Opublikowany przez: alanml 2010-03-25 20:23:53
W Polsce jest osiem banków krwi pępowinowej, które zajmują się odpłatnym pobieraniem, preparowaniem i przechowywaniem krwi pobranej przy porodzie z pępowiny. Są to:
- ActiVision Life z Warszawy,
- Cryo-Save Polska z Łomianek,
- Europejski Bank Krwi Pępowinowej "Macierzyństwo" z Krakowa,
- Longa Vita ze Szczecina,
- Novum Bank Krwi Pępowinowej z Warszawy,
- Polski Bank Komórek Macierzystych z Warszawy,
- Progenis z Krakowa,
- Zachodni Bank Komórek Macierzystych "Zdrowie Dziecka" z Poznania.
Krew pępowinowa zawiera kilka razy więcej tzw. komórek macierzystych niż krew człowieka dorosłego. Komórki macierzyste służą organizmowi do regeneracji czerwonego szpiku kostnego, w którym dokonuje się produkcja komórek krwi (erytrocyty, trombocyty i leukocyty). U osób chorych na niektóre choroby krwi (np. białaczkę) dochodzi do zniszczenia szpiku w wyniku samej choroby i jej leczenia (chemioterapii). Odtworzenie szpiku możliwe jest tylko dzięki jego przeszczepowi, ale dobranie dawcy czyli znalezienie zgodnej tkankowo osoby jest trudne. Nawet jeli znajdzie się takiego dawcę, nie ma pewnoci, że organizm go nie odrzuci, nawet po roku. Dlatego najlepiej posiadać zapas własnych komórek macierzystych. Zamrożenie i przechowywanie krwi pępowinowej stwarza możliwoć wykorzystania zawartych w niej komórek macierzystych do ratujšcego życie przeszczepu w razie koniecznoci zastosowania chemioterapii lub radioterapii.
Krew pępowinowa wydaje się być przyszłocią medycyny. Nowymi bowiem tendencjami w leczeniu chorób są techniki inżynierii tkankowej pozwalające na hodowlę tkanek z komórek macierzystych, a następnie wykorzystaniu ich w procesach odbudowy uszkodzonych komórek lub połaczeń komórkowych tak, aby mogły one ponownie podjšć swoje dotychczasowe funkcje.
Ile to kosztuje?
Preparatyka, zamrożenie i przechowywanie w pierwszym roku kosztuje 2950zł .
Coroczna opłata za przechowywanie preparatu (od drugiego roku) 395zł
Jednorazowa opłata za dłuższe okresy przechowywanie wynosi:
17 lat (do osišgnięcia pełnoletnoci przez dziecko) 4400zł
99 lat (dożywotni okres przechowywania) 7800zł
przy pomocy krew.1000lecie.pl/
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
mama.w.ciąży 2013.12.06 09:09
Ja korzystałam z oferty http://www.bank.diag.pl/, jestem bardzo z niego zadowolona, profesjonalna obsługa personelu naprawdę mnie zachwyciła :) gorącą polecam przyszłym mamą, które rozważają podobny wydatek! ;)
velvety771 2012.05.31 14:25
Witajcie, ja zdecydowałam się zdeponować krew z komórkami macierzystymi z pępowiny podczas porodu drugiego dzieciaczka. Moj wybór padl na Polski bank Komorek Macierzystych, wydają się byc najbardziej profesjonalni na rynku, mają dobry sprzet, wybitnych specjalistow, dobre laboratorium...
Maagie_KS 2012.05.09 21:13
Opłata może się wydawać taka wysoka, bo jest jednorazowa, ale spojrzmy na wszystkie wydatki zwiazne z dzieckiem przed porodem - jest ich o wiele wiecej,sumujac! Jakby tak odjac pare niepotrzebnych gadzetow, nie kupowac ciuszkow na nastepne pol roku (choc trudno sobie odmowic przyjemnosci kupowania ubranek dziecku! ;)), poprosic o pomoc rodzine itp i troche mozna uzbierac, dolozyc, odlozyc ;)) aa, a jeszcze mozna wygrac pobranie, pbkm (Polski Bank Komorek Macierzystych) ma loterie na facebooku http://www.pbkm.pl/news/wylosowano-kolejne-nagrody-w-promocji-pbkm-sa
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.