MEiN: wytyczne dla szkół na rok 2021/22 - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

MEiN: wytyczne dla szkół na rok 2021/22

MEiN: wytyczne dla szkół na rok 2021/22

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash

W porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia i GIS, MEiN opublikowało wytyczne, jakie będą obowiązywać w nowym roku.

Nowe wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, będą obowiązywać od 1 września 2021 r. Regulują one i zalecają odpowiednie sposoby postępowania i organizacji zajęć w szkołach w związku z kolejną falą koronawirusa.

Jednym z punktów, które są tożsame z ubiegłym rokiem szkolnym, jest informacja, że na zajęcia do szkoły mogą przychodzić wyłącznie uczniowie zdrowi, bez objawów infekcji i gorączki. Do nauki stacjonarnej nie wolno także przystąpić uczniom, na których nałożona jest kwarantanna lub izolacja domowa. Zasada ta dotyczy również opiekunów, którzy przyprowadzają dzieci do szkoły.

Na szczególną uwagę zasługuje podkreślenie w wytycznych konieczności dbałości o dobrostan psychiczny uczniów.  Jak czytamy w wytycznych:

„Po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji uczniów od bezpośrednich kontaktów ze społecznością szkolną działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów stanowią pilną konieczność. Należy je prowadzić w sposób, który zapewni ich optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie reguł sanitarnych dostosowanych do sytuacji i potrzeb szkoły, do wymagań związanych z charakterem podejmowanych działań w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego oraz innych lokalnych uwarunkowań. W obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne musi być rozsądnie godzona z dbałością o zdrowie psychiczne. Należy brać obie te potrzeby pod uwagę i szukać rozwiązań”.

Jest to bardzo ważna kwestia, szczególnie w świetle ostatnich doniesień naukowców, którzy przeprowadzili badania dotyczące stanu psychicznego dzieci i młodzieży w trakcie pandemii COVID 19 – pisaliśmy o nich TUTAJ. Ich wnioski są zatrważające, ponieważ okazało się, że dwukrotnie wzrosła u dzieci i młodzieży ilość depresji, a także lęków. Tym bardziej uzasadnione wydaje się więc podkreślenie tej kwestii w wytycznych MEiN.

Jakie są ogólne zasady dla szkół i placówek stacjonarnych w roku szkolnym 2021/22?

Szczepienie

- rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.

Dezynfekcja

- przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.

Dystans

- minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.

Higiena

- częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

Maseczka

- w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.

Wietrzenie

- przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw (minimum co godzinę), a także w dni wolne od zajęć.

Według nowych wytycznych rodzice i opiekunowie mogą przyprowadzać dzieci do szkoły i wchodzić do budynku, zachowując po drodze środki ostrożności i higieny. Uczniom rekomenduje się za to unikanie transportu publicznego na rzecz prywatnego lub korzystanie z rowerów czy hulajnóg.

Opiekun odprowadzający dziecko do szkoły powinien zastosować się do reguł:

a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

b) dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

c) dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,

d)  opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.

Rodzice mają też obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu. Uczniom szkół ponadpodstawowych rekomenduje się noszenie maseczek w przestrzeni wspólnej.

Organizacja zajęć powinna się odbywać tak, aby grypy dzieci spoza klas nie miały za dużo styczności w przestrzeniach wspólnych. Zaleca się organizowanie zajęć pozalekcyjnych po zakończeniu lekcji innych klas, a także organizowanie wyjść dzieci z nauczycielem – ale nie do infrastruktury zamkniętej.

CZYTAJ TEŻ >> Maseczki w szkole - kiedy trzeba nosić?