Autor zdjęcia/źródło:
Zachowanie dziecka@pixabay.com
Kryzys w małżeństwie kończący się rozwodem przeżywają nie tylko dorośli. Zachowanie dziecka po rozstaniu się rodziców zazwyczaj bardzo się zmienia. Gdy pomimo rozwodu dzieci nadal mają nieprzerwany kontakt z ojcem i mamą na pewno nie stracą cennego dla siebie poczucia bezpieczeństwa.
Dla dziecka rozstanie rodziców to wielki szok i stres, które mogą objawiać się w przeróżny sposób. Dzieci robią się agresywne, przestają się uczyć, stronią od rówieśników i zamykają się w sobie. Ich zachowanie to demonstracja niezgody na zaistniałą sytuację.
Zachowanie dziecka po rozstaniu się rodziców.
Przypatrzmy się jednak bliżej, czy zachowanie dziecka po rozwodzie rodziców wynika z samej sytuacji rozwodu? Z pewnością nie. Dziecko często obwinia się za brak miłości między rodzicami i trudno jest mu zrozumieć, jak kochający się do tej pory ludzie mogą się rozstać. Jednak głównym źródłem konfliktu jaki rozgrywa się w psychice dziecka są gniew, nienawiść i kłótnie, które często towarzyszą rozstającym się osobom. Może ono częściej płakać, nie mieć apetytu, obgryzać paznokcie lub moczyć się w nocy. Dziecko zaczyna domagać się większej uwagi ze strony dorosłych, może być agresywne lub popaść w depresję. Niektóre dzieci wracają do wcześniejszych etapów rozwoju i na przykład maluchy chcą aby je karmić, gdyż przestają jeść samodzielnie.
Jak dbać o dziecko po rozwodzie?
To w jaki sposób dziecko poradzi sobie z nową dla siebie sytuacją zależy przede wszystkim od rodziców. Co dzieje się w psychice dziecka, gdy rodzice się rozstają?
- Nie możemy dostarczać dziecku dodatkowych stresów jak jego obecność przy kłótniach i co gorsza włączanie go do małżeńskich rozgrywek. Gdy rodzice się kłócą, czuje się ono niepewne, zawiedzione, oszukane i samotne. Boi się, że rodzice przestaną go kochać. W nowej sytuacji lepiej adoptują się dzieci, których relacje z rodzicami były serdeczne. Maja one duże poczucie własnej wartości i potrafią wyrażać swoje uczucia. Dziecko w czasie małżeńskiego kryzysu może uciekać się do emocjonalnego szantażu. Szczególnie młodzież może wykorzystać trudności starszych, by „ugrać” coś dla siebie.
- W czasie rozwodu najważniejsze jest dobro dziecka. Ustalmy więc wszelkie najważniejsze reguły. Gdzie dziecko będzie mieszkać? Kto będzie je odbierał ze szkoły lub przedszkola i jak będzie podzielona opieka na maluchem?
- Nie wykorzystujmy dziecka w kłótniach z partnerem. Unikajmy delegowania dziecka do przekazywania wiadomości partnerowi. Swoje własne sprawy z małżonkiem załatwiajmy osobiście. Dziecko nie może być narzędziem walki między wami.
- Nie skarżmy się na partnera przy dziecku, nie zwierzajmy się ze swoich problemów własnej córce czy synowi – oni i tak czują się przeciążeni kłopotami.
- Nie rozpamiętujmy za długo rozwodu. Dzieci z pewnością będą powoli wracać do emocjonalnej równowagi. Jeśli dziecko po rozwodzie nadal czuje się przygnębione. Nie chce jeść i nie śpi oraz jest apatyczne, być może ma depresję. Nie zostawiajmy dziecka samego z tym problemem i wybierzmy się z nim do psychologa lub psychiatry.
- Nie oszukumyj dziecka, że jest wszystko w porządku w sytuacji, kiedy wiadomo, że związek z partnerem to już przeszłość. Lepiej pogódźmy się nawet z najbardziej bolesnym faktem niż mamy oszukiwać. Najlepiej, byśmy wspólnie poinformowali dziecko o rozwodzie i zasadach, jakie od tej pory będą obowiązywały.
- Kiedypo pewnym czasie pojawia się szansa na nowy związek, musimy do tego przygotować dziecko. Musi ono zaakceptować nowego partnera. Pamiętajmy, że nasz psychiczny proces rozstawania się z byłym mężem czy żoną powinien być zakończony i dziecku musimy dać czas, by nie narazić je na kolejne stresy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rozwód a opieka nad dzieckiem – ROZMOWA Z PRAWNIKIEM>>
Alimenty na dziecko - co warto wiedzieć?