Opublikowany przez: Familiepl 2021-02-03 11:30:48
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Edvin Johansson /Unsplash
Otyłość i pogorszenie kondycji fizycznej wśród polskich dzieci i nastolatków od kilku lat jest przedmiotem zainteresowania wielu instytucji. Tymczasem, jak zauważa Ministerstwo Edukacji i Nauki, ten negatywny stan w czasie trwania pandemii jeszcze się pogarsza. Dzieci coraz mniej się ruszają, spędzają długie godziny przed ekranami w domach (nauka zdalna i nie tylko), a do tego często mają złą dietę. W porannym programie TVP Info Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, przedstawił zarys rządowego programu na rzecz poprawy kondycji polskich dzieci. Ma on się składać z czterech filarów.
MEN planuje po powrocie dzieci do szkół wprowadzenie programu, który ma zmienić zarówno nastawienie uczniów do zajęć wychowania fizycznego (częste zwolnienia, unikanie tego rodzaju zajęć), jak i zdecydowanie wpłynąć na zmniejszenie wad postawy u dzieci. Między innymi w tym celu Przemysław Czarnek spotka się 1 lutego z Rektorami AWF w Białej Podlaskiej.
– Pierwszym obszarem naszych działań będą szkolenia dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz nauczycieli klas I-III realizowane w formie stacjonarnej oraz zdalnej, sfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, przygotowane przez zespół specjalistów z AWF – podkreślił Przemysław Czarnek podczas spotkania. – Drugi obszar również dotyczy zdrowia i kondycji fizycznej uczniów. To propozycja dodatkowych, pozaszkolnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży, które będą organizowane we wszystkich gminach. Chodzi o to, aby dać szansę uczniom na znalezienie atrakcyjnej alternatywy spędzenia wolnego czasu i aktywizować młodych w tych obszarach, w których oni sami chcą i mogą się z sukcesem realizować – dodał szef MEN.
Minister Czarnek był też gościem w dzisiejszym porannym programie TVP Info, gdzie przedstawił plan działania dla uczniów po powrocie do szkół. Ma on wpłynąć na poprawę kondycji polskich dzieci, a także zapobiec wadom postawy i otyłości. Do tego dojdą jeszcze planowane badania wzroku, które pomogą skutecznie zapobiegać i walczyć z problemami dzieci ze wzrokiem.
- Robimy program wsparcia dla dzieci, żeby walczyć z otyłością. Chcemy przeszkolić nauczycieli WF-u, aby specjaliści podali sposób na najbardziej efektywne wykorzystanie tych czterech godzin zajęć tygodniowo, żeby były takie zajęcia, które będą najbardziej efektywnie walczyć z otyłością i wadami postawy – posumował szef MEN w TVP Info.
- Czwarty, to program wsparcia niedostatków wiedzy - nauka zdalna, choćby najlepsza, nie zastąpi nauki stacjonarnej. Chcemy wprowadzić godziny dodatkowe zajęć z kluczowych przedmiotów, by nadrabiać niezrealizowany materiał - dodał Czarnek.
CZYTAJ TEŻ >> ZMIANY w 500 Plus w 2021 - ZOBACZ!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.