Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-03-12 12:45:15
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Ten niewielki gryzoń, na którym skupimy dziś swoją uwagę, mierzy średnio 18 centymetrów i waży około 100 gramów. Jest drapieżnikiem, a jego uroczy ryjek wyposażony jest w aż 44 ostre zęby, które potrafi zatopić w skórze! Warto pamiętać, że jest praktycznie ślepy i nie ma zbyt czułego słuchu, ale jego włoski czuciowe są bardzo wrażliwe na drgania.
Nim weźmiemy się za jego odstraszanie, warto zauważyć, że kret zjada pędraki, ślimaki oraz inne szkodniki. Nie interesują go warzywa, więc przynajmniej pod tym względem możemy poczuć się bezpiecznie. Poza tym, szukając pożywienia, skutecznie spulchnia glebę. Mimo to, raczej nie cieszymy się z jego obecności w naszym ogródku. Jeżeli interesuje nas ten temat, warto przeczytać artykuł: Kret w ogrodzie – jak się go pozbyć? Zobacz poradę i filmik.
Kret żyje i żeruje pod ziemią, drążąc korytarze – pułapki na pokarm: jego ulubione dżdżownice, owady, małe gryzonie itp. Przy okazji podkopuje korzenie roślin, zaś na powierzchni tworzy szpecące ogród kretowiska. Za to go nie lubimy. Przystępując do walki z kretem, pamiętajmy jednak, że jest on pod ochroną i jeżeli możemy, unikajmy preparatów chemicznych.
Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż zmagać się ze skutkami. Jeżeli nie mamy jeszcze problemu z kretami, warto posiadać skuteczne ogrodzenie – wystarczy, żeby miało minimum 60 cm. Taka długość jest optymalna, ponieważ krety zazwyczaj nie działają na większej głębokości. Można też utworzyć kamienną opaskę, która musi być wkopana na głębokość około 60 cm. Jej szerokość powinna mieć za to mniej więcej 30 cm. Ułożone kamienie zasypujemy gruzem lub mniejszymi kamyczkami. Jeżeli szukamy jeszcze innych opcji, warto zastanowić się nad zastosowaniem siatek pionowych i poziomych przeciw kretom. Jeżeli wymienione metody zawiodą, należy zająć się nieprzyjacielem i poprosić go o „przeprowadzkę”. Warto wiedzieć, że kret szybko przyzwyczaja się do działań ogrodników, którzy chcą go przepędzić, dlatego należy nastawić się na proces wymagający sporo zaangażowania.
Krety można odstraszyć na kilka sposobów. Należą do nich:
1. Odstraszanie kreta dźwiękami
Te małe zwierzątka mają doskonały słuch, a każdy hałas, może okazać się dla nich uciążliwy. Nie chcemy niepokoić sąsiadów i przechodzących blisko ludzi, dlatego warto kilka razy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj dźwięków wybierzemy. Jeżeli mamy dzieci, warto poprosić je o pomoc… albo obserwować, jak bawią się w ogródku. Ich aktywne zabawy są dla kretów niczym biegające po łące konie.
2. Kretołapki
Nie należy się martwić przerażającą nazwą. Nie ma ona na celu zabicia gryzonia, a jedynie jego schwytanie. Pułapka posiada rurki, na której końcu znajdują się ruchome klapki, odchylające się jedynie do środka. Zwierzę nie może się z niej wydostać, więc powinniśmy co kilka godzin kontrolować, czy nie ma w niej gryzonia. Jeżeli tak, powinniśmy go wypuścić jak najdalej od naszej działki. Warto pamiętać, by korzystać z tych rozwiązań, które nie czynią zwierzętom szkody!
3. Zapachy, które odstraszają krety
Krety mają bardzo wyczulony węch, przez co nie znoszą pewnych zapachów. Jest to słabość, którą warto wykorzystać i w otwory wejściowe krecich korytarzy włożyć szmaty nasączone aromatyczną substancją. Jednym z rozwiązań jest kwas masłowy – bezbarwna, oleista ciecz o zapachu zjełczałego miasta.
4. Alkohol – jeden ze sposób na kreta
Krety nie przepadają też za alkoholem. Jeżeli wetkniemy w otwory korytarzy odwrócone butelki po szampanie, winie lub wódce, mamy sporą szansę na pozbycie się ich ze swojego ogrodu.
5. Rośliny, których nie lubią krety
Krety nie przepadają za głośnymi dźwiękami oraz intensywnymi zapachami. Należą do nich również niektóre rośliny. Posadzenie ich w ogrodzie zapewnia spokój ze strony szkodników. Należą do nich lilie i szachownica cesarska, czosnek oraz chrzan. Nie przepadają również za suszoną miętą pieprzową lub kwiatami bzu czarnego. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam utrzymać krety na dystans, a równocześnie skutecznie upiększyć naszą przestrzeń.
6. Wiatraczki – ozdoba i sposób na krety w jednym
Wkopane w ziemię wiatraczki wydają dźwięk, ale też wibrują na wietrze. Jednocześnie stanowią wspaniałą ozdobę w naszym ogrodzie. Skorzystamy na tym nie tylko my, ale również nasz ogródek – rozwiązanie idealne!
Artykuł powstał we współpracy z TwojOgrodek.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.