Opublikowany przez: monika.g 2015-10-08 09:32:07
Niezależnie od tego, czy będzie to mała rybka czy wielki bernardyn, pamiętaj, że ten nowy przyjaciel Twojego dziecka może go nauczyć znacznie więcej, niż Ci się zdaje. Wystarczy, że odpowiednio zadbasz o podział obowiązków nad nim. Które z nich możesz powierzyć swojemu dziecku?
(Pixabay.com @ Które z obowiązków w opiece nad zwierzętami można powierzyć dziecku?)
Szkoła odpowiedzialności
Nie od dziś wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nic więc dziwnego, że to właśnie on najczęściej wybierany jest jako towarzysz małego człowieka. Niezależnie jednak od tego, na jakiego zwierzaka decydują się rodzice dla swojej pociechy, każde z tych żywych stworzeń niesie ze sobą „w pakiecie” wszelkie zobowiązania, które w znaczniej mierze przejmują na swoje barki rodzice. Czy zatem warto podarować swojej pociesze pupila i czy jest to dobre dla malucha rozwiązanie? Specjaliści odpowiadają – jak najbardziej!
Jakie obowiązki można powierzyć dziecku?
Chociaż w znaczniej mierze wszelkie obowiązki związane z utrzymaniem i pielęgnacją zwierzaka będą należeć do Ciebie, możesz bez obaw dać kilka z nich swojemu dziecku. Pamiętaj jednak, by dostosować wagę ich odpowiedzialności i ciężkości do wieku swojej pociechy. Jeśli masz małe dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym może ono bez obaw pomagać z wielu kwestiach związanych czy to z pielęgnacją zwierzaka (np. pomagać w wycieraniu psa po kąpieli, wyczesywaniu sierści, czy czyszczeniu łapek po spacerze), czy z karmieniem. Dla malucha to frajda, gdy może nalać śwince wody do poidełka (dzięki temu wyrabia w sobie nawyk systematyczności) lub nakarmić chomika marchewką – nie odbieraj mu więc tego. Pamiętaj jednak, by pilnować pór karmienia i nie pozwolić dziecku na przekarmianie pupila – wszystko ma pozostać pod Twoją kontrolą. Starsze dzieci można obciążyć dodatkowo ważniejszymi obowiązkami, takimi jak spacery z psem, wymiana żwirku w kuwecie czy piasku z klatce, sprzątanie akwarium czy wreszcie nauka i trenowanie komend. Każdą z tych czynności nadzoruj co jakiś czas i pomagaj dziecku, gdy widzisz, że coś robi źle lub zwyczajnie sobie z tym nie radzi. Taka wspólna opieka nad zwierzakiem będzie wpływała nie tylko na relację właściciele – zwierzę, lecz również rodzic – dziecko.
Zalety posiadania pupila
Statystyki jasno pokazują, że dzieci, które od najmłodszych lat posiadają zwierzątko są bardziej odpowiedzialne, empatyczne, mają trwalsze i bardziej pozytywne wspomnienia z dzieciństwa, a przede wszystkim, wiedzą, czym jest prawdziwa i bezwarunkowa przyjaźń i miłość. Co więcej, wielu specjalistów ze sklepów zoologicznych, takich jak NaszeZoo, podkreśla dobroczynny wpływ czworonogów (i innych milusińskich) na rozwój emocjonalny i społeczny dzieci. Nic więc dziwnego, że właśnie taka nauka (np. psy „tworzą” sytuacje wychowawcze, które dorosły, może wykorzystać, by wpoić dziecku właściwe wartości) zostaje zapamiętana przez młodego człowieka na znacznie dłużej.
Jak to wygląda w praktyce?
Weźmy najprostszą sytuację – wyprowadzanie psa na spacer. Możesz podejść do sprawy dwojako. Zachować się egoistycznie, mówiąc: „Przecież wytrzyma jeszcze 10 minut. Za chwilę skończy się mój serial, wtedy z nim wyjdę” – tym sposobem nie uczysz swojego dziecka niczego dobrego i dajesz mu zły przykład. Kiedy jednak powiesz swojemu dziecku, że piesek to żywe stworzenie, które ma swoje potrzeby i jest zależny od nas, bo przecież jest słabszą istotą, na potrzeby której musimy być wszyscy czuli, uczysz swoją pociechę empatii. Co ważne, nie tylko w stosunku do zwierząt, ale i do innych ludzi. Takie zachowanie sprawi, że zaczniesz uczulać dziecko na prawidłowe odczytywanie i interpretowanie zachowań pupila, który przecież nie powie: „Chce mi się siku. Jestem głodny. Swędzi mnie za uchem”. Sukcesem takiej nauki będzie zauważanie tych podstawowych sygnałów u swojego czworonoga, ale przede wszystkim wyczulenie na potrzeby innych – przede wszystkim ludzi.
To właśnie zwierzęta stwarzają Ci dodatkową okazję do nauki odpowiedzialności, empatii, przyjaźni, współpracy i szacunku. Pozwól więc uczestniczyć w tej wspaniałej przygodzie swojemu dziecku, powierzając mu pewne obowiązki i wynieść z tego zawsze więcej, niż może Ci się wydawać.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.