Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-03-12 09:11:47
Niemal co 4 Polak cierpi na zaburzenia związane ze stanem psychicznym i szacuje się, że lekarze przepisują ok. 7 mln pudełek leków psychotropowych rocznie.
Rosnąca liczba pacjentów psychiatrycznych wynika m.in. z tego, że Polacy coraz mniej wstydzą się pójść do psychiatry, a depresja i lęk przestały być tematem tabu. Wiele chorób psychicznych wymaga odpowiedniej terapii. Po części behawioralnej, a po części farmakoterapii. Choć leki psycholeptyczne nie należą do najczęściej kupowanych w Polsce, to są dostępne nie tylko w aptekach stacjonarnych, ale również online m.in. na platformie liki24.pl.
W serwisie pacjenci mogą znaleźć wiele leków psychotropowych na receptę, które przepisał lekarz. Dostępne wyroby oferowane są z ponad 1000 różnych aptek w Warszawie. Środki psycholeptyczne pomagają w leczeniu chorób psychicznych, przeciwdziałają lękom i zaburzeniom afektywnym dwubiegunowym.
Do tego typu medykamentów można zaliczyć m.in. leki na depresję i zaburzenia lękowe (nerwicę). Wśród leków przeciwdepresyjnych na receptę wyróżnia się 3 grupy:
W zaburzeniach lekowych w zależności od dokładnej diagnozy lekarz również może przepisać konkretne środki przeciwdepresyjne na nerwicę, ale również przeciwdrgawkowe czy benzodiazepiny, jak Relanium stosowane w przypadku napadów paniki i ostrych stanów lękowych.
Leki psychotropowe nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem, gdyż potrafią być uzależniające i w zależności od pacjenta i diagnozy, konieczna będzie indywidualna terapia. Poza tym wiele tego typu leków, choć mają podobne zastosowanie, mechanizmy ich działania są różne. Tak na przykład w schizofrenii inaczej zwaną psychozą schizofreniczną stosuje się leki psychotyczne oraz atypowe leki psychotyczne w postaci tabletek, iniekcji domięśniowych oraz zastrzyków.
W wyrobach medycznych na schizofrenię można spotkać takie substancje aktywne jak: chropromazynę, lewomepromazynę, zuklopentiksol czy olanzapinę. Ten ostatni związek występuje m.in. w tabletkach Zolafren. Przepisuje się je właśnie pacjentom, których objawy choroby psychicznej to słyszenie, widzenie lub odczuwanie rzeczy nieistniejących w rzeczywistości. Zolafren sprawdzi się również w średnio nasilonych i ciężkich epizodach manii.
Poza wieloma lekami psycholeptycznymi na receptę na liki24.pl można znaleźć również leki uspokajające (zobacz: https://liki24.pl/atc-uklad-nerwowy/atc-leki-nasenne-iuspokajajace/) i łagodzące uczucie lęku bez recepty (OTC). Napięcie nerwowe pojawia się niekoniecznie w związku z chorobą czy zaburzeniami psychicznymi. Może być wynikiem stresu, nieodpowiedniego stylu życia czy przemęczenia.
Działanie poprawiające nastrój, kojące nerwy i zapewniające lepszą jakość snu mają niektóre leki roślinne oraz suplementy diety. Dostępne są zarówno w postaci tabletek, jak i syropów. W składzie można się spotkać m.in. z wyciągiem płynnym z owoców głogu, korzeni kozłka lekarskiego, szyszek chmielu, melisy czy ziela dziurawca.
Mieszankę powyższych składników w odpowiednich proporcjach można spotkać np. w Nervomix Forte. Tego typu lek na uspokojenie wykazuje działanie łagodzące stany napięcia emocjonalnego oraz ułatwiające zasypianie. W przejściowych stanach nadpobudliwości nerwowej czy zaburzeniach zasypiania stosuje się również napary z korzenia kozłka, melisy czy też lawendy.
Niemniej długotrwałego uczucia dyskomfortu psychicznego i lęku nie należy bagatelizować. Jeżeli negatywne skutki tego stanu odbijają się na naszej codzienności, warto umówić wizytę u lekarza specjalisty.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.