Opublikowany przez: Mela134 2017-02-14 14:25:46
Autor zdjęcia/źródło: Krztusiec u dzieci@flikr.com/Gabriel Pinto
Jest to wyjątkowo zdradliwa choroba, która nie rozpoznana może trwać wiele tygodni. W tym czasie dziecko leczone jest na przeziębienie, grypę, zapalenie krtani czy anginę. Często zdarza się, że właściwa diagnoza zostaje postawiona dopiero po wystąpieniu u dziecka groźnych dla zdrowia powikłań, jak na przykład ropnego zapalenia płuc.
Choroba jest roznoszona podczas kichania i kaszlu, a po zakażeniu bakterie wnikają do komórek błony śluzowej dróg oddechowych. Zainfekowane dziecko w pierwszym etapie choroby ma katar, przekrwione spojówki i pokasłuje. Gardło jest zaczerwienione i dziecko może gorączkować. Objawy takie utrzymują się przez okres 1–2 tygodni i są zazwyczaj diagnozowane jako infekcja dróg oddechowych. Ten etap choroby nazywamy nieżytowym.
Etap kaszlu napadowego. Stopniowo wzrasta stężenie toksyn bakteryjnych w organizmie dziecka i zaczyna się faza kaszlu. Kaszel jest wyjątkowo dokuczliwy i męczący dla dziecka. Ponieważ toksyny powodują uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych i zaczyna gromadzić się gęsty i lepki śluz, dziecko zaczyna kasłać. Kaszel jest napadowy, często kończy się głębokim wdechem, który przypomina pianie koguta. Może też skutkować wymiotami, a nawet drgawkami.
Etap zdrowienia. Napady kaszlu utrzymują się przez kilka tygodni, a potem stopniowo ustępują. Ale kaszel może jeszcze powracać nawet przez kilka miesięcy. Jest więc nie tylko męczący dla dziecka i jego rodziny, ale także groźny. Następstwem zakażenia mogą być: zapalenie ucha środkowego, płuc, spowolnienie wzrostu dziecka, a także zaburzenia rozwoju fizycznego i umysłowego.
Gdy pomimo leczenia kaszel nie ustępuje, lekarz może podejrzewać krztusiec. Kaszel w dodatku zamiast słabnąć, stale się nasila. Stan dziecka może być na tyle ciężki, że konieczny jest pobyt w szpitalu. Aby upewnić się, czy jest to krztusiec, należy wykonać badanie stężenia przeciwciał we krwi, a czasem również badanie wymazu z gardła lub nosa. Pośrednio może na to wskazywać także morfologia krwi, która wykazuje wzrost białych ciałek z przewagą limfocytów.
Leczenie polega na podawaniu specjalnych antybiotyków działających na bakterie krztuśca. Nie łagodzą one kaszlu, ale skracają czas trwania objawów, a tym samym ryzyko powikłań i przenoszenia bakterii na inne dzieci, a także dorosłych. Niemowlętom przebywającym w szpitalu podaje się leki dożylnie.
Gdy choroba nie jest leczona powoduje groźne komplikacje. Najpowszechniejsze jest ropne zapalenie płuc. Wywołuje je sama pałeczka krztuścowa ale też inne bakterie, które atakują wyniszczony organizm. Konsekwencją zachorowania na koklusz bywają też u dzieci: ostre zapalenia ucha środkowego oraz zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Przed krztuścem nie ma pewnej ochrony. Nie daje jej nawet szczepionka. Jednak to nie zwalnia maluchów ze szczepień, które dają łagodniejszy przebieg choroby i rzadsze powikłania.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.