Opublikowany przez: monika.g 2015-03-31 09:57:32
Wybierając odpowiednie kosmetyki dla noworodka zasada jest prosta: im mniej składników, tym lepiej dla malucha. Trzeba zwracać uwagę na to, co dany kosmetyk ma w swoim składzie. Duża ilość różnych substancji może podrażnić jego delikatną skórę. Zwłaszcza substancje zapachowe lub barwniki mogą wywołać reakcję uczuleniową, wysypkę lub po prostu podrażnić skórę dziecka. Należy wystrzegać się chemicznych dodatków tj. parafina, parabeny czy sztuczne barwniki oraz aromaty.
Kosmetyki dla noworodka - pielęgnacja
Kąpiel
Noworodka przez pierwsze tygodnie (a nawet miesiące) powinno myć się w czystej wodzie, bez dodatku żadnych płynów, mydeł czy żeli. Zaleca się jednak dodawać emulsję nawilżającą, bo sama woda może wysuszać delikatną skórę maluszka. Emulsje takie są zwane emolientami, w swoim składzie mają naturalne nawilżające oleje, tłuszcze, kwasy tłuszczowe, pochodne gliceryny oraz lanolinę, alantoinę i wazelinę. Dzięki tym składnikom nawilżają skórę i zabezpieczają przed wysuszeniem oraz chronią przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, które mogłyby podrażnić delikatną skórę noworodka.
Ciemieniucha
Ciemieniucha to nadmierne złuszczanie się owłosionej skóry głowy. Przypomina tłusty łupież i ma postać żółtawych łusek występujących na głowie. Pojawia się na główce niemowlaka w 3-6 tygodniu życia, ale często występuje także u kilkumiesięcznych dzieci. Czasami znajduje się na twarzy np. na brwiach, przy nosku.
Najlepiej przy tej dolegliwości sprawdza się nacieranie skóry naturalnymi olejami roślinnymi np. olejem kokosowym, migdałowy, oliwą z oliwek, olejem słonecznikowym, olejkiem z awokado. Przed każdym myciem należy nawilżyć główkę dziecka oliwką. Założyć czapeczkę, żeby oliwka się nie wycierała, odczekać godzinę i umyć główkę delikatnym szamponem. Zawsze po kąpieli należy bardzo dokładnie wyczesać włoski, aby usunąć wszystkie łuski z główki.
Odparzenia
Niemowlęta mają bardzo delikatną skórę, a przez konieczność stosowania pieluch niestety pupa niemowlaka może się odparzać. Ten problem rozwiązuje używanie kremów przeciw odparzeniom oraz zasypek. Krem przeciw odparzeniom powinien mieć w składzie d-pantenol lub tlenek cynku, które działają przeciwzapalnie, a także lanolinę lub wazelinę, które doskonale nawilżają skórę. Należy stosować również puder, który pozwala uniknąć odparzeń oraz leczyć już powstałe. Odparzenia mogą prowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry, więc lepiej im zapobiegać poprzez częste zmienianie pieluszki, gdy tylko się nawet lekko zabrudzi oraz jak najczęstsze wietrzenie pupy niemowlaka niż leczyć zapalenie.
Wysypki
Mogą pojawić się w konsekwencji pieluszkowego zapalenia skóry i wtedy mają postać zmian rumieniowych, czyli zaczerwienień skóry. Cięższe to liczne krostki, przekształcające się w nadżerki. Na tego typu wypryski pomoże dodanie do kąpieli niemowlaka kilku kryształków nadmanganianu potasu rozpuszczonych w niewielkiej ilości ciepłej wody - tak, aby zabarwiła się na ciemny fiolet.
Spacer
Chroń skórę dziecka przed promieniowaniem UV. Przed każdym wyjściem na spacer czy to w słoneczny czy pochmurny dzień, na odsłoniętą skórę niemowlecia koniecznie nałóż krem z filtrem. SPF 15 - 25 w przypadku ciemnej karnacji dziecka, a SPF 50 lub 50+ w przypadku jasnej karnacji. Unikaj ekspozycji skóry niemowlęcia na silne słońce.
Gdy pojawiają się poważniejsze dolegliwości wskazana jest wizyta u lekarza, który określi rodzaj i przyczynę scorzenia oraz zaleci odpowiednie leczenie.
A Wy jakich kosmetyków używacie lub używaliście dla swoich maluszków?
Stosowałyście naturalne składniki czy tylko te kupione w aptece, czy drogerii przeznaczone dla niemowląt?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.