Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-03-25 12:55:00
Autor zdjęcia/źródło: Żel z heparyną przyspieszy wchłanianie się krwiaka
Głównymi objawami stłuczenia z krwiakiem są: zmiana zabarwienia skóry, obrzęk, ból, miejscowa tkliwość oraz czasem ocieplenie uszkodzonego obszaru ciała. Poniżej podpowiemy jak sobie poradzić z towarzyszącymi objawami takiego urazu oraz przyspieszyć procesy zdrowienia.
Pierwszą deską ratunku tuż po „wypadku” powinien być zimny okład. Może być to zwykły lód owinięty w ręcznik lub aerozol z tzw. suchym lodem. Na rynku dostępne są także gotowe zimne okłady. Nowość stanowią bandaże chłodzące zawierające w swoim składzie mentol. Ostatecznie sprawdzi się nawet mrożonka. Ważne, żeby dotknięte urazem miejsce zostało schłodzone. Zapewni to mniejszy wylew krwi z uszkodzonych naczyń, zmniejszy ewentualny obrzęk oraz złagodzi ból. Przez pierwsze 3-4 dni zaleca się stosowanie zimnych kompresów, które następnie mogą być zastąpione okładami ciepłymi.
W celu przyspieszenia wchłaniania się krwiaka oraz zmniejszenia obrzęku warto zastosować żel z heparyną. Przykładem takiego produktu jest Lioton 1000. Lek łatwo się aplikuje, żel szybko się wchłania oraz zapewnia uczucie przyjemnego chłodzenia. Heparyna zapobiega tworzeniu się powierzchownych zakrzepów oraz wspomaga rozpuszczanie już istniejących. Hamuje także rozwój procesów zapalnych.
Innym preparatem wspomagającym procesy wchłaniania się krwiaka jest arnika. To górski kwiat z rodziny astrowatych, zawierający wiele cennych składników: saponiny, flawonoidy lub olejki eteryczne. Dzięki nim wyciągi z tego kwiatu przyspieszają gojenie i mają duże zastosowanie w leczeniu urazów, stłuczeń czy siniaków. Jeżeli ktoś jest uczulony na rumianek, to arnika również wywoła reakcję alergiczną – w takich przypadkach nie należy jej stosować.
Kolejnym naturalnym składnikiem, który usprawnia krążenie i hamuje powstawanie obrzęku oraz łagodzi ból jest escyna. To mieszanina saponin z nasion kasztanowca, która uszczelnia drobne naczynia. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z preparatem heparyny.
Dobre działanie wykazuje także chłodząca maść końska. Kiedyś wykorzystywana była w leczeniu przeciążonych pracą koni, aktualnie świetnie sprawdza się u ludzi. W swoim składzie zawiera kasztanowca, eukaliptus, mięte, miłorząb japoński oraz aloes i świerk.
Jeżeli obrzęk i ból nie ustąpią po około tygodniu, warto rozważyć wizytę u lekarza, który zbada fizykalnie i oceni uraz. Być może okaże się, że niezbędna jest dalsza diagnostyka i inne sposoby leczenia pod okiem specjalisty.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.