Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-07-01 14:59:37
Autor zdjęcia/źródło: @ krzewy owocowe na pniu
Do tej pory zazwyczaj traktowano krzewy na pniu jako zdecydowanie dekoracyjne rośliny do ogrodu. Czy jednak to jedyne ich możliwości? Jak się okazuje takie rozbudowanie przestrzenne krzewu to świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca. Zwłaszcza docenią tą zaletę właściciele małych ogrodów.
Owszem, są to po prostu znane odmiany krzewów owocowych zaszczepione na odpowiedniej podkładce. Zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się podobnie jak u tego samego gatunku w formie krzaczastej. Krzewy rosnące w formie piennej wymagają co najwyżej okrycia na zimę, gdyż są bardziej wrażliwe na przymrozki. Poza tym owocowanie przebiega bez większych zmian. Zaletą takich krzewów owocowych na pniu jest to, że nawet długie gałęzie nie narażają owoców na zabrudzenie od podłoża.
Krzewy owocowe na pniu dostaniemy też w ogrodniczym sklepie internetowym https://www.podkarpackiesady.pl/5-krzewy-owocowe.
Krzew ocienia swoimi gałęziami część terenu wokół korzeni co oczywiście wpływa na wilgotność gleby. W przypadku form piennych warto wysypać wokół nich korę czy posadzić rośliny okrywowe. Darujmy sobie jednak kamienie, w czasie upałów będą się nagrzewać, co może być niekorzystne dla naszej roślinki.
Cięcie krzewów na pniu wykonuje się podobnie jak w przypadku form zwykłych. Termin zabiegu można przesunąć na koniec jesieni, w przypadku krzewów które zamierzamy okrywać na zimę. Będzie nam łatwiej je owinąć.
Nawożenie krzewów owocowych na pniu powinno być dostosowane do ich wieku, zasobności podłoża, a także ilości kwiatów czy zawiązanych owoców. Przestrzegam jednak przed nadmiernym nawożeniem, gdyż można sobie nawet zniszczyć roślinę. Krzewy przenawożone są bardziej atrakcyjne dla mszyc i innych szkodników, poza tym zamiast w pędy kwiatostanowe wybijają w pędy liściowe co jest niewskazane.
Tak więc lepiej podsypać je jedną garścią nawozu dwa razy do roku niż za jednym razem. Nawozimy krzewy wiosną po ruszeniu wegetacji, drugą dawkę można dać w fazie wiązania owoców, a trzecią po zebraniu jagód. Lecz nie później niż na przełomie lipca i sierpnia.
Jeśli chodzi o rodzaj nawozu to bezpieczniej jest stosować kompost, albo nawozy przeznaczone specjalnie dla danego gatunku. Dotyczy to zwłaszcza borówek amerykańskich, które muszą mieć kwaśne podłoże.
Zalety owoców są znane od lat, bogactwo witamin i soli mineralnych wpływa na ich dużą popularność w ogrodach. Owoce są chętnie przez nas wykorzystywane w kuchni. Dużo tradycyjnych polskich dań ma w swoim składzie jagody. Tak więc jeśli chodzi o wybór gatunku to postawmy na to co chętnie zjemy. Średnio racjonalne jest sadzenie owoców, które nam nie smakują, chyba że zależy nam tylko na walorach ozdobnych.
Agrest jest często spotykanym w ogrodach krzewem owocowym szczepionym na pniu. Warta uwagi jest zwłaszcza odmiana Spine Free o ciemnoczerwonych owocach. Obsypany jagodami krzew wygląda dekoracyjnie już z daleka. Rosnące w słońcu rośliny mają bardzo smaczne słodkie owoce.
Wśród krzewów owocowych w formie piennej możemy też bez problemów kupić porzeczki. Zarówno czarne jak i czerwone oraz białe. Obficie owocujące odmiany mają dekoracyjną wartość. Przy tym sadząc je w formie piennej nie musimy się martwić, że owoce zabrudzą się od podłoża. Dekoracyjnie wyglądają porzeczki na pniu posadzone na rabacie pośród niskich kwiatów.
Oprócz wspomnianych wyżej porzeczek i agrestów na naszą uwagę powinna zasłużyć też aronia. Można ją prowadzić także w formie drzewka. Wtedy pokryte czarnymi owocami pędy schylają się ku ziemi. W ogrodach można spotkać także pienne formy pigwowca czy leszczyny.
Krzewy szczepione na pniu znane są od dawna i co jakiś czas wracają do łask. Wybór takiej a nie innej formy krzewu może być podyktowany zarówno oszczędnością miejsca jak też względami dekoracyjnymi. Wybór gatunków również może być podyktowany poprzez względy praktyczne jak i dekoracyjne. Pielęgnacja krzewów owocowych na pniu przebiega bardzo podobnie jak w przypadku form krzewiastych.
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.