Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-07-25 12:08:13
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Korona porcelanowa to sztuczna nakładka, która ma kształt i wygląd naturalnych zębów. Koronę nakłada się na stałe na odpowiednio oszlifowane zęby pacjenta lub na specjalne podbudowy. Nakładka ma ok. 1-2 mm grubości i pozwala na komfortowe spożywanie wszelkich posiłków - tak samo, jak zęby żywe.
Koronę porcelanową najczęściej stosuje się w przypadku wysokiego stopnia uszkodzenia i przebarwienia zębów, którego nie da się wyleczyć tradycyjnymi metodami, np. wypełniając szkliwo czy usuwając kamień nazębny. Ponadto, wskazania do założenia korony porcelanowej to również:
Jak odróżnić koronę porcelanową od licówki? Licówka to cienki płatek na zewnętrznej, widocznej części, który przykleja się na naturalne zęby, zaś korona nakładana jest na ząb lub na specjalnie zbudowany wkład koronowo-korzeniowy.
Należy pamiętać, że stosowanie uzupełnienia protetycznego jest niewskazane w przypadku osób z zaawansowaną chorobą przyzębia i zmianami okołowierzchołkowymi korzenia.
Podczas wizyty u stomatologa, to on zaproponuje nam najlepszy dla nas rodzaj korony protetycznej. W zależności od potrzeb pacjenta nakładki mogą być wykonane z różnych materiałów. Wyróżniamy trzy typy koron porcelanowych:
Korona na metalowej podbudowie posiada w środku czapeczkę metalową, na której napalona jest cienka warstwa porcelany. Nakładka ta charakteryzuje się dobrą trwałością i atrakcyjną ceną, ale metal może wywoływać u niektórych osób alergię, co więcej - metal blokuje możliwości naturalnego przenikania światła przez swoją strukturę.
Korona pełnoceramiczna jest wykonana z czystej ceramiki. Największe zalety korony pełnoceramicznej to przede wszystkim estetyczny wygląd i trwałość. Nakładka ta odbija i przepuszcza światło jak naturalne zęby. Aczkolwiek, jej wytrzymałość mechaniczna jest niższa niż koron porcelanowych na metalu i koron na cyrkonie, w związku z czym nie poleca się jej do odcinków bocznych.
Korony cyrkonowe mają wszystkie zalety nakładki pełnoceramicznej, ale są bardziej wytrzymałe pod względem mechanicznym. Tlenek cyrkonu jest substancją znacznie trwalszą od metalu i odporną chemicznie, co więcej utrzymuje białą, krystaliczną strukturę i nie wywołuje alergii. Aczkolwiek cena korony porcelanowej cyrkonowej jest wyższa niż porcelanowej nakładki.
Wyróżnić możemy jeszcze korony akrylowe, które stosuje się jako koronę tymczasową, którą zakłada się w trakcie leczenia zębów lub procesu wykonywania ostatecznych koron.
Nakładanie korony porcelanowej odbywa się w trakcie kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym i jest bezbolesne. Na pierwszej wizycie stomatolog bada zniszczone zęby, a następnie szlifuje je do właściwego poziomu, usuwając przy tym uszkodzone szkliwo. Kolejnym krokiem jest osunięcie dziąseł za pomocą nitki retrakcyjnej, tak aby móc pobrać wycisk szczęki. Nitka ta zostaje umieszczona w kieszonce dziąsłowej, która znacznie ułatwia dopasowanie masy wyciskowej do każdego zęba. Uzyskany tym sposobem wycisk należy wykonać ponownie, ale bez osuwania dziąseł - dzięki temu stomatolog będzie w stanie precyzyjnie odwzorować naturalny wygląd uzębienia.
Następnie specjalista ocenia rozmiar koron, ich barwę oraz rodzaj zastosowanego rozwiązania. Częstą praktyką jest użycie koron na metalu i cyrkonie do odbudowy zębów trzonowych, zaś do zębów przednich zaleca się zastosowanie koron pełnoceramicznych, które pozwolą uzyskać jak najlepszy efekt wizualny.
Na kolejnych wizytach stomatolog dopasowuje koronę do jamy ustnej pacjenta i w końcu osadza ją trwale. Koronę porcelanową nakłada się na nowy ząb za pomocą cementu protetycznego, który zapewnia wieloletnią trwałość implantu.
Po założeniu korony zębowej należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przez dwie godziny po nałożeniu nakładki na oszlifowany ząb nie należy spożywać żadnych posiłków, a przez kolejne dwa tygodnie należy unikać kleistych pokarmów oraz żucia gumy.
Na pytanie - ile trwa założenie korony? - trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Jest to uzależnione od rodzaju korony. Wykonanie korony metalowej na podbudowie trwa do 3 dni, korony pełnoceramicznej z tlenkiem cyrkonu trwa już 8 dni, a most protetyczny, który ma za zadanie uzupełnić kilka ubytków zębowych, wymaga jeszcze więcej czasu. Najczęściej cały proces zakładania zajmuje około dwóch tygodni. Aczkolwiek, nie musimy martwić się, że przez ten czas nasze oszlifowane zęby będą odsłonięte, gdyż po opiłowaniu uzębienia nakładana jest korona tymczasowa.
Korona porcelanowa jest rozwiązaniem statystycznie najbezpieczniejszym i najrzadziej powodującym jakiekolwiek problemy w jamie ustnej. Korony protetyczne są nieodczuwalne na co dzień, a przy tym zapewniają ten sam poziom komfortu co własne zęby. Ponadto porcelana stomatologiczna nie wywołuje alergii ani stanów zapalnych. Co więcej, posiada także znacznie mniejszą agregację na swojej powierzchni osadów nazębnych niż szkliwo zęba.
Ukruszona korona porcelanowa, a właściwie licówka bez problemu może być naprawiona.
Barwę korony porcelanowej dopasowuje się do barwy zębów naturalnych za pomocą wzornika kolorów, by korona wyglądała naturalnie. Dopasowanie koloru nakładki porcelanowej może odbywać się tylko i wyłącznie na etapie jej mierzenia.
Korona porcelanowa znajdująca się już w jamie ustnej pacjenta nie zmienia barwy, również pod wpływem czynników fizycznych i chemicznych. Aczkolwiek, może się zdarzyć, że to naturalny ząb zmieni odcień i nakładka zacznie odznaczać się na jego tle. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza, który albo zaproponuje wymianę koronki, albo wybielanie zębów.
Porcelanowa korona zębowa nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aczkolwiek, wyjątkiem od tej reguły są sytuacje powypadkowe - pacjent może zgłosić się z odpowiednimi dokumentami i złożyć wniosek do dyrektora oddziału NFZ o refundację odbudowy protetycznej. O przyznaniu refundacji uzupełnienia koroną protetyczną na NFZ decyduje w tej sytuacji urzędnik.
Przy odpowiednim dbaniu, korony pełnoceramiczne mogą wytrzymać nawet 20 lat. Systematyczna dbałość o higienę w naszej jamie ustnej i regularne wizyty u stomatologa zapewnią jak najdłuższą trwałość nakładki porcelanowej, a nie jak jest to w przypadku protez ruchomych, gdzie konieczne są specjalistyczne preparaty.
Współczesna protetyka stomatologiczna jest zupełnie bezpieczna i pozwala na odzyskanie zdrowego uśmiechu. Porcelanowe korony to jeden z najskuteczniejszych sposobów uzupełniania ubytków, a główną zaletą jest ich estetyka i trwałość.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.