Opublikowany przez: monika.g
Krzywica, znana również pod nazwą choroba angielska, to nieprawidłowe kształtowanie się struktury kostnej u dzieci. Można ją zauważyć już u niemowlaków, gdyż jednym z jej objawów jest bardzo wolne zarastanie ciemiączka oraz późne wyrzynanie się ząbków. Krzywica jest spowodowana głównie przez niedobór witaminy D3.
(Pixabay.com @ Krzywica u dzieci objawy)
Krzywica u dzieci objawy
Nieprawidłowości w kształtowaniu się struktury kostnej są widoczne już u niemowlaków. Na skutek niewłaściwego zarastania ciemiączka maluch może mieć zniekształconą, spłaszczoną czaszkę, mogą także wystąpić guzy czołowe. Pierwszym objawem niekojarzonym zwykle z krzywicą jest nadmierna potliwość. U niemowląt objawia się ona w postaci zbytniej potliwości karku i potylicy w trakcie karmienia lub snu. Ząbki malucha pojawiają się z dużym opóźnieniem i wyrastają krzywe lub nie wyrzynają się do końca. Również klatka piersiowa rozwija się nieprawidłowo, ma zbyt mały obwód, przy czym wątroba i śledziona są powiększone.
Dzieci z krzywicą są apatyczne, mają problemy z trawieniem objawiające się w postaci zaparć i wzdęć. Pojawia się u nich zmniejszone napięcie mięśniowe.
Pojawiają się deformacje kostne: łukowato wygięte nóżki z kolanami skierowanymi na zewnątrz lub do wewnątrz, garb krzywiczy - wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, zniekształcenie kości miednicy, płaskostopie. Te zmiany są już nieodwracalne, mimo podjęcia leczenia, można tylko zaradzić pogłębianiu się ich.
Krzywica u dzieci przyczyny
Niedobór witaminy D jest spowodowany głównie zbyt krótkim przebywaniem malucha na słońcu oraz nie podawaniem mu witaminy D w postaci suplementów. Na niedobory witaminy D narażone są również wcześniaki oraz dzieci pochodzące z ciąż bliźniaczych, ponieważ w czasie ciąży nie otrzymały one wystarczającej dawki tej witaminy z układu pokarmowego matki.
Witamina D wpływa na wchłanianie wapnia i fosforu, które są budulcami zębów i kości. Dzięki niej pierwiastki te nie są również wydalane z moczem, ale trafiają do właściwych komórek organizmu i stymulują prawidłowy wzrost układu kostnego dziecka. Gdy witaminy D jest za mało wchłanianie wapnia i fosforu z układu pokarmowego jest zbyt niskie, nawet jeśli te składniki są dostarczane w pożywieniu w prawidłowych ilościach. Wpływa to na nieprawidłową mineralizację kośćca, jego rozmiękczenie i zniekształcenie.
Krzywicę powodują także niedobory wapnia w diecie dziecka, a nadmiar fosforanów, zaburzenia równowagi pomiędzy tymi pierwiastkami mogą być przyczyną nieprawidłowego rozwoju kości i zębów. Niedobory wapnia lub witaminy D3 mogą także powstawać z powodu zaburzeń metabolicznych utrudniających wchłanianie witaminy D3. Wtedy mimo dostarczania tych pierwiastków we właściwych ilościach do organizmu (z pokarmu czy w postaci suplementów) niedobory będą powstawać, ponieważ wchłanianie tych składników przez układ pokarmowy jest nieprawidłowe.
Krzywica u dzieci leczenie
Przy podejrzeniu u dziecka krzywicy wykonuje się badania krwi oraz zdjęcie RTG kości. Po potwierdzeniu choroby lekarz zaleci podawanie dziecku odpowiedniej dawki witaminy D3. Suplementacja może trwać bardzo długo, a prawidłowy poziom witaminy D będzie uzyskany dopiero po kilku miesiącach leczenia, dlatego na efekty trzeba niestety czekać dość długo.
Krzywica u dzieci zapobieganie
Wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego już w czasie planowania dziecka oraz w okresie ciąży dbaj o prawidłowe odżywianie, które dostarczy niezbędnych dla ciebie i dziecka składników mineralnych w tym witaminy D3, wapnia i fosforu. W twojej diecie musi się znaleźć dużo warzyw, owoców, mleka, masła, jaj, chudego mięsa oraz tłustych, najlepiej morskich ryb.
Witamina D syntetyzowana jest w skórze człowieka pod wpływem promieniowania UV jakie dostarcza nam słońce, dlatego dbaj o to by jak najczęściej przebywać na słońcu, a po urodzeniu malucha wychodzić również z nim na częste spacery, zwłaszcza w słoneczne dni. Niemowlętom karmionym mlekiem matki podaje się witaminę D3 w postaci suplementu diety, natomiast dzieci karmione mlekiem modyfikowanym nie muszą być dodatkowo suplementowane, ponieważ mieszanki zawierają już odpowiednią dawkę tej witaminy. Lekarz ustali odpowiednią dla dziecka dawkę witaminy D, której nie wolno zwiększać, ponieważ tak jak niedobór, tak i nadmiar może być szkodliwy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.03.01 12:12
Wydawało by się że w obecnych czasach już nas ten problem nie dotyka a jednak..
gocha2323 2016.03.01 11:18
siostrzenica ze względu na niedobór witaminy D miała wygięte nogi na zewnątrz. Akurat było lato i siostra wzięła urlop w pracy i spędzała dużo czasu z córką na dworze i po miesiącu wszystko unormowało się! Tak ortopeda zalecił!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.