Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-12-31 10:59:04
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Podpowiemy, jak wybrać lampkę nocną do sypialni, pokoju dziecka oraz pokoju młodzieżowego, kiedy sprawdzą się lampki nocne dotykowe, a kiedy ze ściemniaczem. Nie ważne czy szukamy lampki w stylu nowoczesnym czy glamour, zasady te sprawdzą się zawsze i wszędzie.
Lampka nocna to nic innego jak lampa stołowa ustawiona na nocnym stoliku. Jest to więc nazwa określająca funkcję, a nie model lampy. Dlatego też za lampkę nocną może być uznana także lampa wisząca czy lampa podłogowa. Na co innego powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy szukamy lampki do sypialni, a kiedy do pokoju dziecka. – O ile w przypadku sypialni możemy skupić się zwłaszcza na stylu, o tyle w przypadku lamki nocnej do dziecięcego pokoju najważniejsze będą kwestie bezpieczeństwa czy rodzaju światła – jego siły i barwy – tłumaczy specjalista sklepu Lampy.pl.
Bezpieczeństwo. To słowo klucz w przypadku wybierania lampki nocnej do pokoju dziecka, zwłaszcza jeśli mowa tu o niemowlęciu czy kilkulatku. Jaką funkcję spełnia to oświetlenie? Przede wszystkim ma pomóc uspokoić dziecko i ułatwić mu zasypianie. Nikt nie będzie przy takiej lampce nocnej czytał przed snem, dlatego też światło nie powinno być zbyt silne, a delikatne i rozproszone. Co więcej, oczy dzieci, zwłaszcza na początku ich życia, są niezwykle wrażliwe. Niezbyt silne światło nie będzie także wybudzać malucha w nocy, kiedy przyjdziemy go nakarmić bądź przewinąć.
– Bardzo popularne są lampki nocne w formie figurek, w których wnętrzu umieszczono diody LED. Półprzepuszczalne tworzywo łagodzi ostateczny efekt. Takie lampki nocne ledowe chronią również dziecko przed zbyt wysoką temperaturą. Po pierwsze wykorzystujemy diody LED, które nagrzewają się o wiele słabiej niż tradycyjne żarówki. Po drugie, tworzywo otacza diody ze wszystkich stron, więc dziecko nie jest w stanie do nich sięgnąć – wyjaśnia specjalista sklepu Lampy.pl. Na rynku znajdziemy także wiele lampek nocnych, które z powodzeniem łączą funkcję źródła światła i zabawki, będąc również przytulankami czy katarynkami.
Kiedy nasze dziecko staje się nastolatkiem, potrzebuje zupełnie innego rodzaju oświetlenia w swoim pokoju. Przede wszystkim trzeba pogodzić się z faktem, że osoby w tym wieku bardzo często kładą się spać niezwykle późno, kiedy reszta domowników już dawno śpi. Dlatego zamiast z tym walczyć (co z pewnością nie wyjdzie nikomu na dobre), zatroszczmy się o odpowiednie światło. Lampka nocna w pokoju młodzieżowym musi być funkcjonalna i emitować światło o naturalnej, ciepłej barwie. Nie może ono być ani zbyt silne (będzie niepotrzebnie pobudzać dziecko), ani zbyt zimne (jest męczące dla oczu). Ale jednocześnie lampka musi pozwolić dziecku na wygodną lekturę książki czy korzystanie z komputera.
Świetnym pomysłem jest oświetlenie inspirowane formą lampy kreślarskiej. Taka lampka dostępna jest zazwyczaj w różnymi wersjami podstaw. Można ją postawić na stoliku lub podłodze, ale jeśli wybierzemy wersję z klipsem, to zamontujemy ją chociażby na parapecie. Ruchome ramię i klosz pozwalają na dowolne ustawienie kąta padania strumienia światła.
Lampa nocna do sypialni z jednej strony powinna być funkcjonalna, ale z drugiej dobrze by było, gdyby spełniała nasze estetyczne oczekiwania. Pamiętajmy, aby wybrać model, który posiada klosz chorniący przed silnym światłem. Owszem, lampka nocna służy między innymi do wieczornych lektur, ale nie może męczyć naszych oczu. Do kompletu wybierzmy żarówkę o naturalnej, białej, ciepłej barwie.
Co do kwestii stylu – najważniejsze, aby lampka pasowała do innych rzeczy znajdujących się w sypialni. Jeśli więc urządziliśmy ją w stylu nowojorskim, wybierzmy lampkę nocną z kryształkami w stylu glamour. Kryształki dodatkowo rozproszą światło, a lampka pełnić będzie także funkcje dekoracyjną – zarówno przed, jak i po jej włączeniu. Lampki nocne witrażowe świetnie sprawdzą się w sypialniach w stylu prowansalskim oraz boho, ale i w tych bardziej eleganckich. Nowoczesne lampki nocne to idealny wybór do wnętrz minimalistycznych, industrialnych czy utrzymanych w duchu skandynawskiej prostoty.
Wybór lampki nocnej to próba osiągnięcia kompromisu pomiędzy jej wyglądem a funkcjonalnością. Są jednak takie sytuacje, kiedy na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim kwestia bezpiecznego użycia, jak w przypadku lampki nocnej dla dziecka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.