Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-03-21 13:13:27
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Szacuje się, że ponad miliard osób na świecie i około 26% polskich dzieci i młodzieży cierpi na krótkowzroczność. Wadę, potocznie zwana bliskowzrocznością, można skorygować, pomóc maluchowi odzyskać ostrość widzenia i zahamować pogłębiający się problem. Okulista dziecięcy z Warszawy udzieli Ci kilku pomocnych wskazówek o tym, jak wspierać dziecko w walce z krótkowzrocznością.
Przyczyn krótkowzroczności jest minimum kilka. Pierwsza z nich to uwarunkowania genetyczne. Jeżeli jedno z rodziców cierpi na tę wadę wzroku, to dziecko może być również nią obciążone. Zaobserwuj zachowanie malucha - nawracające bóle głowy, czytanie z bardzo bliskiej odległości, zmęczone oczy i wytężanie wzroku mogą być sygnałami, że to krótkowzroczność. Z kolei krótkowzroczność tzw. “szkolna” jest spowodowana czynnikami środowiskowymi. Wiele godzin pracy wzrokowej z bliska powoduje rozwój tej wady u dziecka. Inna przyczyna krótkowzroczności to nieprawidłowa budowa elementów oka: rogówki lub soczewki.
Tego rodzaju wadę wzroku u dziecka można skorygować na kilka sposobów. Pierwszy z nich to okulary lub soczewki kontaktowe. Osoby cierpiące na bliskowzroczność korygują wadę szkłami ze znakiem minusa (tak zwanymi minusami). Drugi sposób, jednak nie jest on zalecany u dzieci i młodzieży, to laserowa korekcja wzroku. Zabieg wykonuje się na pacjentach, których wada jest ustabilizowana, są to osoby dorosłe po 21. roku życia. Trzeci sposób to ortokorekcja. Na czym polega ta metoda? Jest to specjalny rodzaj soczewek kontaktowych zakładanych na noc, dzięki nim delikatnie i bezpiecznie zmienia się przednia krzywizna rogówki. Dzięki temu można całkowicie skorygować wadę do -5 dioptrii. Ortokorekcja jest polecana dzieciom powyżej 10. roku życia, również osobom dorosłym.
Okulista dziecięcy z warszawskiej kliniki udzielił nam kilku porad, dzięki którym dziecko z krótkowzrocznością nie będzie pogłębiać swojej wady i przemęczać wzroku. Po pierwsze - pilnuj, żeby maluch czytał i pracował przy komputerze w odpowiedniej odległości od ekranu. Dobre oświetlenie dziecięcego pokoju to również istotna kwestia - pamiętaj zarówno o punktowych źródłach światła, jak i rozproszonych na cały pokój. W codziennej rutynie wprowadź czas na ćwiczenia rozluźniające. Wpatrywanie się przez kilka minut w jeden, odległy punkt doskonale relaksuje wzrok i oczy odpoczywają. Ostatni punkt to regularne wizyty u okulisty dziecięcego. Warszawska klinika i wizyty co pół będą wsparciem i nie dopuszczą do pogłębiania się wady wzroku u malucha.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.