Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-05-11 16:13:56
Autor zdjęcia/źródło: @ lokata dla dziecka
Zarząd majątkiem dziecka uregulowany jest bezpośrednio w art. 101 Kodeksu rodzinnego
i opiekuńczego Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 z późn. zm.). Na podstawie wskazanego wyżej artykułu rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską – wyjaśniają specjaliści z Aasa Polska.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że dziecko posiada zdolność prawną - czyli może być podmiotem, zarówno praw jak i obowiązków na podstawie regulacji zawartych w Kodeksie Cywilnym. Majątek dziecka można określić jako aktywa i pasywa do niego należące. Natomiast zarząd oznacza dokonywanie czynności faktycznych, prawnych i procesowych związanych
z majątkiem dziecka.
Obecnie, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Na podstawie art. 21 i 22 Kodeksu cywilnego osoby małoletnie między 13. a 18. r., mogą bez zgody rodziców rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy postanowił inaczej oraz rozporządzać przedmiotami oddanymi im do swobodnego użytku.
Na gruncie art. 101§3 przytoczonej Ustawy rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. W odniesieniu do tej regulacji możemy wskazać występujące w praktyce przypadki: pierwszy z nich zachodzi, gdy rodzice jako przedstawiciele ustawowi, dokonują czynności prawnej w imieniu dziecka, kolejny przypadek ma miejsce - kiedy rodzice wyrażają zgodę na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu przez dziecko.
Należy pamiętać, że drugi przypadek na podstawie art. 15 Kodeksu Cywilnego odnosi się do dzieci posiadających ograniczoną zdolność do czynności prawnych, czyli małoletnich, którzy ukończyły 13 rok życia. W rzeczywistości oznacza to, że odniesieniu do małoletnich dzieci, które ukończyły lat 13, to rodzice nadal muszą wyrazić zgodę na czynności zobowiązujące oraz rozporządzające. Jednocześnie, gdy dokonane czynności przekraczają zakres zwykłego zarządu konieczne jest wystąpienie o dodatkową zgodę sądu opiekuńczego.
Środki, które zgromadzimy na lokacie, która założona została na nazwisko małoletniego dziecka, należą właśnie do niego (a nie do rodziców czy innych członków rodziny). Gdy dziecko osiągnie pełnoletniość, stanie się wyłącznym właścicielem lokaty, a rodzice stracą do niej dostęp.
W większości przypadków założenie lokaty dla dziecka możliwe jest jedynie w oddziale danego banku. Niekiedy chcąc założyć lokatę dla dziecka musimy być również posiadaczami konta osobistego w danym banku. W sytuacji, w której chcemy założyć depozyt dziecku, które nie ukończyło jeszcze 13 roku życia, to jego wizyta w banku nie będzie potrzebna, wszystkich czynności w imieniu małoletniego, dokonuje rodzic.
Natomiast jak już wspomnieliśmy, w odniesieniu do dzieci powyżej 13 roku życia, założenie lokaty jest możliwe wówczas, gdy rodzic wyrazi na to zgodę. Do samego założenia lokaty potrzebne będą takie dokumenty jak dowód osobisty, paszport lub legitymacja szkolna. Dla pewności warto także zabrać ze sobą akt urodzenia dziecka, bowiem niektóre banki wymagają potwierdzenia tego, że jesteśmy rodzicami dziecka, któremu chcemy założyć lokatę.
Tutaj przepisy nie pozostawiają wątpliwości – lokatę dziecku ma prawo założyć jedynie jego przedstawiciel ustawowy. Przedstawicielem ustawowym dziecka są zazwyczaj rodzice, co oznacza, że ani lokaty, ani rachunku w banku nie założą małoletniemu ani jego dziadkowie, ani inni członkowie rodziny – podkreślają eksperci z https://www.aasapolska.pl/
Chociaż polskie prawo pozwala na założenie lokaty dla dziecka, to nie w każdym banku znajdziemy taką ofertę. W wielu bankach taki produkt jak lokata dla dziecka, po prostu nie istnieje. Czy to oznacza, że rodzice, którzy chcą rozpocząć systematyczne oszczędzanie dla dziecka, będą musieli odkładać je na własnym rachunku oszczędnościowym? Na szczęście nie. Jeśli chcemy dowiedzieć się, które instytucje finansowe, zawarły w swojej ofercie taki produkt jak konto oszczędnościowe dla dzieci, warto skorzystać z dostępnych w sieci porównywarek i rankingów.
Jeśli interesuje nas oszczędzanie dla dziecka, lokata to bezpieczny sposób na zapewnienie potomkowi łatwiejszego startu w dorosłe życie. Nie jest ona obarczona żadnym ryzykiem, a pozwala systematycznie gromadzić oszczędności o określonej wysokości. Jedyną wadą lokaty dla dziecka (podobnie jak lokat w ogóle) jest fakt, że jest ona minimalnie oprocentowana. Z drugiej strony jednak „zamrożenie” pieniędzy na lokacie nie tylko pozwolić odkładać na przyszłość dziecka, ale i powstrzyma przed lekkomyślnym wypłacaniem środków (jeśli to zrobimy, utracimy część kapitału).
Oszczędzanie dla dziecka i zapewnienie mu bezpiecznej przyszłości (również tej finansowej), to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przez każdym rodzicem. Warto jak najwcześniej poszukać najlepszej lokaty dla dziecka i systematycznie odkładać na niej „zaskórniaki”. Gdy maluch podrośnie będziemy mogli pokazać mu, że ma „swoje” pieniądze i wyjaśnić, dlaczego warto oszczędzać. Taka nauka z całą pewnością zaprocentuje!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.