Opublikowany przez: Mela134 2016-10-28 15:07:53
Autor zdjęcia/źródło: Organiczne kosmetyki@pixabay.com
Do produkcji organicznych i zdrowych kosmetyków wykorzystuje się tylko naturalne procesy. Proces destylacji, suszenia, ekstrakcji i tłoczenia z pewnością podwyższa ich cenę. Dodatkowo muszą one spełniać dość wysokie normy. Jednak jeśli zdecydujemy się na naturalny kosmetyk, powinnyśmy go uprzednio wypróbować na skórze. Zdarza się, że może on działać na nas alergizująco, przecież także organiczne składniki, z jakich powstał, mogą być dla nas uczulające.
Zanim ekstrakt naturalny trafi do kosmetyki musi zostać poddany szczegółowej analizie chemicznej. Sprawdza się czy nie wywołuje on skutków ubocznych i w jakim stężeniu jest najlepszy dla skóry. Plantacje, z których pochodzą wyciągi roślinne są szczegółowo nadzorowane. Już na trzy lata przed posadzeniem roślin sprawdzana jest jakość gleby. Do nawożenia i pielęgnacji roślin używa się certyfikowanych środków oraz bada się wodę do podlewania i deszczówkę.
Według europejskich standardów, w ponad 95 proc. powinien składać się z surowców roślinnych i mineralnych. Żadnych syntetycznych barwników, aromatów ani zwierzęcych konserwantów. Nawet żelatyna czy kolagen pozyskiwane powinny być z roślin, np. z alg morskich, żywicy, nasion drzew. Roślinnym odpowiednikiem żelatyny może być guma guar, albo agar otrzymany z czerwonych glonów morskich.
Kosmetyk naturalny to taki:
1. Do produkcji którego użyto głównie substancji pochodzenia roślinnego, często z kontrolowanych upraw.
2. Którego surowce nie są szkodliwe i nie działają drażniąco na skórę.
3. W którym niedopuszczalne jest używanie surowców wytwarzanych z przetworzonej ropy naftowej czy formaliny, a także oleju silikonowego.
4. W którym rezygnuje się z substancji pochodzenia zwierzęcego ale zdarzają się wyjątki jak lanolina czy wosk pszczeli.
5. Który nie jest testowany na zwierzętach.
6. Gdy nie możemy rozpoznać, czy spełnione zostały powyższe warunki, to uogólniając, w składzie kosmetyków naturalnych nie ma cyfr.
Aloes i ekstrakt kaktusa
Miąższ aloesu ma działanie kojące i gojące. Żele i kremy z aloesem stosuje się do pielęgnacji skóry trądzikowej, naznaczonej bliznami i przebarwieniami. Aloes doskonale nawilża i koi podrażnioną skórę. Skórę można smarować sokiem z aloesu wyciśniętym z prawdziwego listka aloesu.
Kaktus jest bogatym źródłem pektyn, żywicy i flawonolidów, które są pomocne przy egzemach i wysypkach skórnych.
Algi i rośliny morskie
Dostarczają one niezbędnych mikroelementów i substancji odżywczych oraz zieloną glinkę kambryjską Ta naturalna kopalina pochodząca z głębokich pokładów ziemi jest ceniona za unikatowy skład soli mineralnych. Zawiera około 22 „minerałów życia”, m.in. krzem, aluminium, fosfor, wapń, potas, selen, mangan, miedź). W sposób naturalny oczyszcza i stymuluje proces regeneracji odnowy skóry.
Herbata
Kojące działanie ma także wyciąg z zielonej, jak i czerwonej herbaty afrykańskiej. Zawiera ona dużo polifenoli chroniących przed wolnymi rodnikami. Została ona okrzyknięta bombą przeciwutleniaczową. Niezwykle cenna jest także biała herbata, wzmacniająca i odrestaurowująca skórę, a także opóźniająca proces starzenia.
Miód Manuka
Jest on składnikiem wielu kosmetyków. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i głęboko oczyszczające. Miód stosuje się do leczenia ran i dolegliwości skórnych. Miód Manuka jest aktywny w stosunku do wielu bakterii występujących na skórze, w tym Propioniobacterium acnes wywołującej trądzik. Poza zwalczaniem trądziku przyspiesza także gojenie się ran potrądzikowych oraz zapobiega powstawaniu blizn. Miód ma również właściwości nawilżające i rozjaśniające skórę. Można go stosować bezpośrednio na skórę, jako maskę na twarz lub punktowo na zmiany skłórne.
Pestki i nasiona
W składzie kosmetyków ekologicznych znajdziemy nasiona grejpfruta czy proszek z łusek nasion kakaowca, który jest podstawowym składnikiem złuszczających maseczek oraz peelingów.
Skrzyp polny, pokrzywa i kora dębu
Skrzyp polny wzmacnia włosy oraz skórę i paznokcie podobnie jak pokrzywa, która jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza. Piegi i przebarwienia skutecznie zwalczy ekstrakt z młodych listków dmuchawca. Na zaczerwienione dłonie pomoże kąpiel ziołowa z korą dębu, skrzypem polnym i pokrzywą. Oczyszczające i ściągające działanie ma łubin, a ziele żywokostu dzięki zawartości alantoiny przyspieszy gojenie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
narcyzek 2017.06.16 12:29
też ostatnio dowiedziałam się o Annabelle minerals, kupiłam będą w Warszawie na Mokotwoskiej, ale też widziałam mają sklep online.
narcyzek 2017.05.16 11:00
ja patrzę składy zarówno kosmetyków jak i jedzenia i co więcej zauważyłam że lepsze nie koniecznie znaczy droższe :)
31.41.*.* 2017.05.15 09:22
słyszałam o tym annabelle, jak ktoś ma problemy z cerą, to lepiej jakby uzywal kosmetyków mineralmnych do makijazu wlasnie
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.