Latem chroń dziecko przed słońcem - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Latem chroń dziecko przed słońcem

Latem chroń dziecko przed słońcem

Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Oparzenia słoneczne u dzieci

Zabawy na świeżym powietrzu i długie przebywanie na słońcu to duża dawka tlenu i witaminy D, ale również promieniowania UV. Niestety jest ono bardzo szkodliwe i powoduje oparzenia słoneczne u dzieci. Jak im zapobiegać i co zrobić, gdy już się pojawią?

Maluchy biegając po dworzu w ciepły, słoneczny dzień narażają się na dużą dawkę niebezpiecznego, zwłaszcza dla delikatnej skóry, promieniowania UV. Skóra dziecka jest dużo delikatniejsza i cieńsza niż dorosłego, ma ona również mniej melaniny – ochronnego pigmentu. Dodatkowo dziecko ma jeszcze niewykształcony system termoregulacji, mniej się poci, przez co organizm jest słabiej schładzany. Z tego względu oparzenia słoneczne u dzieci to bardzo częsty wakacyjny problem. Niestety latem bardzo ciężko jest uchronić malucha przed promieniowaniem słonecznym. Nie utrzymamy go przecież pod parasolem na plaży, zabraniając zabawy w piasku i wodzie. Jak rozpoznać oparzenie słoneczne i co zrobić, gdy już się pojawi?

>>> Czytaj też: Oparzenia słoneczne u dzieci – jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić?

Oparzenia słoneczne u dzieci – objawy

Oparzenie słoneczne w czasie przebywania na słońcu może nie być zauważone. Pojawia się dopiero po 2-4 godzinach od zejścia z nasłonecznionego miejsca. Do głównych objawów należą:

  • zaczerwienienie,
  • ból, obrzęk, pieczenie skóry,
  • pęcherze.

Pod wpływem słońca dochodzi do oparzeń:

I stopienia – rumień, obrzęk, lekki ból w miejscu oparzenia,

II stopienia – rumień, obrzęk, pęcherze wypełnione płynem surowiczym, silny ból.

Każde oparzenie wymaga leczenia, ponieważ wiąże się z uszkodzeniem skóry i może mieć poważne konsekwencje nie tylko estetyczne, ale także zdrowotne. Bolesne pęcherze, gdy zostaną uszkodzone mogą stać się bramą dla wszelkich bakterii i wirusów. Ból i pieczenie powodują niepokój i rozdrażnienie dziecka.

Oparzenia słoneczne u dzieci – leczenie

  • Schłodź poparzoną skórę – weź z lodówki maślankę, kefir, zsiadłe mleko lub jogurt naturalny i delikatnie nałóż dziecku na skórę. Po 20 minutach jogurt zacznie wysychać, więc zmyj go nie pocierając skóry. Białko mleka ma doskonałe działanie łagodzące. Taki kompres możesz nakładać co 2-4 godziny.

  • Nałóż maść łagodzącą – posmaruj uszkodzoną skórę maścią, kremem lub żelem, które zawierają pantenol, alantoinę i witaminę E. Składniki te nawilżą i ukoją podrażnione miejsca przynosząc natychmiastową ulgę. Niektóre kremy po opalaniu zawierają również mentol, który dodatkowo schłodzi przegrzaną skórę.

  • Podawaj dużo płynów – skutkiem oparzenia słonecznego, zwłaszcza rozległego, jest wysuszenie organizmu, dlatego konieczne jest jego ponowne nawodnienie. Dawaj dziecku wodę mineralną niegazowaną lub soki owocowe, ważne, żeby dużo piło.

Gdy oparzone miejsce boli, a miejscowa gorączka nie ustępuje można podać środki przeciwbólowe, które działają również przeciwgorączkowo (paracetamol, ibuprofen). Następnie najlepiej w takim przypadku udać się z dzieckiem do lekarza, który oceni stopień oparzenia i zaleci odpowiednie leczenie.

Oparzenia słoneczne u dzieci – zapobieganie

  • Stosuj krem z filtrem UV - kremem z filtrem przeciwsłonecznym posmaruj dziecko na pół godziny przed wyjściem na słońce. Stosuj go nawet przy zachmurzonym niebie, gdyż szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe może przenikać przez chmury. W czasie przebywania na powietrzu smaruj dziecko kremem co 2 godziny, a w czasie kąpieli po każdym wyjściu z wody.

  • Unikaj słońca w godzinach 11-16 - wtedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze.

  • Zawsze zakładaj dziecku nakrycie głowy - czapeczka czy kapelusik, a nawet okulary przeciwsłoneczne ochronią najdelikatniejszą i najbardziej narażoną na urazy część ciała malucha, czyli głowę i twarz. Promieniowanie może bowiem spowodować nie tylko poparzenie skóry, ale również bardzo niebezpieczny dla zdrowia udar słoneczny.

Poważne oparzenia powodują nudności, dreszcze, gorączkę, omdlenia, powstają rozległe pęcherze, stwierdza się ogólne osłabienie, pojawia się dokuczliwy świąd. Na skutek zbyt długiej ekspozycji na słońce może dojść również do udaru słonecznego i odwodnienia. Chroń dziecko przed zbyt długim wpływem promieni słonecznych, a w przypadku wystapienia silnych dolegliwości niezwłocznie udaj się do lekarza.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Oparzenia słoneczne OBJAWY i DOMOWE SPOSOBY ŁAGODZENIA>>

4 najczęstsze wakacyjne problemy ze zdrowiem malca>>