, ale można połączyć pasujące do siebie gatunki powłok. Dwukrotne nałożenie farby kolorowej na drewnie pozwoli uzyskać maksymalne nasycenie barw. Z kolei zastosowanie warstwy przezroczystej na samym końcu przyczyni się do zwiększenia właściwości konserwacyjnych.
Nakładanie farby może odbywać się metodami tradycyjnymi lub natryskowymi. Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju nawierzchni (deski kątowe, proste), powierzchni całkowitej oraz warunków otoczenia. Decydując się na zastosowanie dodatkowych środków impregnujących, można korzystać ze zwykłych szmatek lub pędzli, które dobrze nadają się do wcierania tych substancji w drewno. W rogach i punktach szczególnie narażonych na czynniki środowiskowe można rozważyć nałożenie dodatkowych warstw.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.