Opublikowany przez: monika.g 2018-12-10 23:26:12
Autor zdjęcia/źródło: Kosmetyk na zimę @ unsplash.com
Wiatr i mróz na zmianę z gorącym powietrzem w pomieszczeniach wysuszają i uszkadzają skórę. Pod wpływem tak niekorzystnych czynników staje się ona sucha, szorstka, szara i matowa. Zdrowy wygląd i naturalny blask przywrócą jej odpowiednie składniki zawarte w kosmetykach na zimę. Składników tych szukaj w kremach, balsamach, żelach do twarzy i ciała, a także szamponach i odżywkach do włosów czy paznokci.
To naturalny emolient pozyskiwany z owoców drzewa masłoszowego Parka (Vitellaria paradoxa) rosnącego w Afryce. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które posiadają właściwości natłuszczające, odżywcze i regenerujące. Masło shea łagodzi także podrażnienia spowodowane przez wiatr, mróz i suche powietrze. Przynosi ulgę wrażliwej, przesuszonej, piekącej i zaczerwienionej skórze. Natłuszcza i zabezpiecza przed utratą wilgoci oraz chroni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, jest także naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.
Arganowy, jojoba czy kokosowy oraz wiele innych to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, które odżywiają, nawilżają i regenerują skórę. Goją także powstałe uszkodzenia, a także łagodzą swędzenie i pieczenie przesuszonej skóry. Tworzą na jej powierzchni płaszcz ochronny, który zapobiega utracie wilgoci, zatrzymując ją w głębokich warstwach skóry. Chronią także przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Jest to substancja, która naturalnie występuje w ciele człowieka w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). Jego zadaniem jest wiązanie wody w organizmie. Taką samą funkcję pełni także w kosmetykach. Nawilża, regeneruje, spłyca i wypełnia zmarszczki, przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Oprócz kosmetyków zawierających kwas hialuronowy zimą warto również sięgnąć po zawierające go nawilżające krople do oczu. Zwłaszcza osoby pracujące przed komputerem powinny za ich pomocą nawilżać oczy, ochroni to je przed wysuszeniem i zmęczeniem.
Witaminy te są przeciwutleniaczami, zwalczają wolne rodniki, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi nowotworów. Nawilżają, odżywiają i regenerują skórę, przyspieszają jej odnowę oraz gojenie się powstałych uszkodzeń i pęknięć. Tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną, zapobiegając w ten sposób dalszym uszkodzeniom. Chronią też przed promieniowaniem UV, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu zmarszczek.
Najczęściej stosowane w kosmetykach nawilżających są woski zwierzęce: pszczeli, lanolina oraz woski roślinne: carnauba, jojoba. Tworzą one na skórze barierę chroniącą przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych takich jak mróz, wiatr czy zanieczyszczenia środowiska. Często stosowane są w kremach do rąk typu „niewidzialne rękawiczki”. Zapobiegają wnikaniu szkodliwych substancji oraz wiążą wilgoć w skórze.
Nie tylko latem, ale zimą także nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Co prawda zimą słońca jest dużo mniej, bo jeśli już świeci to tylko przez kilka godzin okołopołudniowych, a przez większość dni niebo pokryte jest chmurami. Jednak promieniowanie UV przenika również przez chmury, a w czasie słonecznych, zimowych dni słońce świeci bardzo nisko, prosto w twarz. Dlatego właśnie przed wyjściem na zewnątrz powinniśmy smarować twarz kremem lub robić makijaż z użyciem podkładu do twarzy z filtrem UV.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.