Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-02-01 12:48:44
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Jednak ze stosowaniem diet wegetariańskich, zwłaszcza niewłaściwie zbilansowanych, związane jest ryzyko niedoborów pokarmowych, np. niedoborów wapnia. Natomiast spożycie magnezu w populacji wegetarian jest zadowalające i często wyższe niż w populacji ogólnej.
Właściwie zaplanowane i zbilansowane diety wegetariańskie zapewniają udowodnione korzyści zdrowotne (m.in. redukcję ryzyka chorób cywilizacyjnych). Wśród ich zalet wymienia się np. małą podaż tłuszczów nasyconych, cholesterolu i białka zwierzęcego oraz większą podaż błonnika, magnezu, potasu i związków antyoksydacyjnych. Diety wegetariańskie dostarczają jednak m.in. mniej wapnia i witaminy D.
Magnez to istotny składnik kości i chrząstek, aktywator kluczowych układów enzymatycznych, regulator mechanizmów przekazywania sygnałów nerwowych, skurczów mięśni i równowagi kwasowo-zasadowej.
Wapń pełni różne role w organizmie – przede wszystkim jest podstawowym składnikiem układu kostnego. W postaci zjonizowanej występuje w komórkach i płynach ustrojowych. Aktywuje wiele enzymów, uczestniczy w krzepnięciu krwi i kurczliwości mięśni. Bierze udział w skomplikowanych procesach przylegania międzykomórkowego, organizacji tkanek i w reakcjach sygnalizacyjnych, które kontrolują przepływ informacji między komórkami.
Jak pokryć zapotrzebowanie na magnez i wapń w diecie wegetariańskiej?
Średnie spożycie magnezu u wegetarian jest wyższe niż u osób, które nie wykluczają mięsa z diety.
W jakich produktach jest magnez? W diecie wegetariańskiej nie brakuje dobrych pokarmowych źródeł tego pierwiastka.
Do produktów bogatych w magnez należą:
Wapń zawarty jest w wielu produktach roślinnych, jednak jego przyswajalność jest mniejsza niż z mleka. Odpowiada za to głównie obecność szczawianów i fitynianów, które hamują wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego.
Stosunkowo dobrze przyswajalny jest wapń z warzyw zielonych o małej zawartości szczawianów, takich jak jarmuż, warzywa kapustne i brokuły. Do produktów o dużej zawartości wapnia należą nasiona sezamu, migdały i fasola.
Do dobrych źródeł wapnia w diecie wegetariańskiej należą produkty wzbogacane w wapń, np. mleko sojowe, tofu i soki owocowe.
Sprawdź więcej na: https://www.vitrumcalcium.pl/porada/produkty-bogate-w-wapn-i-magnez/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.