Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2016-06-30 13:01:45
Autor zdjęcia/źródło: Kwas foliowy @ mat. promocyjne
Ze względu na udowodnione działanie zapobiegające rozwojowi niektórych wad wrodzonych, poleca się przyjmowanie kwasu foliowego kobietom mogącym potencjalnie zajść w ciążę oraz ciężarnym. Dlaczego to tak ważne?
Kwas foliowy – jakie spełnia funkcje?
W ludzkim organizmie zachodzi mnóstwo procesów wspomaganych przez obecność kwasu foliowego. Oto jego rola:
- po przekształceniu do czynnej postaci, czyli kwasu 5,6,7,8-tetrahydrofoliowego, bierze udział w licznych reakcjach biochemicznych, syntezie związków purynowych i pirymidynowych, syntezie DNA, przemianie aminokwasów,
- umożliwia podział komórek w tkankach – dotyczy to zarówno układu krwiotwórczego, przewodu pokarmowego, jak i tkanek rozwijającego się płodu,
- bierze udział w metabolizmie homocysteiny, przez co zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę,
- działa korzystnie na pracę układu nerwowego i mózgu,
- wzmacnia struktury chromosomów, przez co wykazuje działanie przeciwnowotworowe, dotyczy to m.in. raka okrężnicy, macicy, piersi, płuc, trzustki, żołądka, przełyku, a także białaczki.
Dlaczego kwas foliowy jest potrzebny w czasie ciąży?
Dzięki witaminie B9 znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo przebiegu ciąży bez groźnych komplikacji. Kwas foliowy:
- zmniejsza ryzyko poronienia,
- wpływa na prawidłową masę urodzeniową noworodków,
- zapobiega występowaniu wad rozwojowych, w tym wad cewy nerwowej, z której rozwijają się mózg i rdzeń kręgowy dziecka – wady cewy nerwowej mogą mieć różną postać kliniczną, np. bezmózgowie lub rozszczep kręgosłupa.
Pożywienie czy suplement – jak dostarczać organizmowi kwas foliowy?
Zapotrzebowanie osoby dorosłej na kwas foliowy wynosi 400 mikrogramów (0,4 grama) na dobę, w czasie ciąży wzrasta do 0,6 g na dobę, a laktacji – 0,5 g na dobę. Witamina powinna być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem, ale jeśli istnieje możliwość zapłodnienia (kobiety planujące ciążę i aktywne seksualnie) i w czasie ciąży konieczna jest dodatkowa suplementacja. Na rynku dostępne są suplementy skierowane dla kobiet w ciąży (takie jak FOLIK Mama 1 – na pierwszy trymestr oraz FOLIK Mama 2/3 – na drugi i trzeci trymestr), zawierające optymalną dawkę 0,4 g oraz inne potrzebne na danym etapie składniki odżywcze.
Zdarza się, że w pewnych przypadkach lekarz rekomenduje stosowanie wyższej dawki. To nie oznacza, że w ciąży nie trzeba już dbać o zdrowy jadłospis, uwzględniający produkty, które są źródłem tej witaminy. Dodatkowe przyjmowanie witaminy B9 w formie leku bez recepty lub suplementu diety gwarantuje, że dawka będzie odpowiednia. Niedobory kwasu foliowego wynikają z jego dużej wrażliwości na różnego rodzaju czynniki fizykochemiczne – tlen, wysoką temperaturę czy światło słoneczne. Istnieją dane wykazujące, że niedobór kwasu foliowego jest jedną z najczęściej występujących awitaminoz.
Wiele lat badań nad wpływem kwasu foliowego na płód daje jasną odpowiedź, że jest niezbędny w celu uniknięcia zagrażających życiu i zdrowiu powikłań. Zanim jednak sięgniesz po preparat, porozmawiaj z lekarzem, czy zaleca Ci jego przyjmowanie.
Dowiedz się więcej o suplementacji: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja.
Patrycja Sobolewska 2016.07.07 19:31
oczywiscie ze przyjmowalam :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.