Opublikowany przez: Familiepl 2020-01-22 13:20:00
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Sharon McCutcheon/Unsplash
Wydawało się, że pewne choroby zostały niemal całkowicie wyeliminowane, jak choćby krztusiec. A jednak, mimo, że w 1960 roku wprowadzono obowiązek szczepień na tę chorobę, okazuje się, że w zeszłym roku zanotowano aż 1626 przypadków krztuśca, czyli o 78 przypadków więcej niż w 2018 roku (dane za: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny). Czy krztusiec u dziecka to tylko silny kaszel w nocy? Zobacz, jakie są objawy tej choroby.
Do zakażenia krztuścem dochodzi drogą kropelkową, a choroba dotyczy głównie zakażenia układu oddechowego. Choroba, niegdyś nazywana kokluszem, to bakteryjne zapalenie tchawicy i oskrzeli wywoływane przez zakażenie pałeczką krztuśca (Bortedella pertussis).
Krztusiec objawia się głownie silnym kaszlem, który nasila się głównie w nocy. Kaszel u dziecka jest wówczas bardzo charakterystyczny, często określany jako „pianie”. Dziecko, które choruje na krztusiec, może mieć również duszności, świszczący oddech (zwłaszcza przy wdechu).
Najbardziej narażone na zakażenie krztuścem są małe dzieci, niemowlęta, ale także osoby starsze czy o osłabionej odporności. Jest to choroba zakaźna (przy kontakcie z osobą chorą zakażenie wynosi nawet do 80 procent). Zarazić się można drogą kropelkową – kichanie, kaszel, dotykanie wspólnych przedmiotów.
Czas wylęgania się krztuśca to około 10 dni. W tym czasie dziecko źle się czuje, może je boleć gardło, mieć katar i mogą łzawić oczy. Charakterystyczne są tak że stany podgorączkowe. Na tym etapie choroby dość ciężko odróżnić krztusiec od przeziębienia lub innych chorób.
Po około dwóch tygodniach następuje nasilenie objawów choroby, które stają się już bardzo charakterystyczne dla krztuśca. Dziecko kaszle coraz częściej, znacznie nasila się także kaszel nocy z charakterystyczny pianiem, a także wymiotami, które często następują po silnych atakach.
Po tym etapie suchy kaszel u dziecka utrzymuje się jeszcze kilka tygodni.
Nocny kaszel u dziecka zawsze należy w miarę szybko skonsultować z lekarzem, a sam krztusiec wymaga antybiotykoterapii. Powikłania krztuśca mogą być bowiem groźne i należą do nich między innymi: zapalenie płuc, rozstrzenia oskrzeli, zapalenie ucha, a nawet krztuścowe zapalenie mózgu.
Najprościej zaszczepić. Szczepionka na krztusiec znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych - trzy dawki szczepienia podstawowego podawane w pierwszym półroczu życia oraz dwóch dawek przypominających w 16.–18. miesiąca oraz w 6. roku życia.
Czytaj też:
>> Niedoczynność tarczycy - jaka dieta i co trzeba jeść?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
88.220.*.* 2020.01.24 11:38
Niech dalej nie szczepią dzieci...kto potem poniesie konsekwencje jeśli zachowuje jakieś dziecko? matka dziecka nieszczepionego?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.