Opublikowany przez: oktawia_s 2015-05-12 23:11:52
Łożysko przodujące to zawsze powód do wzmożonej czujności i ginekologa, i przyszłej mamy. Wiedz jednak, że łożysko nie stoi w miejscu. Może się przemieszczać w miarę jak rozciąga się i rośnie dolna część macicy. Dlatego jeśli jesteś przed 20. tygodniem ciąży, a badanie USG wykazało, że twoje łożysko znajduje się w pobliżu szyjki macicy nie jest to powód do paniki. Lekarz zapewne zapisze to sobie w karcie, by przy następnym badaniu zwrócić na ten fakt baczniejszą uwagę, wyczuli cię na ewentualne krwawienia, jednak łożysko przodujące to powikłanie, które stwierdza się w 0,1 do 1% wszystkich porodów.
Tak naprawdę o powikłaniu nazwanym medycznie jako łożysko przodujące możemy mówić po 20. tygodniu ciąży. Wtedy bowiem łożysko umiejscawia się w dolnej części macicy i zasłania jej ujście. Stopień przesłonięcia może być różny – jeżeli brzeg łożyska nie zasłania wewnętrznego ujścia szyjki macicy, a jedynie znajduje się w niedużej odległości od niego sytuacja nie jest bardzo groźna, aczkolwiek wymaga uwagi. Poważna komplikacja ma miejsce gdy łożysko zasłania całkowicie lub częściowo ujście szyjki macicy. Wówczas dolna część macicy jest zbyt rozciągnięta i cieńsza. Skurcze mogą spowodować oddzielenie się łożyska, może też dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych i obfitego krwawienia, co z kolei jest realnym zagrożeniem dla życia i matki, i dziecka.
Łożysko przodujące – objawy
Jeżeli (najczęściej w II i III trymestrze) pojawi się Twoim zdaniem niepokojące plamienie lub krwawienie nie lekceważ go! Gdy śluz z pochwy zmienia barwę, a na bieliźnie pojawiają się nawet niewielkie plamy natychmiast udaj się do lekarza lub szpitala położniczego. Najważniejsze, abyś była pod kontrolą – łożysko przodujące to zmiana fizjologiczna. Praktycznie wszystkie ciąże z monitorowanym łożyskiem przodującym kończą się pomyślnie. Ważne jest abyś była pod kontrolą lekarza i słuchała jego zaleceń.
Kiedy może wystąpić u Ciebie łożysko przodujące:
Postępowanie w przypadku przodującego łożyska
Gdy do porodu zostało jeszcze sporo czasu przyjmuje się zazwyczaj postawę wyczekującą i wybiera postępowanie zachowawcze. Lekarz zapewne zaleci leżenie i odpoczynek oraz, w razie potrzeby, przepisze leki tokolityczne, czyli hamujące czynność skurczową macicy. Chodzi o to, aby zapobiec porodowi przedwczesnemu. Jeśli krwawienie było obfite, będziesz musiała najpewniej zostać w szpitalu na obserwacji. Jeśli Twój stan się unormuje zapewne wrócisz do domu, ale na specjalnych warunkach. Na pewno nie będziesz mogła pracować czy uprawiać sportów. Będziesz też musiała zrezygnować ze współżycia seksualnego i dużo odpoczywać. Może się zdarzyć, że będziesz musiała spędzić resztę ciąży w pozycji leżącej. Od zachowania reżimu ustalonego przez lekarza zależeć będzie życie Twojego nienarodzonego dziecka. Ważne jest by przynajmniej do 36. tygodnia ciąży umożliwić maleństwu rozwój w twoim brzuchu. Gdy dziecko jest już dojrzałe, lekarz może zdecydować o zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie. Maleństwo ma wtedy duże szansę na przetrwanie i dalszy rozwój w inkubatorze na oddziale intensywnej opieki neonatologicznej. To dla niego lepsze niż pozostawanie w macicy, gdzie występuje krwawienie. Poród fizjologiczny jednak jest możliwy, jeśli w 38. tygodniu ciąży łożysko nie zakrywa ujścia szyjki macicy. Według statystyk jednak aż 2/3 ciąż z łożyskiem przodującym kończy się cesarskim cięciem, zanim rozpocznie się naturalny poród.
Łożysko przodujące jest dość groźnym powikłaniem ciąży zarówno dla matki, jak i jej jeszcze nienarodzonego dziecka. Nie panikuj jednak i stosuj się do zaleceń lekarza. Jednocześnie poinformuj o swoim stanie najbliższą rodzina oraz osoby z Twojego najbliższego otoczenia. Będą mogli (i powinni!) odciążyć Cię w Twoich dotychczasowych obowiązkach, a także służyć radą, pomocą i towarzystwem w przypadku ewentualnego długotrwałego leżenia w łóżku.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.