Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-11-15 09:24:45
Na rynku dostępnych jest mnóstwo leków na katar, w różnych formach. Jakie będą dla nas najlepsze? Tego dowiesz się właśnie z poniższego artykułu.
Zazwyczaj kiedy dopada nas katar, to w pierwszej kolejności staramy się go zwalczyć domowymi sposobami. Wiele osób uważa je za najbezpieczniejsze i idealne na pierwsze objawy. Należą do nich przede wszystkim napary z nagietka czy rumianku, którymi płucze się gardło kilka razy dziennie. Do tego często pije się herbatę z dodatkiem soku z malin czy bzu, sięga się też po czosnek (np. w połączeniu z mlekiem i miodem). Są to dobre sposoby, kiedy widzimy, że przeziębienie dopiero zaczyna się rozwijać. Potrafią zahamować bądź załagodzić jego przebieg. Niestety nie działają zbyt dobrze, kiedy mamy już znaczną wydzielinę, która spływa nam do gardła oraz kiedy temperatura jest wysoka. Na dłuższą metę nie pomogą również wtedy, gdy za nasz stan odpowiadają bakterie – wówczas konieczne będzie zażycie antybiotyku.
Uczucie zatkanego nosa jest zazwyczaj tak uporczywe, że jedyne o czym myślimy to pozbycie się go. W tym przypadku wiele osób korzysta z inhalacji, czy to za pomocą specjalnych inhalatorów czy miski z gorącą wodą i koca nałożonego na siebie. Można kupić gotowe preparaty jak i skorzystać z dostępnych olejków - eukaliptusowy czy miętowy skutecznie rozprawi się z zalegającą wydzieliną. Minusem takiej kuracji jest to, że zazwyczaj przynosi krótkotrwałą ulgę i lepiej jest to robić wieczorem, kiedy od razu możemy położyć się do łóżka.
Kiedy domowe sposoby nie podziałają, sięgamy po znane tabletki, które zazwyczaj są dostępne bez recepty. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz dostępność we wszystkich aptekach. Preferują je osoby, które nie lubią pić naparów ziołowych (ze względu na smak) oraz dzieci. Zazwyczaj zawierają one w sobie pseudoefedrynę bądź fenylefrynę. Ich zadaniem jest rozszerzenie oskrzeli czy zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa. Powoduje to oczyszczenie zatok, ustąpienie objawów takich jak zatkany nos oraz ból głowy. Działanie tabletek jest w miarę szybkie, bowiem już po pół godziny da się odczuć znaczącą poprawę. Co ciekawe ich działanie nie jest krótkotrwałe - lepsze samopoczucie trwa nawet przez kilka godzin. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat rodzajów leków na katar oraz sposobów korzystania z nich, to możecie to zrobić tutaj: https://www.gripex.pl/leki-na-katar.html.
Przy zastosowaniu dodatkowo także innych metod leczenia, takich jak wygrzanie się czy picie dużej ilości płynów, tabletki są w stanie wyprowadzić nas z choroby. Nie są obciążeniem dla organizmu jak antybiotyki, więc dawkowanie zgodnie z zaleceniami na ulotce powinno obyć się bez działań niepożądanych.
Spraye i aerozole to nadzieja na szybką ulgę, bowiem wprowadzenie substancji do naszego nosa przetyka go niemal natychmiastowo i możemy zacząć oddychać pełną piersią. Szczególnie przydają się w nocy, kiedy sen może być utrudniony przez uporczywy katar i konieczność oddychania przez usta. W swym składzie mają np. oksymetazoliny, które rozbijają zalegającą wydzielinę. Niestety trzeba uważać na środki jakie się bierze, bowiem nos od środka jest podrażniony i aerozole mogą sprawę pogorszyć. Należy je więc stosować z umiarem. Należy również uważać ze stosowaniem ich u dzieci - na rynku często można spotkać aerozole przeznaczone specjalnie dla nich, jednak o wiele przyjemniejszym produktem dla maluchów będą plastry, które przykleja się na ubranko.
Uporczywy katar jest czasem gorszy od gorączki czy kaszlu. Potrafi skutecznie utrudnić życie, więc nic dziwnego, że ludzie wciąż szukają pomysłów aby się go jak najszybciej pozbyć. Przedstawione powyżej sposoby najlepiej jest dobrać pod własne preferencje – zwłaszcza, gdy wiemy, że konkretny lek na katar w naszym przypadku daje lepsze lub gorsze od przeciętnych efekty.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.