Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-05-06 10:59:15
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Licówki to cienkie płytki, które przykleja się na przednią warstwę zębów w celu poprawy ich wyglądu. Stanowią one uzupełnienie protetyczne i umożliwiają szybką korektę uzębienia bez konieczności poddawania się skomplikowanym, drogim i długotrwałym zabiegom terapeutycznym. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane licówki, wyróżnia się kilka ich rodzajów.
Najbardziej trwałe są licówki porcelanowe. Szacuje się, że przy prawidłowej pielęgnacji można nosić je przez 8 lat. Przypominają naturalne uzębienie. Stosuje się je do korekty nieprawidłowego kształtu i długości zęba, ubytków oraz nieestetycznych przebarwień. Poza trwałością, zaletą licówek porcelanowych jest to, że nie zmieniają barwy, nie osadza się na nich kamień nazębny, a także są obojętne dla organizmu, czyli nie powodują żadnych reakcji niepożądanych.
Innym popularnym rodzajem licówek są płytki kompozytowe. Buduje się je z kilku komponentów, które mają różne właściwości. Jest to ten sam materiał, który stosuje się do wypełniania ubytków w zębach. Nie są one tak trwałe, jak licówki porcelanowe, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji efekt także utrzymuje się przez kilka lat. Ich zaletą jest plastyczność. Dzięki niej łatwo można zmienić ich barwę, nadać im naturalny kształt uzębienia i dopasować do zgryzu.
Licówki przeznaczone są dla osób, które chcą poprawić kształt i barwę swojego uzębienia oraz uzupełnić ubytki i złamania zębów. Wskazanie do zabiegu stomatologicznego to przede wszystkim:
Na licówki nie mogą pozwolić sobie osoby, które mają wady zgryzu, niewyleczoną próchnicę, choroby dziąseł, bardzo zniszczone zęby, a także te, które nie dbają dostatecznie o higienę jamy ustnej. Nie zaleca się ich przy skłonnościach do obgryzania paznokci, zaciskania zębów i zgrzytania nimi podczas snu.
Przed założeniem licówek konieczna jest dokładna ocena stanu uzębienia i jamy ustnej. Zalecane jest ewentualne wyleczenie nieprawidłowości. Po tej czynności stomatolog pobiera wycisk uzębienia, na podstawie którego dobiera odpowiedni kształt, barwę i materiał płytek protetycznych tak, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie zębów. W tym celu wykonuje się piaskowanie.
Następnie w znieczuleniu miejscowym stomatolog usuwa cienką warstwę naturalnego szkliwa, osusza ząb i izoluje go od dostępu śliny. Na tylną warstwę licówek nakładana jest specjalna warstwa, która cementuje płytkę z powierzchnią zęba. Zabieg wykonuje się podczas jednej wizyty.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.