Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: ARTYKUŁ REKLAMOWY 2023-02-01 13:08:35
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Choć pojęcie brzmi tajemniczo, okluzja to po prostu nie- lub półprzepuszczalna warstwa ochronna skóry, którą tworzą odpowiednie kosmetyki. Potocznie określa się też tym mianem cały zabieg pielęgnacyjny za pomocą owych kosmetyków. Powstała w ten sposób powłoka ochronna zapobiega głównie utracie wody, chroniąc skórę przed wysuszeniem, ale również zmiękcza i wygładza skórę, a także ułatwia wchłanianie składników odżywczych zawartych w kosmetykach w głębszych warstwach skóry. Taki zabieg możesz wykonać samodzielnie w domu. Jest szczególnie zbawienny przy suchej skórze oraz w leczeniu atopowego zapalenia skóry czyli AZS.
Pojęcie to stosowane jest również w stomatologii, ale ma zupełnie inne znaczenie. Z kolei w medycynie występuje tzw. opatrunek okluzyjny, który ma za zadanie odseparować ranę od środowiska zewnętrznego.
Okluzję dzielimy na 2 rodzaje:
Okluzję mogą stworzyć także tzw. składniki hydrofilowe (wodolubne) takie, jak kwas hialuronowy, kolagen czy elastyna.
W salonach kosmetycznych wykorzystuje się do tego celu zwykle maski. Dzięki temu aktywne składniki kosmetyków użytych pod nimi, mogą dotrzeć do głębszych warstw skóry. Najbardziej powszechne maski to maski parafinowe, kolagenowe czy gipsowe.
Do wykonania okluzji w domu potrzebne będzie nam serum oraz krem lub maska z odpowiednim składem. Serum a krem – czym się różnią? Co do zasady serum ze względu na wyższe stężenie aktywnych składników jest kosmetykiem silniejszym od kremu. Ma również lżejszą konsystencję – żelową lub wodnistą. Kiedy serum, a kiedy krem? Czy po serum stosować krem? Tak, działanie serum i kremu powinno się uzupełniać. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie na co dzień obydwu tych kosmetyków.
Dobierzmy takie kosmetyki (serum, maski, kremy np. Avon), które będą dopasowane składem do naszej cery albo do problemu, który chcemy rozwiązań (trądziku, naczynek, przesuszenia…). Kluczowe będzie odpowiednie serum. Przykładowo jeśli Twoim problemem są zmarszczki, postaw na serum z kwasem hialuronowym np. profesjonalne serum przeciwzmarszczkowe Avon. Szeroki wybór kosmetyków z różnymi składnikami aktywnymi znajdziesz na stronie Avon. Następnie wybierz dobry krem nawilżający. Warto zdecydować się na kremy, które mają w składzie substancje wiążące wodę oraz takie, które uzupełnią braki w cemencie międzykomórkowym.
W opcji idealnej powinno się najpierw dokładnie oczyścić twarz z makijażu i wykonać peeling, a następnie nanieść kilka kropli serum na skórę i rozprowadzić delikatnie palcami. Po ok. 10 min możemy nałożyć krem lub maskę ze składnikami o działaniu okluzyjnym. Najlepiej zostawić je na noc.
Choć jest to bardzo pożądany zabieg, ważne, by z nim nie przesadzić. Stosowany zbyt często może zapychać pory. A aby uniknąć zaskórników, nasza skóra powinna oddychać. Optymalna częstotliwość okluzji to raz w tygodniu.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Avon
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.