Wiemy, że domowe obowiązki nigdy się nie kończą. Z pewnością każda z nas chciałyby być świetnie zorganizowana i oprócz satysfakcji z zawodowej pracy mieć pięknie wysprzątane mieszkanie, zrobione na czas zakupy i codziennie goszczący na stole trzydaniowy obiad.
Autor zdjęcia/źródło: Kuchenne tricki - pixabay.com
Lista życzeń na tym się na pewno nie kończy. Przecież nie możemy zapomnieć o czasie dla siebie. Spotkania z koleżanką przy kawie, wizyta u fryzjera, kinowa premiera lub mała rundka butikowym szlakiem. No....może wystarczy. Jak to wszystko pogodzić? Warto zastanowić się nad sensowną organizacją pracy i możliwością zaangażowania do niej wszystkich członków rodziny. Przede wszystkim powinnyśmy przyjąć ważną zasadę: robić to co jest konieczne, a nie co jest możliwe do zrobienia. Nie chodzi tu o żadną rewolucję tylko o inny punkt spojrzenia. Korzystajmy z najnowszych osiągnięć techniki i rynkowych nowości ale nie zapominajmy o doświadczeniach poprzednich pokoleń gospodyń.
Z babcinego notatnika
Nasze prababcie i babcie znały wspaniałe i proste metody dotyczące prac domowych. Z pewnością większość z nich już znacie, ale pozostałe mogą okazać się zupełnie nowe. Jedno jest pewne, wprowadzając je w życie, usprawnicie swój domowy warsztat pracy i staniecie się bardziej efektywne. Na dzień dobry zajmiemy się kuchennymi sprawami, które wśród wszystkich domowych obowiązków z pewnością pochłaniają wam najwięcej czasu. Kuchenne sekrety naszych babć dotyczyć będą zasad gotowania, utrzymania czystości czy pozbywania się brzydkich zapachów. Przyjrzyjcie się im, może znajdziecie jakąś złotą radę dla siebie.
Wokół pieczywa
- Chleb i bułki nie zeschną się szybko jeśli do pojemnika na pieczywo włożymy obrany ziemniak. Możemy też owinąć pieczywo lnianą ściereczką.
- Pieczywo tostowe powinnyśmy przechowywać w zamrażarce. Dłużej zachowa świeżość. Przed włożeniem do tostera nie musimy go rozmrażać.
- Nie przechowujmy pieczywa chrupkiego razem ze świeżym chlebem. Nabierze on wilgoci od chleba i zmięknie.
- Przygotujmy kwas chlebowy: 1/2 pokruszonego, razowego pieczywa zalejmy w kamiennym garnku litrami gorącej wody. Gdy wystygnie dodajmy 15 dag cukru i 1 dag drożdży rozmieszanych z małą ilością wody. Na koniec dołóżmy pokrojoną cytrynę i odstawmy na 12 godzin. Po tym czasie przelejmy kwas do butelek lub słoików. Po 6 dniach kwas będzie gotowy do spożycia.
Sekrety dobrego ciasta
- Zanim natłuszczoną formę napełnimy ciastem, wstawmy ją na chwilę do lodówki. Ułatwi nam to wyjęcie ciasta po upieczeniu.
- Owoce oraz namoczone rodzynki, które dodajemy do ciasta, nie opadną na dno formy jeśli obtoczymy je w mące.
- Ciasto z bezą na wierzchu przed pieczeniem posypmy cukrem pudrem. Nie będzie się kruszyło podczas krojenia.
- Jeśli do tortowej polewy dodamy dwie łyżki jogurtu unikniemy popękania polewy.
Przyrządzamy mięsa
- Sos do pieczeni zagęścimy gdy dodamy odrobinę ziemniaczanego puree
- Mięso, które zamierzamy grillować skropmy sokiem z cytryny. Pierś z kurczaka lub karkówkę włóżmy na kilka godzin do miseczki z mlekiem. Unikniemy ich przesuszenia podczas grillowania i będą mniej twarde
- Kotlety z mięsa mielonego nie rozpadną się jeśli zamiast jajka dodamy surowy ziemniak stary na tarce.
- Mięso z indyka lub kurczaka na dwanaście godzin przed pieczeniem natrzyjmy miodem lub posypmy cukrem i włóżmy do lodówki. Skórka pieczonego drobiu będzie złocista i chrupiąca
Sposoby na szkodniki i kuchenne zapachy
- Jeśli w lodówce unosi się nieprzyjemny zapach wstawmy do niej miseczkę z octem, z ziarenkami kawy lub przekrojone jabłko.
- Do szafek, gdzie przechowujemy mąkę, kasze i płatki włóżmy kilka liści laurowych lub parę ziarenek goździków. Pozbędziemy się małych szkodników
Gotowanie z dziećmi - wywiad z Moniką Mrozowską>>
Łatwo i szybko - pomysły na obiad i przekąski>>