Opublikowany przez: Familiepl 2022-05-31 09:52:04
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jeremiah Lawrence on Unsplash
Latem chętnie spędzamy dużo czasu na dworze, korzystając z pięknej pogody i przyjemnej temperatury. Ale w tak ciepłe dni warto szczególną uwagę zwrócić na małe dzieci, które są wyjątkowo wrażliwe na promieniowanie UV a także wysokie temperatury.
Skóra małego dziecka, do ok. 3. roku życia, znajduje się w fazie intensywnego wzrostu. W tym czasie u malucha wykształca się jeszcze system termoregulacji. Skóra dziecka jest jednak bardzo cienka, ma dopiero 20 procent grubości skóry dorosłego człowieka, a do tego znajduje się w niej mniej melaniny, czyli barwnika chroniącego przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pamiętajmy też, że jak wskazują badania, oparzenia słoneczne u dzieci mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości nawet o około 200-300%.
Okazuje się też, że nie wystarczy ochrona skry tylko w słonecznie dni (najwięcej promieniowania UVB), bo najbardziej niebezpiecznym typem promieniowania jest UVA, które dociera do Ziemi i głębokich warstw naskórka nawet w zachmurzone i mało słoneczne dni.
Kolejnym zagrożeniem w słoneczne dni, na jakie warto zwrócić uwagę, jest udar cieplny. Na udar jesteśmy narażeni najbardziej przebywając w nasłonecznionych miejscach. Zwykle sprzyja temu temperatura powyżej i w okolicy 30 stopni. Zdarza się jednak, że organizm dziecka może ulec przegrzaniu również w niej słoneczne dni, wpływa na to także wilgotność powietrza i większa aktywność fizyczna malucha, co w konsekwencji może sprzyjać udarowi cieplnemu u dziecka.
Jak objawia się udar cieplny u dziecka?
Zwykle pierwsze objawy udaru cieplnego pojawiają się po 3-4 godzinach od przegrzania. Rodziców powinno zaniepokoić niespokojne zachowanie u małego dziecka, płacz. Zawsze należy sprawdzić skórę, gdyż w przypadku udaru jest ona sucha i gorąca, a dziecko mniej się poci. Twarz malucha może być czerwona lub blada – jeśli udar cieplny już postępuje. Starsze dzieci skarżą się zazwyczaj na bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia i wymioty. Występuje wysoka gorączka, a puls dziecka jest bardzo przyspieszony, dodatkowo pojawiają się także duszności, drgawki, dreszcze.
CZYTAJ TEŻ >> Wieje wiatr, a ty się źle czujesz? Może to choroba fenowa?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.