Opublikowany przez: Kasia P. 2014-09-26 12:19:03
Fala przeziębień dotarła już do szkół i przedszkoli. Tylko czekać, kiedy dziecko przyniesie coś do domu i... choroba zbierze swoje familijne plony. Tysiąc razy powtarzany slogan, że najważniejsza jest profilaktyka pomińmy milczeniem. Dobrze wiemy, że "jest to ciężkie zadanie do realizacji". Warto się jednak nie poddawać i stosować domowe metody wzmacniania odporności. Czasami te najstarsze, babcine rady są najcenniejsze, ale mogą zawieźć gdy przeziębienie rozgości się w organizmie na dobre. Oto co należy w takich sytuacjach robić. Leczenie przeziębienia KROK PO KROKU.
Familie.pl: Skąd mamy wiedzieć, że mamy u dziecka do czynienia ze zwykłym przeziębieniem? Jakie są podstawowe objawy z którymi możemy się spotkać?
Dr Paweł Adamus: Przeziębienie u dziecka najczęściej zaczyna się gorączką 38C, bólami głowy i mięśni, złym samopoczuciem, wodnistym katarem, suchym kaszlem, ogólnym osłabieniem. Dziecko jest bardziej senne, nie chce się bawić i ma gorszy apetyt.
Familie.pl: Czy leczenie przeziębienia dziecka różni się od kuracji dorosłego?
Dr Paweł Adamus: Przebieg u dzieci jest bardziej gwałtowny i często na początku choroby pojawia się wyższa gorączka niż u osób dorosłych.
Familie.pl: Czy zawsze musimy udać się do lekarza?
Dr Paweł Adamus: Na początku choroby pozostajemy w domu, a najlepiej w łóżku, podajemy dziecku letnie płyny do picia, witaminę c, stosujemy leki objawowe. Jeżeli po 2-3 dniach objawy nasilają się lub nie ustępują należy udać się do lekarza.
Familie.pl: Czy przed przeziębieniem można się ustrzec?
Dr Paweł Adamus: Jest to ciężkie zadanie do realizacji - szczególnie jeśli dzieci przebywają w zbiorowiskach. Przeziębienie szybko roznosi się drogą kropelkową, więc łatwo się zarazić. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania należy pomieszczenia, gdzie przebywają dzieci często wietrzyć, starając się unikać przeciągów. Uczymy dzieci samodzielnego dmuchana nosa, zasłaniania ust przy kaszlu, częstego spożywania płynów. Jak jest taka możliwość starajmy się unikania kontaktów z chorymi rówieśnikami( komunikacja miejska, centra handlowe, kina, salony zabaw).
Familie.pl: Jakie leki i w jaki sposób przyjmować?
Dr Paweł Adamus: Podajemy leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (Paracetamol,Nurofen,Ibufen ), leki łagodzące kaszel i katar, pozostajemy w domu- najlepiej w łóżku i podajemy płyny do picia .
Familie.pl: Jakich zasad w profilaktyce przeziębień powinniśmy przede wszystkim przestrzegać?
Dr Paweł Adamus: Starać się unikać kontaktów z chorymi dziećmi, codziennie wychodzić na spacery w odpowiednim do pogody ubraniu, uczyć samodzielnie wydmuchiwać nos, często myć ręce wodą z mydłem, a profilaktycznie przyjmować witaminy i oczywiście przestrzegać prawidłowo zbilansowanej odpowiedniej do wieku diety. Pamiętajmy, aby nie leczyć się samemu przy braku poprawy lub nasileniu objawów i odwiedzić gabinet lekarski.
Za wywiad dziękujemy:
Dr Pawłowi Adamus
Specjalista w zakresie medycyny rodzinnej, wakcynologii,
medycyny podróży i chorób dziecięcych.
Szukasz słodkiego sposobu na umilenie czasu swojemu maluchowi podczas przeziębienia? Lizaki Vitapiraci do doskonałe rozwiązanie! Nie tylko są bogate w potrzebne Twojemu maluchowi witaminy, lecz także są po prostu bardzo smaczne i zdobywają serce każdego dziecka!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Pprofesor 2015.10.02 11:23
Miód+woda+cytryna:)
Malina627 2015.03.29 14:37
w tym czasie najłatwiej o przeziębienia, w słońcu już ciepło, w cieniu jeszcze czuć zimę, mój syn właśnie w ten sposób się przeziębił, ostry kaszel, stan podgorączkowy, silny katar, a za 2 dni zawody, w aptece poleciła mi Pani ziołowy syrop Zatogrip- działa przeciwwirusowo, oczyszcza zatoki i działa kojąco na zapalenie gardła a dzięki zawartości dużej dawki naturalnej wit.C i cynku, syn wrócił do zdrowia i na zawodach był w świetnej formie. A Wy już go stosowałyście, jestem ciekawa waszych opini.
Stokrotka 2014.10.10 22:15
O tak! Jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu niezależnie od pogody.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.