Autor zdjęcia/źródło:
Korzeń maca superfood @ Obraz Siobhan Dolezal z Pixabay.com
Znany od tysięcy lat korzeń maca w ostatnim czasie za sprawą mediów społecznościowych stał się niezwykle popularny. Ten suplement diety dodaje energii, wzmacnia libido, a także pomaga zajść w ciążę. Jakie jeszcze właściwości posiada korzeń maca i czy warto go stosować?
Korzeń maca stał się ostatnimi czasy popularnym superfood, czyli rośliną o nieprzeciętnych właściwościach zdrowotnych i odżywczych. W sproszkowanej formie można go dodawać do zdrowych deserów, koktajli i różnych dań przyrządzanych na zimno, ponieważ obróbka termiczna pozbawia go cennych właściwości. Swoją popularność zawdzięcza niezwykłym właściwościom wpływa bowiem na siły witalne, wzmacnia popęd seksualny zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, poprawia potencję i płodność.
Korzeń maca – co to za roślina?
Korzeń maca to bulwiasta część rośliny uprawianej w Ameryce Południowej na terenie Andów. Znana jest tam od 2 tys. lat. Z jej leczniczych właściwości wzmacniających organizm korzystali już starożytni Inkowie. Maca znana jest również pod nazwami maca peruwiańska, peruwiański żeń-szeń lub trawa pieprzowa. Suszony korzeń maca obecnie w sprzedaży występuje jako suplement diety, można go kupić w postaci sproszkowanej lub w tabletkach.
Korzeń maca zawiera dużą ilość węglowodanów (60 proc.), białko i błonnik, żelazo, cynk, wapń, potas, sód, mangan i miedź, witaminy A, C, E oraz z grupy B.
Korzeń maca – właściwości
- potencja – korzeń maki nazywany jest również naturalną viagrą i uznawany za afrodyzjak, gdyż ułatwia erekcję. Zawiera duże ilości białka, w tym argininy, która jest głównym składnikiem nasienia. Znajduje się w składzie wielu suplementów diety na potencję.
- libido – korzeń maca pobudza i zwiększa popęd płciowy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, dzięki temu, że zwiększa ukrwienie narządów płciowych.
- płodność – u mężczyzn poprawia jakość nasienia wpływając szczególnie na ilość i ruchliwość plemników. U kobiet reguluje wydzielanie hormonów, polecany przy nieregularnych miesiączkach.
- miesiączka i menopauza – łagodzi przykre objawy miesiączkowe, reguluje pracę hormonów, co korzystnie wpływa na ustabilizowanie się długości cyklów miesiączkowych. W czasie menopauzy dodaje energii, łagodzi uderzenia gorąca i zmniejsza suchość pochwy.
- siły witalne - korzeń maca dodaje energii i sił, zwiększa wytrzymałość organizmu, odżywia, wzmacnia odporność. Polecany jest osobom wycieńczonym fizycznie i psychicznie, osłabionym, niedożywionym, a także zestresowanym i zmęczonym psychicznie. Zwiększa również ilość tlenu we krwi co usprawnia pracę mózgu i korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację.
- masa mięśniowa – ze względu na zawartość steroli, które wykazują podobne działanie do sterydów anabolicznych maca stosowana jest przez sportowców w celu zwiększania masy mięśniowej.
- osteoporoza – zwiększa gęstość kości, dzięki czemu szczególnie u kobiet w czasie menopauzy oraz po niej zapobiega występowaniu osteoporozy.
Korzeń maca – przeciwwskazania
Ze względu na zwiększenie ukrwienia narządów płciowych nie powinni go stosować panowie z problemami z prostatą, ponieważ może nasilać ból. Wpływ korzenia maki na układ krwionośny może też skutkować podwyższeniem ciśnienia krwi oraz zaburzeniami pracy serca. Spożywanie go może też powodować bezsenność oraz zmiany nastrojów. Duża zawartość jodu sprawia, że nie jest on polecany również osobom mającym problemy z tarczycą.
ZOBACZ TAKŻE: