Opublikowany przez: Familiepl 2021-03-26 09:21:35
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Atoms on Unsplash
Dzienna liczba zachorowań potwierdzonych testem wyniosła ponad 34 tysiące, a rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń od 27 marca do 9 kwietnia. Zamknięte zostaną między innymi żłobki i przedszkola, ograniczona liczba osób w większych sklepach spożywczych, a także miejscach kultu religijnego.
Lekarze w doniesieniach medialnych potwierdzają również, że coraz więcej dzieci choruje na COVID-19. Co robić gdy dziecko dostało skierowanie na test na koronawirusa? Czy wiesz, że od razu po wystawieniu skierowania ma ono kwarantannę automatyczną? Czy w takim razie rodzic również ma kwarantannę? Zobacz jakie są regulacje prawne w takim przypadku.
Jeśli lekarz rodzinny Twojego dziecka zdecydował o konieczności wykonania testu na koronawirusa, w momencie wystawienia skierowania otrzymuje ono kwarantannę automatyczną. Od 28 listopada kwarantanna automatyczna rozpoczyna się w dniu zlecenia przez lekarza testu na koronawirusa i trwa ona 10 dni.1
Nie. A przynajmniej do momentu otrzymania wyniku testu. Kwarantannie nie podlegają:
Jeśli jednak wynik testu dziecka na koronawirusa okaże się dodatni, osoby z nim współzamieszkujące są obejmowane kwarantanną, a kwarantanna dziecka wówczas przekształca się w izolację.
Jeżeli natomiast dziecko będzie miało negatywny wynik testu, zostanie automatycznie zwolniony z kwarantanny po wpisaniu przez laboratorium wyniku do systemu EWP.
Informację o kwarantannie znajdziecie zarówno na koncie pacjenta (pacjent.gov.pl – zakładka osoby pod opieką i dzieci), jak również możecie zostać poinformowani o niej telefonicznie w rozmowie lub za pomocą automatycznego komunikatu głosowego.
Ważne: osoba w trakcie kwarantanny może się udać na przepisany przez lekarza test na COVID.
Gdy dziecko jest skierowane na kwarantannę lub izolację (przez inspekcję sanitarną lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) jest ono chore - w myśl przepisów ustawy zasiłkowej. W związku z tym rodzic może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. 4
Lekarz wystawiając skierowanie na test na koronawirusa dla dziecka poda Ci również jego numer. Będziesz go potrzebować, aby podać go w punkcie badań. Po wystawieniu skierowania na test dla dziecka w ramach NFZ otrzymasz również informację sms o punkcie badań do którego skierowano dziecko na test na koronawirusa oraz godzinie badania.
Ważne: Jeśli punkt badania na koronawirusa dla dziecka nie jest dla Was odpowiedni (za daleko itp.), możesz wybrać inny (w ramach NFZ). Skierowanie od lekarza rodzinnego lub pediatry w ramach NFZ jest ważne we wszystkich punktach.
W ramach kwarantanny zostaniesz również poinformowany, że osoba na kwarantannie ma ustawowy obowiązek zainstalowania aplikacji Kwarantanna. Jednak, jak czytamy w załącznikach na stronie rządowej, obowiązek prawny korzystania z aplikacji posiadają wyłącznie osoby pełnoletnie. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, mają możliwość dobrowolnego korzystania z aplikacji Kwarantanna. Pamiętaj, że opiekunowie prawni osób niepełnoletnich odpowiadają za odbycie przez nie kwarantanny w wyznaczonym miejscu.3
ŹRÓDŁO:
1,2,4
3 file:///C:/Users/A0637~1.ANI/AppData/Local/Temp/Pytania_kwarantanna.pdf
CZYTAJ TEŻ >> Kto z domowników zaraża się pierwszy? Lakarze już wiedzą
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.